moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na informacyjnym poligonie

Minister obrony Mariusz Błaszczak zainaugurował dziś w Warszawie obrady ekspertów NATO ds. komunikacji strategicznej. – W XXI wieku kolektywna obrona powinna w dużej mierze dotyczyć walki z dezinformacją – mówił szef MON. Zapowiedział także, że na szczycie Sojuszu w Londynie zaproponuje podpisanie deklaracji dotyczącej wymiany informacji w NATO.

– Sojusz Północnoatlantycki potrzebuje rozwiązań systemowych dotyczących wspólnej odpowiedzi sojuszników na kampanie dezinformacyjne – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak otwierając w Warszawie konferencję NATO dotyczącą komunikacji strategicznej. W obradach, które odbywają się pod hasłem „Komunikacja w NATO w 70. rocznicę powstania: Jedność przekazu i przekaz jedności” bierze udział prawie 400 ekspertów reprezentujących dowództwa NATO, kraje członkowskie i partnerskie.

Podczas swojego wystąpienia Mariusz Błaszczak zapowiedział, że na tegorocznym szczycie NATO, który odbędzie się na początku grudnia w Londynie, zaproponuje, aby szefowie państw i rządów krajów sojuszniczych podpisali deklarację o wymianie informacji między ministerstwami obrony krajów członkowskich i kwaterami Sojuszu. Ma to posłużyć walce z fałszywymi informacjami. – Podpisanie takiego porozumienia pokaże, że NATO chce wyznaczać nowe kierunki w rozwoju komunikacji strategicznej. Pokażemy, że jesteśmy w stanie aktywnie odpowiadać na zmiany w środowisku informacyjnym i walczyć na nowym informacyjnym poligonie – podkreślał szef MON.

Jak zaznaczył minister, taka deklaracja pozwoli na szybką i właściwą reakcję na pojawiające się „incydenty w przestrzeni informacyjnej”. – Żyjemy w środowisku zdominowanym przez informacje, a wojna prowadzona w tym środowisku jest faktem – mówił Błaszczak.


Film: MON

Jako przykład działań dezinformacyjnych dotyczących wschodniej flanki NATO, szef MON podał sfabrykowane wypowiedzi natowskich oficerów dotyczące polskich żołnierzy. Między innymi w 2017 roku, gdy w Polsce ćwiczyli nasi żołnierze wspólnie z Grupą Bojowa NATO pod dowództwem ppłk Stevena Gventera, w sieci pojawił się sfabrykowany wywiad, w którym oficer jakoby obraźliwie wypowiadał się o polskich żołnierzach. – Nasi sojusznicy z Litwy, Łotwy i Estonii mają ten sam problem, w tym wypadku szybka i właściwa reakcja zapobiega negatywnym skutkom dezinformacji – zaznaczył Błaszczak.

Minister podkreślił także, że potencjał obronny każdego z sojuszników zależy również od sfery komunikacji, a w XXI wieku kolektywna obrona powinna w dużej mierze dotyczyć aktywnej walki z dezinformacją, fake newsami i wrogą narracją. – Z powodu tych zagrożeń nasze społeczeństwa przestają odróżniać fakty od półprawd, a w konsekwencji są bardziej podatne na manipulację — mówił szef resortu obrony. Dodał też, że świadome i dobrze poinformowane społeczeństwa są w stanie krytycznie podchodzić do informacji oraz są odporne na próby wywierania wpływu z zewnątrz.

Jak argumentował Błaszczak, NATO inwestuje w odstraszanie i obronność, musi też zainwestować w efektywną wymianę informacji. – Stałe współdziałanie wszystkich sojuszników jest kluczem do efektywnej komunikacji strategicznej – dodał szef MON.

Eksperci NATO ds. komunikacji strategicznej (Stratcom) spotykają się co roku w różnych państwach Sojuszu. Konferencje organizowane są na zmianę przez Dowództwo NATO ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT) oraz Dowództwo NATO ds. Operacji (Allied Command Operations – ACO).

Uczestnicy tegorocznej konferencji w Warszawie wezmą udział w warsztatach, pracach grup roboczych i sesjach plenarnych. Omawiane będą m.in. kwestie dotyczące roli komunikacji strategicznej w procesie globalnego tworzenia i przekazywania informacji oraz wyzwań i zagrożeń płynących ze środowiska informacyjnego. Konferencja służy również wypracowaniu rozwiązań ułatwiających przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi strukturami oraz wojskowymi i cywilnymi organami państw NATO.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Kurs z dzwonem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ogień w podziemiu
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Hiszpański palimpsest
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Weterani i bokser „Master”
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO na północnym szlaku
Cena wolności
V Korpus z nowym dowódcą
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zbrodnia made in ZSRS
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Psiakrew, harmata!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO