moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusznicza defilada

Już jutro w Warszawie wielka defilada „Silni w sojuszach”! Odbywa się z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do NATO i 15. rocznicy przystąpienia do UE. Aby wziąć udział w defiladzie do stolicy przyjechali reprezentanci 27 sojuszniczych armii. Dziś w Wojskowej Akademii Technicznej spotkał się z nimi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– 20 lat Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej to dwie bardzo ważne rocznice dla historii Polski, a także dla Wojska Polskiego, bo przez ten czas stworzyliśmy podstawy do rozwoju i współpracy międzynarodowej – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z sojusznikami, które odbyło się w Wojskowej Akademii Technicznej. Wzięli w nim udział przedstawiciele 27 armii, między innymi reprezentanci Albanii, Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Szef MON podkreślał, że dzięki kooperacji sojuszników, zarówno Polska, jak i NATO oraz Unia Europejska, rozwijają się politycznie, gospodarczo i militarnie. Przy czym wszystkie armie są wobec siebie solidarne. Minister Błaszczak mówił, że Polska jest nie tylko beneficjentem sojuszniczych gwarancji, ale także rozwija zdolności NATO i Unii, w zakresie bezpieczeństwa i obrony. – Wspólnie przełamujemy bariery, odpowiadamy na zagrożenia i wspólnie tworzymy przyszłość naszych państw – powiedział.

Minister przypomniał, że żołnierze sojuszniczych armii 3 maja wspólnie z Wojskiem Polskim będą maszerować ulicami Warszawy podczas wielkiej defilady „Silni w sojuszach”.

Wisłostradą będą maszerowali żołnierze i funkcjonariusze innych służb, między innymi Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Więziennej, Ochrony Kolei, Służby Ochrony Państwa, a także przedstawiciele Lasów Państwowych czy Krajowej Administracji Skarbowej. W sumie w defiladzie zaprezentuje się dwa tysiące osób, a 200 z nich to przedstawiciele armii sojuszniczych. Oprócz tego będzie można zobaczyć 200 jednostek sprzętu oraz 80 statków powietrznych.

Jedną z głównych arterii stolicy przejadą m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, czołgi Leopard, armatohaubice Krab i Dana, wyrzutnie rakiet Langusta, zestawy przeciwlotnicze Poprad. Będą również policyjne radiowozy i motocykle, ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego, pojazd z zamontowaną automatyczną wyrzutnią granatów łzawiących, lekki transporter opancerzony SCAM „Dzik”. Państwowa Straż Pożarna pokaże różnego rodzaju pojazdy gaśnicze oraz ratownictwa chemicznego i medycznego, a Straż Graniczna pojazdy patrolowe, terenowe, obserwacyjne oraz quady. W powietrze wzbije się też zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”, myśliwce F-16, samoloty do transportu najważniejszych osób w państwie Gulfstream G-550 czy policyjne śmigłowce Black Hawk. Sojusznicy przywieźli do stolicy m.in. bojowe wozy opancerzone Bradley, czołgi Abrams czy pojazdy rozpoznawcze Panther.

– To wydarzenie, które będzie ważne dla historii Polski. Dziękuję za waszą obecność i zaangażowanie, bo to potwierdza naszą przyjaźń – mówił szef MON. Podczas uroczystości dowódca każdego pododdziału, który jutro weźmie udział w defiladzie, otrzymał od ministra pamiątkowy ryngraf.

Kwestię udanej współpracy sojuszniczych armii, minister Błaszczak poruszył także podczas wywiadu, którego dziś rano udzielił na antenie Polskiego Radia. Mówił wówczas o wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. – Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zakończymy sukcesem negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział. – Moim zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w nowocześniejszy sprzęt i silniej obsadzone w strukturach sojuszu NATO – dodał. Zapowiedział także, że wkrótce odbędzie się jego kolejna wizyta w USA.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Odstraszanie i obrona
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Barwy walki
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO