moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cyberbadacze, sięgnijcie po nagrodę MON!

Resort obrony ogłosił konkurs na najlepsze prace dyplomowe i rozprawy doktorskie o kryptologii, cyberobronie, cyberbezpieczeństwie lub zwalczaniu cyberprzestępczości. Pula nagród w I edycji konkursu to 39 tysięcy zł. – Chcemy pokazać, że warto wspierać wybitnie uzdolnionych studentów – mówi wiceminister Tomasz Zdzikot. Prace można zgłaszać do 25 września 2019 r.

To pierwszy tego rodzaju konkurs ogłoszony przez resort obrony narodowej. Nagroda będzie nosiła imię Mariana Rejewskiego, polskiego matematyka i kryptologa, porucznika Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii. To on w 1932 roku złamał szyfr używanej przez Niemców Enigmy.

Konkurs adresowany jest do osób, które po 1 października 2016 roku obroniły pracę licencjacką, inżynierską, magisterską lub rozprawę doktorską na tematy związane z kryptologią, cyberobroną, cyberbezpieczeństwem oraz zwalczaniem cyberprzestępczości. – Cyberbezpieczeństwo to jeden z priorytetowych obszarów działania naszego resortu. Jesteśmy w trakcie wdrażania kompleksowego programu cyber.mil.pl, którego celem jest rozbudowa i wzmocnienie potencjału Sił Zbrojnych w tym zakresie. Program obejmuje również wiele inicjatyw o charakterze edukacyjnym – mówi Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON. I podkreśla, że celem konkursu jest nie tylko popularyzacja wiedzy w tym temacie.

– Chcemy też w ten sposób wzbudzić zainteresowania studentów i doktorantów tą tematyką oraz zainspirować przedstawicieli środowisk akademickich do prowadzenia badań i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w tych dziedzinach. Jestem przekonany, że rozwój profesjonalnych kadr jest najlepszą inwestycją w bezpieczeństwo cyberprzestrzeni RP – dodaje Tomasz Zdzikot.

Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach. W pierwszej oceniane będą prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie. Do drugiej kategorii można zgłaszać rozprawy doktorskie. Czas nadsyłania prac upływa 25 września 2019 roku.

Wszystkie nadesłane na konkurs prace będą najpierw oceniane pod kątem formalnym przez przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. – Zostanie sprawdzony m.in. termin obrony pracy i jej temat oraz to, czy autor przysłał niezbędne załączniki, w tym formularz zgłoszeniowy, streszczenie pracy oraz zaświadczenie z uczelni potwierdzające złożenie i obronę pracy – mówi Łukasz Jędrzejczak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu, zastępca dyrektora DNiSW MON.

Wyniki oceny formalnej zatwierdzi Komitet Organizacyjny Konkursu, w którego składzie znajdą się przedstawiciele m.in. Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Centrum Operacyjnego MON, Akademii Sztuki Wojennej oraz departamentów MON: Edukacji, Kultury i Dziedzictwa oraz Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Potem przyjdzie czas na ocenę merytoryczną. Każdą pracę będzie oceniać dwóch ekspertów. W przypadku I kategorii pod uwagę będą brane: wartość merytoryczna pracy (0-5 pkt), innowacyjność (0-5 pkt) oraz wkład własny, w tym badania przeprowadzone przez autora pracy, związane z tematyką konkursu (0-3 pkt). W sumie autor danej pracy będzie mógł uzyskać maksymalnie 13 punktów. Z kolei autorzy rozpraw doktorskich będą mogli zdobyć maksymalnie 25 punktów. Poza wartością merytoryczną i innowacyjnością (każde oceniane w skali 0-5 pkt) liczyć się będą oryginalność ujęcia problemu, wkład danej pracy w rozwój nauki w badanej dziedzinie oraz znaczenie praktyczne.

– Na podstawie ocen ekspertów Komitet sporządzi ranking prac w dwóch kategoriach. Ostatecznych laureatów wyłoni Kapituła Konkursu – wyjaśnia Łukasz Jędrzejczak. Poza przewodniczącym, Tomaszem Zdzikotem, zasiądą w niej też przedstawiciele Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Zarządu Exatel SA, Wojskowego Instytutu Łączności oraz Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali. Łączna suma nagród pieniężnych wyniesie 39 tys. zł. W kategorii prac dyplomowych główna nagroda wyniesie 8 tys. zł (drugie miejsce – 5 tys., trzecie – 3 tys. zł). Autorzy najlepszych prac doktorskich otrzymają z kolei odpowiednio: 10 tys. zł, 8 tys. zł oraz 5 tys. zł. – Tą nagrodą chcemy pokazać, że warto wspierać wybitnie uzdolnionych studentów. Polscy studenci od lat zajmują czołowe miejsca w międzynarodowych zawodach informatycznych. Wierzymy, że do udziału w konkursie zgłoszą się najlepsi. I będzie nas czekał trudny wybór – podkreśla minister Zdzikot.

Prace wraz z niezbędnymi załącznikami można wysłać tradycyjną pocztą (adres: Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON, Al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (konkurs.cyber@mon.gov.pl).

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika MON

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pytania o europejską tarczę
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
I zdobyliśmy!
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Armia Andersa w operacji „Honker”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Rajd ku czci saperów
„Ta ziemia do Polski należy…”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
„Pierwsza Drużyna” na start
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Orzeł dla bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO