moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rocznicowy wrzesień w Muzeum II Wojny Światowej

Wystawy, widowiska multimedialne i muzyczne, spotkania i konferencje naukowe – to program obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowany przez gdańskie Muzeum II Wojny Światowej. Rocznicowe obchody zostaną upamiętnione również poza granicami Polski, ponieważ jedna z wystaw będzie prezentowana w kilkudziesięciu naszych placówkach dyplomatycznych na świecie.

To będzie wyjątkowe wydarzenie. 1 września w polskich placówkach dyplomatycznych i instytucjach kultury na całym świecie zostanie otwarta wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej”. To projekt zrealizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Pokazuje, co stało się 1 września 1939 roku w Polsce. – Chodzi o podkreślenie, że ten konflikt zaczął się właśnie w Polsce i to Polska była pierwszą ofiarą systemów totalitarnych – tłumaczy Bartłomiej Garba, kierownik Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej. Z kolei Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy muzeum zaznacza, że jest to nie tylko ciekawa, ale też nowocześnie przygotowana ekspozycja. – Przedstawia nie tylko niezłomność w walce, ale też cierpienia polskiego narodu w czasie II wojny światowej – wyjaśnia Aleksander Masłowski.

Na wystawie będzie można m.in. prześledzić wojenne losy Polaków i polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach największego światowego konfliktu zbrojnego. – Wystawa porusza wątki walki Polaków w oddziałach alianckich we Francji, Wielkiej Brytanii, ale też przedstawia szlak bojowy Armii Andersa czy dokonania gen. Stanisława Maczka i jego 1 Polskiej Dywizji Pancernej – wylicza Bartłomiej Garba. Kończy się przedstawieniem rzeczywistości, jaka nastała w Polsce w 1945 roku. Choć główna narracja wystawy „Walka i cierpienie” będzie w każdym miejscu taka sama, to organizatorzy przygotowali też szereg wyjątkowych prezentacji, charakterystycznych dla regionu, w którym będzie można ją oglądać. – Na przykład w krajach bałtyckich dla zwiedzających bardzo ważną kwestią będzie znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow, czy też tworzenie się armii na Wschodzie. Z kolei w krajach anglosaskich szerzej opowiemy o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie – tłumaczy kierownik Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej.

Otwarcie wystawy „Walka i cierpienie” zaplanowano oczywiście również w Gdańsku. Otwarcie ekspozycji będzie pierwszym punktem niedzielnych uroczystości. – Tu również zwiedzający powinni spodziewać się wyjątkowych eksponatów. Mogę zdradzić, że jednym z nich jest pasiak obozowy ojca Maksymiliana Kolbego – zdradza Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.

Pasjonaci historii, którzy odwiedzą tego dnia Gdańsk powinni zarezerwować sobie również popołudnie. O godz. 17.30 w sali kinowej muzeum zaplanowano spotkanie z Rogerem Moorhousem, autorem książki „Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi”. Autor opowie nie tylko o swojej książce, zaplanowana jest też dyskusja o wielkiej wadze tej tematyki w aspekcie historycznym.


Film: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Niedzielne obchody zwieńczy widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”. To koncert z udziałem gwiazd rodzimej sceny. Składać się będzie z kilkunastu części. Każda z nich przedstawi osobną historię miast – symboli, których dotknęły wojenne, tragiczne wydarzenia. Na scenie przed muzeum pojawią się między innymi: Krzysztof i Piotr Cugowscy, Dawid Kwiatkowski, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R, Janusz Radek czy The Dumplings. Gościem specjalnym będzie szwedzka grupa Sabaton.

To jednak nie koniec wydarzeń rocznicowych, ponieważ w sobotę 7 września zaplanowane jest kolejne widowisko – pod tajemniczym tytułem „Mecz, który się nie odbył”. Będzie to inscenizacja hipotetycznego spotkania piłkarskiego, które mogło odbyć się we wrześniu 1939 roku, ale z powodu wybuchu wojny nie doszło do skutku. Mecz pomiędzy Gedanią Gdańsk a Lechią Lwów odbędzie się na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku, czyli dawnym obiekcie Lechii Gdańsk, która jest kontynuatorką tradycji Lechii Lwów.

Następne wydarzenia rocznicowe zostały zaplanowane na 17 września. Wtedy na placu przed muzeum zostanie odsłonięty pomnik płk. Witolda Pileckiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyła prezentacja nowych rozwiązań multimedialnych w Muzeum II Wojny Światowej. – Na razie szczegóły utrzymujemy w tajemnicy, ale mogę zdradzić, że będą to rozwiązania z dziedziny rzeczywistości rozszerzonej – mówi tajemniczo rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej. Wrześniowe obchody rocznicy zwieńczy gala wręczenia nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego zaplanowana na 28 września.

Dlaczego program obchodów wrześniowej rocznicy jest tak rozłożony w czasie? – Chcemy przypomnieć najważniejsze daty w historii: 23 sierpnia, gdy zawarto pakt sowiecko-niemiecki , 1 września, 17 września. Zależy nam, by o wrześniu 1939 roku opowiedzieć szeroko i kompleksowo. W różnych aspektach rozmawiać o tym, co wydarzyło się osiemdziesiąt lat temu – przekonuje rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

dodaj komentarz

komentarze


MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
 
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Rajd ku czci saperów
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pierwszy polski technik AH-64
Bohater odtrącony
„Wielka droga” dostępna online
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zmiany w dodatkach stażowych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Krwawa noc pośród puszczy
NATO na północnym szlaku
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Wiosenna burza nad Estonią
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zapraszamy na Festiwal
Treningi z wojskiem wracają
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Sztuka ochrony zabytków
Wojskowe Oscary przyznane!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polki pobiegły po srebro!
Husarz na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Uwaga, transformacja!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO