moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT

Chcę ogłosić, że wojska obrony terytorialnej przekroczyły stan 20 000 żołnierzy. Świadczy to o tym, że dowódcy i instruktorzy świetnie wykonują swoje zadania, a także o bardzo dużym zainteresowaniu, jakim program wojsk obrony terytorialnej cieszy się wśród żołnierzy – podkreślił minister Mariusz Błaszczak na odprawie w 13 Śląskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej.

W środę minister Mariusz Błaszczak wizytował dowództwo 13 Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Szef MON spotkał się z oficerami i żołnierzami jednostki oraz odebrał meldunek o postępach tworzenia piątego rodzaju sił zbrojnych w województwie śląskim. – Chcę ogłosić, że wojska obrony terytorialnej przekroczyły stan 20 000 żołnierzy – poinformował. – Świadczy to o tym, że dowódcy i instruktorzy świetnie wykonują swoje zadania, a także o bardzo dużym zainteresowaniu, jakim program wojsk obrony terytorialnej cieszy się wśród żołnierzy – podkreślił szef resortu obrony.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że wielokrotnie obserwował ćwiczenia WOT prowadzone wspólnie z wojskami operacyjnymi. – Zadania wojska obrony terytorialnej wykonywały wzorowo i dowiodły swojej wartości w sytuacjach kryzysowych. Zależy mi na tym, żeby WOT wspierały wojska operacyjne i właśnie tak dzieje się na co dzień – mówił Mariusz Błaszczak.

Do żołnierzy śląskiej jednostki zwrócił się także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. – Dziękuję każdemu żołnierzowi, który zdecydował się pełnić służbę w WOT. Chcę także podkreślić wysiłek wszystkich innych podmiotów, zarówno z sił zbrojnych, jak i całego cywilnego otoczenia. Wnieśli oni olbrzymi wkład w proces tworzenia tej formacji – zaznaczył generał. – Panie ministrze, dziękuję za osobiste wsparcie rozwoju WOT. Zapewniam, że będziemy kontynuować naszą misję i do końca roku osiągniemy wszystkie plany, które pan minister przed nami postawił – zapewnił dowódca WOT.

Gen. Kukuła zaznaczył, że wysiłek formacji skoncentrowany jest obecnie na trzech obszarach. Pierwszy z nich to dokończenie budowy struktur WOT. – Ponad 27 tysięcy wniosków czeka na powołanie do służby wojskowej. To bezprecedensowa odpowiedź, której musimy sprostać – stwierdził gen. Kukuła. Drugi obszar dotyczy integracji WOT z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych oraz społecznościami lokalnymi. Ostatnia sfera skupia się na zarządzaniu talentami i kompetencjami. – Niemal 35 procent naszych żołnierzy ma wykształcenie wyższe lub studiuje kierunki szczególnie deficytowe, takie jak obrona cybernetyczna oraz medycyna. Zależy nam na tym, aby każdy z naszych żołnierzy nie tylko rozwijał się wewnątrz sił zbrojnych, ale był także bardziej konkurencyjny dla swojego pracodawcy – mówił gen. Kukuła.

Terytorialsi we wszystkich województwach

Rozwój wojsk obrony terytorialnej przebiega zgodnie z czteroetapowym planem, który zakłada powołanie 17 brygad do końca 2021 – dwóch w województwie mazowieckim oraz po jednej w każdym z pozostałych 15 województw. Dowództwo wojsk obrony terytorialnej oraz pierwsze trzy pododdziały powstały w 2016 roku.

W powołanych dotychczas 13 brygadach (województwa podlaskie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie) trwa kompletowanie stanów osobowych oraz przeprowadzane są szkolenia indywidualne. Jednocześnie w tym roku rozpocznie się czwarty etap formowania WOT, który obejmie województwa zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie oraz opolskie. Docelowo wojska obrony terytorialnej będą liczyć 53 tys. żołnierzy. Ok. 5 tys. z nich to będą żołnierze zawodowi, reszta pełnić będzie terytorialną służbę wojskową.

Wojska obrony terytorialnej to piaty rodzaj sił zbrojnych. W czasie pokoju ich zadaniem jest szkolenie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, dzięki czemu utrzymana zostanie powszechna gotowość do obrony kraju, ochrona ludności cywilnej przed skutkami klęsk żywiołowych oraz realizacja zadań z zakresu reagowania kryzysowego. W przypadku konfliktu zbrojnego WOT będą ściśle współpracować z jednostkami operacyjnymi Wojska Polskiego, a także prowadzić działania nieregularne, antydywersyjne i przeciwdesantowe.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński, MON

dodaj komentarz

komentarze

~HanSolo
1600789380
Czy ktoś liczył ile ta grupa wyborcza partii rządzące, otrzymująca socjal za "ZABAWĘ" w wojsko nas kosztuje? Jeśli nie pragnę przypomnieć że w razie konfliktu niewyszkoleni cywile będą stanowili obciążenie dla prawdziwych żołnierzy WP a nawet sprowadzali zagrożenie na nich swoją "kompetencją"
72-AA-2D-E4
~ta tak
1557983460
Sukces społeczny i wychowawczy...
21-90-C0-34

Mocny sygnał od NATO
 
Bruksela przed szczytem
Cud w Trewirze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Wojenny bohater na szubienicy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lekcje z frontu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
Podwójny Półmaraton Komandosa
Invictus w zimowym stylu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Offset dla „Wisły”
Skromny początek wielkiej wojny
Szef MON-u w Brukseli
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowoczesna łączność dla armii
Rakietowy szach
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Liban uznany za strefę działań wojennych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Wojna o porządek świata
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Śnieg może być groźną bronią
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO