moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi na defiladę

Defilada „Silni w Sojuszach” odbędzie się 3 maja w Warszawie. W ten sposób wojsko chce uczcić 20 lat członkostwa Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej. Dziś w nocy odbyła się próba generalna tego wydarzenia. Na Wisłostradzie maszerowały pododdziały piesze, przejechał także ciężki sprzęt. Zmagania żołnierzy i funkcjonariuszy obserwował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– 2019 rok jest rokiem szczególnym. 20 lat temu Polska przystąpiła do NATO, a 15 lat temu do Unii Europejskiej.Chcieliśmy uczcić te dwa niezwykle istotne wydarzenia, dlatego 3 maja na Wisłostradzie odbędzie się defilada – mówił dziś rano Mariusz Błaszak, minister obrony narodowej. – Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim, jak i w Unii stanowią filary naszego bezpieczeństwa, stąd nazwa defilady – „Silni w sojuszach” – podkreślił minister.

Szef MON przypomniał, że 3 maja będzie można zobaczyć dwa tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy. Jak mówił, oprócz przedstawicieli Wojska Polskiego, Wisłostradą przedefilują także wojskowi z armiiStanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, a także, po raz pierwszy, funkcjonariusze innych służb – Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Więziennej, Ochrony Kolei, Służby Ochrony Państwa, a także przedstawiciele Lasów Państwowych i Krajowej Administracji Skarbowej.

Oprócz tego, wojsko i funkcjonariusze zaprezentują także sprzęt, jakim posługują się podczas służby. Będą to m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, czołgi Leopard, armatohaubice Krab i Dana, wyrzutnie rakiet Langusta, zestawy przeciwlotnicze Poprad, a także amerykańskie bojowe wozy opancerzone Bradley, czołgi Abrams czy pojazdy rozpoznawcze Panther z Wielkiej Brytanii.

Natomiast Policja, oprócz radiowozów, zaprezentuje m.in. motocykle, ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego, pojazd z zamontowaną automatyczną wyrzutnią granatów łzawiących, lekki transporter opancerzony SCAM „Dzik”, skutery oraz łodzie. Państwowa Straż Pożarna przyjedzie na Wisłostradę z różnego rodzaju pojazdami gaśniczymi oraz ratownictwa chemicznego i medycznego, a Straż Graniczna pokaże pojazdy patrolowe, terenowe, obserwacyjne oraz quady. – Podczas defilady będziemy mogli zobaczyć przedstawicieli instytucji, które stanowią trzon bezpieczeństwa państwa Polskiego – zaznaczył minister. – Zapraszam serdecznie, żebyśmy mogli wspólnie podziwiać ich wyszkolenie – dodał.

Aby defilada przebiegła sprawnie i bezpiecznie, żołnierze i funkcjonariusze rozpoczęli przygotowania już w zeszłym tygodniu. Od tego czasu pododdziały piesze zgrywały się na lotnisku w Sochaczewie-Bielice, a sprzęt został zgrupowany w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej. Dziś w nocy odbyła się próba generalna wydarzenia. Na Wisłostradzie defilowali żołnierze i funkcjonariusze, przejechał także ciężki sprzęt.

Jak mówi płk Andrzej Kupis, główny koordynator ds. defilady z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, był to istotny element przygotowań do tego wydarzenia. – To wyjątkowa defilada, bo nie uczestniczymy w niej tylko my, czyli wojsko, ale także funkcjonariusze innych służb, więc synchronizacja jest niezwykle istotna. Na tej próbie mogliśmy zmierzyć między innymi czasy przejazdów poszczególnych pojazdów czy sprawdzić łączność – mówi. – To dla nas bardzo ważne, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i było miłe dla oka. Teraz wiemy, że tak będzie – podkreślił.

Natomiast wczoraj swój test przed defiladą przeszli lotnicy. To właśnie oni zainaugurują defiladę „Silni w Sojuszach”. Jako pierwszy nad Wisłostradą pojawi się zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”, a tuż za nim pojawią się m.in. myśliwce F-16, samoloty do transportu najważniejszych osób w państwie Gulfstream G-550 czy policyjne śmigłowce Black Hawk. W sumie do działania zostanie zaangażowanych 70 statków powietrznych.

Defilada rozpocznie się o godzinie 14 na wysokości skrzyżowania Wybrzeża Gdyńskiego i ulicy Sanguszki, a zakończy przy ulicy Karowej. Centralne miejsce defilady będzie można obserwować w okolicach Multimedialnego Parku Fontann.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1556440200
Na dobrą sprawę nie ma nic nowego czego byśmy do tej poty nie znali , tak ze nie ma się czym chwalić
D9-1C-6D-2C

Święto stołecznego garnizonu
 
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zbrodnia made in ZSRS
SOR w Legionowie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szarża „Dragona”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Front przy biurku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Rakiety dla Jastrzębi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO