moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poznań z amerykańskim dowództwem

Będzie koordynować działania sił US Army na wschodniej flance NATO, czuwać nad rotacją kolejnych oddziałów i organizacją ćwiczeń – dziś w Poznaniu zainaugurowało działalność Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Stanów Zjednoczonych. – Relacje Polski i USA nigdy jeszcze nie były tak silne – podkreślał szef MON Mariusz Błaszczak.

Dziś kilka minut po godz. 14 na placu apelowym siedziby 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu, przy wtórze hymnów Polski i USA, na maszt wciągnięte zostały flagi obydwu państw. Był to symboliczny początek działalności Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego Stanów Zjednoczonych. Stało się to kilkanaście dni po podpisaniu stosownego porozumienia pomiędzy prezydentami: Donaldem Trumpem i Andrzejem Dudą.

W czerwcu tego roku przywódcy obydwu państw podpisali porozumienie dotyczące zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wkrótce liczba żołnierzy US Army wzrośnie z 4,5 do 5,5 tysiąca. Z kolei we wrześniu Trump i Duda parafowali kolejny dokument, w którym mowa o lokalizacji kilku kluczowych amerykańskich placówek. I tak niebawem w Drawsku powstanie Centrum Szkolenia Bojowego dla żołnierzy NATO, we wrocławskiej dzielnicy Strachowice lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa, zaś w Łasku siedziba eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych. W Powidzu będą stacjonować: lotnicza brygada bojowa, batalion bojowego wsparcia logistycznego oraz wojska specjalne. Amerykańscy specjalsi pojawią się też w Lublińcu.

– Obydwie deklaracje podpisane przez prezydentów to rezultat ciężkiej pracy polskiego MON i Departamentu Obrony USA – podkreślał podczas dzisiejszej uroczystości minister obrony Mariusz Błaszczak i dodawał, że zacieśnienie wojskowych więzów ze Stanami Zjednoczonymi to także jeden z jego priorytetów. – Niewątpliwie projekty, które zamierzają u nas realizować Amerykanie stanowią zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o obecność sojuszników na naszym terytorium i na wschodniej flance NATO – podkreślał. – Ze szczególną satysfakcją odnotowuję, że udało nam się potwierdzić trwały charakter tej obecności. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo całego regionu, a Polska ostatecznie przestanie być postrzegana jako państwo buforowe – dodał. Szef MON zaznaczył także, że amerykańskie dowództwo w Poznaniu to jedyna tej rangi struktura w naszej części Europy. – Od początku zaangażowania amerykańskiej armii w naszym kraju, Polska dokonała znaczących inwestycji w infrastrukturę wojskową przeznaczoną na ich potrzeby. Planujemy takie działania kontynuować, w tym znacząco wesprzeć naszych sojuszników w rozwijaniu tejże poznańskiej jednostki.

Według Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, dzisiejsza uroczystość jest niczym kamień milowy we wzajemnych kontaktach. – USA złożyły mocne zobowiązanie na rzecz polskiego bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich dwóch lat podpisaliśmy porozumienia, które umożliwią Polsce pozyskanie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot oraz systemów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS. Trwa przyspieszony proces pozyskiwania myśliwców F-35 – wyliczała pani ambasador. – Jesteśmy dumni, że USA może się dzielić ze swoimi partnerami nowoczesną technologią wojskową. Ma to służyć wspólnym celom – kolektywnej obronie naszych interesów w tej części świata – dodawała. Georgette Mosbacher zapewniała jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie traktują i nigdy nie traktowały Polski jako klienta kupującego uzbrojenie. Według niej trwały sojusz obydwu krajów oparty jest na wspólnych wartościach.

Docelowo w ulokowanej w Poznaniu amerykańskiej kwaterze będzie służyć kilkuset żołnierzy. – Celem dowództwa jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania sił rotacyjnych naszej armii na wschodniej flance NATO. Jest to również struktura odpowiedzialna za koordynowanie szkoleń i ćwiczeń z siłami polskimi – tłumaczył gen. James Jarrard, zastępca dowódcy Wojsk Lądowych USA w Europie. – Będziemy nadal pracowali nad wzmocnieniem amerykańsko-polskich relacji obronnych, jedności NATO i bezpieczeństwa transatlantyckiego – podsumował.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Czy kraje UE sięgną po polską broń?
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Przesmyk w grze
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
AWACS-y dostarczone
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Gortat Team vs drużyna NATO
Ratownicy na medal
Zaprojektuj mural o powstaniu
„Osiodłać krowę”
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej niż szkolenie TCCC
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Plan na szczyt
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Podróż w ciemność
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak rozbito więzienie w Końskich
Ameryka daje wsparcie
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Latający radar
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Pokazali swoją siłę
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Inwestycja potrzebna jak tlen
„Baltops” – moc na Bałtyku
Trzy miecze pokoju
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Terroryści na lotnisku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Dzień, który zmienił bieg wojny
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Pamiętamy o bohaterach D-Day
„Czarownice” nad Londynem
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Equipment Tailored to the Needs
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
O bezpieczeństwie w Białymstoku
AW149 wkrótce „made in Poland”
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Sztandar dla cyberwojsk
Policjanci szkolą wojsko
Kremlowska wirtualna korekta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO