moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-amerykańska cyberwspółpraca

Wzajemna wymiana informacji na temat zagrożeń, szkolenia, edukacja oraz cyberobrona – to cele podpisanego dziś porozumienia o współpracy w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni między Polską a Stanami Zjednoczonymi. – Dzięki budowaniu wspólnej świadomości o tych zagrożeniach, możemy je skutecznie niwelować – mówił gen. bryg. Karol Molenda.

Porozumienie, w imieniu MON, zostało podpisane przez Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), a Dowództwem Sił Zbrojnych USA w Europie (USEUCOM), reprezentowanym przez Połączone Centrum Operacji w Cyberprzestrzeni (JCC) Zarządu J6.

– To porozumienie to kropka nad „i” naszych wielomiesięcznych starań. Musieliśmy w nim uwzględnić procedury oraz regulacje prawne każdego z państw. Był to złożony proces, ale cieszę się, że dziś mamy efekt w postaci gotowego porozumienia – podkreślał gen. bryg. Karol Molenda, który sygnował dokument ze strony polskiej .

Podpisana w Warszawie umowa określa ramy współpracy pomiędzy Siłami Zbrojnymi RP i USA w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Obie strony uzgodniły w niej też zasady prowadzenia wspólnych, zsynchronizowanych działań i operacji militarnych w cyberprzestrzeni. Jak pokreślił gen. Molenda, głównymi priorytetami współpracy mają być: wymiana informacji na temat zagrożeń, wspólne szkolenia i edukacja oraz cyberoobrona.

– Biorąc pod uwagę złożoność cyberprzestrzeni i fakt, że dziś wszyscy w niej funkcjonujemy, najistotniejsza wydaje się właśnie wzajemna wymiana informacji. Musimy mieć świadomość tych zagrożeń, umieć reagować na nie z wyprzedzeniem. Inaczej możemy osłabić nie tylko same systemy teleinformatyczne, ale także nasze zdolność obronne. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich zagrożeń, ale dzięki budowaniu świadomości sytuacyjnej w cyberprzestrzeni, możemy je wspólnie niwelować – mówił gen. Molenda.


Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl

W podobnym tonie wypowiadała się amerykańska gen. bryg. Maria A. Bian, kierująca JCC, która sygnowała dokument ze strony amerykańskiej. Podkreśliła, że wymiana informacji to najwyższy priorytet dla USEUCOM i JCC. – Dzięki stworzonym ramom dla wymiany informacji o ceberzagrożeniach, skuteczny atak na jedno państwo nie będzie oznaczał skutecznego ataku przeciwko wielu podmiotom. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy fakt sformalizowania zacieśniających się relacji z Polską w sferze cyberprzestrzeni – mówiła gen. Bian.

Gen. Molenda dodał, że współpraca w zakresie cyberprzestrzeni między Polską a USA rozwija się sukcesywnie. – Już w tym roku, podczas ćwiczeń, przedstawiciele USA współpracowali z naszymi specjalistami. A od wczoraj trwa ćwiczenie Baltic Ghost, realizowane w formule TTX (Table Top Exercise) i ukierunkowane na wsparcie inicjatywy eFP (enhanced Forward Presence). Działania zapisane w porozumieniu już więc się dzieją – mówił generał. Amerykańska oficer dodała, że na wrzesień planowane są ćwiczenia dwustronne w zakresie reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni gen. Molenda podkreślił, że podpisane porozumienie jest ważne także dla całej wschodniej flanki NATO. – Dzięki sukcesywnemu zwiększaniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i zacieśnianiu współpracy w wielu obszarach, także w cyberprzestrzeni możemy lepiej wywiązywać się z naszych zobowiązań sojuszniczych – przyznał.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) łączy kompetencje Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki, odpowiadając za kluczowe obszary związane z kryptologią i cyberbezpieczeństwem. Jest instytucją wiodącą w obszarze zapewnienia zabezpieczenia teleinformatycznego RON. Do zadań NCBC należy m.in. prowadzenie operacji w cyberprzestrzeni – analiza, monitoring, wyznaczanie nowych kierunków i technik działań, aktywne reagowanie w przypadku incydentów naruszających bezpieczeństwo sieci i jej użytkowników.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ocalały z transportu do Katynia
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ogień w podziemiu
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO