moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

3 Maja uczczony wojskową defiladą

Niezbędnym elementem do tego, by Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie, jest dobrze wyposażona, sprawna i dobrze wyszkolona armia – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie obchodów Święta Narodowego 3 Maja. Częścią uroczystości była defilada Wojska Polskiego i służb mundurowych, która przeszła ulicami Warszawy.

– Nie ukrywam, mamy wielkie ambicje. Chcemy, aby Polska była państwem stabilnym i dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie – powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie obchodów Święta Narodowego 3 Maja. Centralne uroczystości w 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się dzisiaj w Warszawie. – Niezbędnym elementem bezpieczeństwa jest dobrze wyposażona, sprawna i dobrze wyszkolona armia. Mamy wspaniałych żołnierzy, mamy świetnych funkcjonariuszy. Zawsze ich mieliśmy, to nasza tradycja. Umieliśmy walczyć zawsze wtedy, kiedy było to potrzebne – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent Duda przypomniał, że kilka dni temu odznaczył 34 polskich żołnierzy, którzy w 2004 roku bronili w irackiej Karbali tamtejszego ratusza. – To pierwsza po II wojnie światowej duża bitwa, w której brali udział nasi żołnierze – zaznaczył prezydent. – Zdali egzamin na medal! Żaden z nich nie został nawet ranny, tak świetnie byli przygotowani i tak dobrze byli dowodzeni. To jest właśnie dzisiejszy, współczesny polski żołnierz. Czego mu potrzeba? Potrzeba mu bardzo dobrego wyposażenia. I to jest nasze wielkie zadanie, które musimy na przestrzeni najbliższych lat realizować – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

W trakcie uroczystości wystąpił także minister Mariusz Błaszczak. – Przystąpienie naszego kraju do NATO i Unii potwierdziło cywilizacyjną i kulturową przynależność Polski do świata Zachodu. Uwolniło potencjał, dzięki któremu dziś możemy powiedzieć, że polskie siły zbrojne są skuteczne, sprawnie dowodzone i konsekwentnie wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt – mówił szef MON. Minister nawiązał także do hasła tegorocznej defilady – „Silni w sojuszach”. – Zobaczymy także żołnierzy reprezentujących wojska państw sojuszniczych. Żołnierzy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji oraz poczty sztandarowe innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej – mówił minister Błaszczak. – Obecność wojsk NATO jest wyrazem szacunku i poczucia wspólnoty. Chciałbym podkreślić, że Wojsko Polskie było, jest i będzie aktywne, jeżeli chodzi o udział w misjach. Polska jest silna w sojuszach! – dodał.

Potem wzdłuż bulwarów wiślanych przeszła defilada Wojska Polskiego oraz innych służb mundurowych. Jej organizacja 3 maja to nawiązanie do przedwojennej tradycji oraz sposób na dodatkowe podkreślenie dwóch ważnych tegorocznych rocznic – 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz 20-lecia obecności w NATO. Z tego powodu defilada odbyła się pod hasłem „Silni w sojuszach”.

Wzięło w niej udział ok. 2000 żołnierzy i funkcjonariuszy. Obok wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych – wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, wojsk specjalnych oraz wojsk obrony terytorialnej – defilowali m.in. policjanci, strażacy, strażnicy graniczni czy straż marszałkowska.

Wisłostradą przejechał także ciężki sprzęt na co dzień wykorzystywany do szkolenia na poligonach. Można było zobaczyć m.in. najnowsze nabytki Wojska Polskiego, czyli samobieżne moździerze Rak oraz armatohaubice Krab. Nie mogło oczywiście zabraknąć „pancernej pięści” naszej armii – czołgów Leopard 2A5. W powietrznej części pokazu wzięło udział ok. 80 samolotów i śmigłowców, w tym m.in. wielozadaniowe F-16, transportowe Herculesy czy szkolne odrzutowce Bieliki. Nad Warszawą pojawiła się także silna reprezentacja śmigłowców: uderzeniowe maszyny Mi-24, wielozadaniowe Mi-17, a także trzy Black Hawki S-70i, które kilka tygodni temu weszły do służby w policji.

Para prezydencka oraz kawalerowie Orderu Orła Białego (od lewej): Władysław Siemaszko, dr Czesław Bielecki i prof. Wincenty Kućma.

Z okazji narodowego święta prezydent wręczył także najwyższe odznaczenia państwowe. Orderami Orła Białego zostali odznaczeni dr Czesław Bielecki, architekt i publicysta, działacz opozycji w PRL; prof. Wincenty Kućma, rzeźbiarz, medalier, rysownik, grafik, autor m.in. pomnika Powstania Warszawskiego, pomnika Obrońców Poczty Gdańskiej, pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie i Armii Krajowej w Kielcach; Władysław Siemaszko, żołnierz Armii Krajowej, pseudonim „Wir”, prawnik, działacz kresowy, jeden z najwybitniejszych badaczy i dokumentalistów tragedii polskiej ludności na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Michał Niwicz, Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Front przy biurku
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Szpej na miarę potrzeb
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Pod skrzydłami Kormoranów
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wytropić zagrożenie
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna w świętym mieście, epilog
Rekordziści z WAT
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gunner, nie runner
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEye dla wojska
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ramię w ramię z aliantami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO