moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT na zachodniej stronie

Nowe brygady WOT w Szczecinie i we Wrocławiu, a eksterytorialne bataliony w Skwierzynie i Brzegu. Rozpoczyna się właśnie czwarty, ostatni etap formowania wojsk obrony terytorialnej. Zgodnie z planem tworzenie struktur w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim, lubuskim i opolskim zakończy się w 2021 roku. Nowi dowódcy brygad dziś odbiorą nominacje od szefa MON.  

Minister obrony Mariusz Błaszczak podczas tegorocznych obchodów święta WOT wręczy nominacje na stanowiska dowódcom nowych brygad obrony terytorialnej. – Decyzje te formalnie uruchamiają budowę struktur formacji na ścianie zachodniej – podkreśla ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Szef resortu obrony zdecydował, że 14 Zachodniopomorską Brygadą OT pokieruje dotychczasowy dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT płk Grzegorz Kaliciak, a jego dotychczasowe stanowisko obejmie płk Przemysław Owczarek. Natomiast na czele 16 Dolnośląskiej Brygady OT stanie dotychczasowy dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady OT płk Artur Barański. Na czele BOT w Kielcach stanie natomiast płk Grzegorz Motak. Nowi dowódcy 6 i 10 BOT, pułkownicy Owczarek i Motak, ostatnio zajmowali stanowiska w Dowództwie WOT w Warszawie.

– Doświadczenie pułkowników Kaliciaka oraz Barańskiego, czyli dotychczasowych dowódców brygad z Mazowsza oraz Ziemi Świętokrzyskiej wykorzystamy tworząc struktury nowych jednostek. To racjonalne rozwiązanie, które na pewno przyniesie efekty w sprawnym formowaniu naszych struktur na zachodzie – mówi ppłk Marek Pietrzak.

Nowy dowódca 14 Brygady OT w Szczecinie, płk Grzegorz Kaliciak przyznaje, że doświadczenie zdobyte w WOT na pewno pomoże mu w realizacji nowych zadań. – Poznałem przepisy i specyfikę tego rodzaju sił zbrojnych. Wiem także, co leży w obowiązkach dowódcy brygady – mówi. – Nie do końca jednak da się porównać brygadę w Warszawie do tej w Szczecinie. Inna jest struktura społeczna, inne położenie geograficzne – dodaje. Oficer przyznaje, że zależy mu na dobrej współpracy z dowódcami jednostek wojskowych w Szczecinie m.in. z dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej, dowódcą Korpusu Północno-Wschodniego i lokalną administracją wojskową. – Dopiero rozpoczynamy budowę 14 Brygady. W pierwszej kolejności powstanie dowództwo i sztab w Szczecinie-Podjuchach, a potem pierwszy z batalionów w Choszcznie – informuje płk Kaliciak. Część kadry w dowództwie 14 BOT będą stanowić żołnierze WOT. – Ale chciałbym także reaktywować rezerwistów, którzy z różnych powodów odeszli ze służby lub tych, którzy będą chcieli do nas dołączyć z wojsk operacyjnych – dodaje oficer. WOT chętnie sięga po byłych żołnierzy zawodowych. Pośród żołnierzy zawodowych w obronie terytorialnej aż 30% stanowią ci, którzy do służby wrócili z rezerwy.

Na ścianie zachodniej Polski, poza dwiema brygadami, powstają także eksterytorialne bataliony w Brzegu (woj. opolskie) i w Skwierzynie (woj. lubuskie). Jednostki te zostaną tymczasowo podporządkowane istniejącym brygadom OT (13 BOT i 12 BOT). – Zaczynamy tworzenie struktur w tych dwóch województwach od batalionów, jeżeli okaże się, że zainteresowanie służbą jest duże, to powstaną tam brygady. Na decyzję dajemy sobie dwa lata – podkreśla ppłk Pietrzak.

Dowództwo WOT poinformowało także, że kilka tygodni temu rozpoczęło się formowanie kolejnych batalionów lekkiej piechoty w ramach już istniejących brygad OT. Chodzi tu o bataliony w Słupsku, Inowrocławiu, Kutnie, Sandomierzu i Cieszynie. – To z pewnością dobra wiadomość, dla tych którzy nie mogli do tej pory wstąpić do WOT-u ze względu na brak wolnych stanowisk – podkreśla rzecznik prasowy.

Wojska obrony terytorialnej tworzy obecnie 21,7 tys. żołnierzy (w tym 3,2 tys. żołnierzy zawodowych). 13 brygad na terenie 12 województw szkoli ochotników, a do końca tego roku zaplanowano jeszcze kilkadziesiąt szkoleń podstawowych i wyrównawczych. To oznacza, że do służby powołanych zostanie kolejnych kilka tysięcy osób.

WOT cały czas wyposażane są w nowy sprzęt. Do końca roku wszyscy żołnierze otrzymają karabinki Grot (obecnie trwa wymiana kbs Beryl na Grot w brygadach na wschodzie kraju). Do kolejnych brygad OT trafią też bezzałogowce FlyEye, pierwsze dostawy pistoletów WIS 100 oraz moździerzy LMP2017.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~Speedy1980
1569782220
Ok
54-A8-50-7D
~ja
1569588180
Dobrze, że i na zachodzie kraju powstają jednostki WOT. Wbrew pozorom zagrożenie troszkę innego rodzaju przyjdzie z zachodu, a przypływa do Europy z południa pontonami.
80-AB-16-01

Rakiety dla Jastrzębi
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Strażacy ruszają do akcji
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO