moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gdzie zobaczymy pilotów „Orlika”?

Pokazowe debiuty w Finlandii, Estonii i na Słowenii, kilkanaście innych występów za granicą i w kraju, do tego dwa wspólnie z historycznymi samolotami T-6 Harvard. Tak wygląda tegoroczny plan pokazów lotniczych Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. Piloci po raz pierwszy będą latać na zmodernizowanych samolotach Orlik TC II Advanced.

Tegoroczny harmonogram pokazów radomskich „Orlików” jest już gotowy. Piloci instruktorzy z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego swoje umiejętności będą prezentować na pokazach lotniczych nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Duet z Harvardami

– Przed nami na pewno pracowity sezon. Trudno dziś powiedzieć, jak liczną formacją będziemy występować, jest to bowiem uzależnione od liczby maszyn, jakie będziemy mieli do dyspozycji. Na co dzień na samolotach szkolimy młodych instruktorów i podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej – mówi ppłk Dariusz Stachurski, lider Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. Zapowiada, że niezależnie od liczby samolotów, piloci na pewno postarają się, by ich pokazy były interesujące i różnorodne. Poza występami formacją, planowane są też pokazy solistów i duety z historycznymi samolotami T-6 Harvard, na których szkolili się polscy piloci w czasie II wojny światowej. Takie pokazy mogliśmy oglądać po raz pierwszy w ubiegłym roku z okazji stulecia lotnictwa polskiego. – Spotkały się one z bardzo ciepłym przyjęciem, dlatego postanowiliśmy powtórzyć je także w tym roku. Zyskujemy na tym także my, piloci, bo dzięki wspólnym lotom z innymi maszynami możemy wzbogacić swoje umiejętności lotnicze – mówi ppłk Stachurski.

W tym sezonie do zespołu dołączy dwóch kończących szkolenie pilotów. Dla samych członków zespołu nowością będzie to, że pokazy będą odbywały się na zmodernizowanych samolotach Orlik TC II Advanced, które otrzymały m.in. nową awionikę i kabinę.

Defilada, mistrzostwa, pokazy…

Grafik występów formacji jest szczelnie wypełniony. 11 maja zaprezentują się w Stalowej Woli na Szybowcowych Mistrzostwach Europy, następnie we Wrocławiu podczas otwarcia Mistrzostw CISM w Lekkoatletyce (29 maja) oraz 15 sierpnia na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego. Zespół weźmie też udział w wystawie statycznej podczas Air Fair 2019 w Bydgoszczy (1718 maja), a we wrześniu podczas imprezy lotniczej „Skrzydła nad Sandomierzem” piloci zaprezentują przelot z wybranymi elementami pokazu. 

Znacznie częściej będzie można zobaczyć zespół w podniebnych ewolucjach. W Mirosławcu z okazji święta 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych zaprezentuje się dwóch solistów, a 14 września zespół wystąpi w Lesznie na pikniku szybowcowym.

Dla miłośników zespołu nie lada gratką będą z pewnością pokazy z historycznymi samolotami T-6 Harvard. Zespół planuje dwa takie występy: na Małopolskim Pikniku Lotniczym w Krakowie (2223 czerwca) oraz podczas festiwalu Gdynia AeroBaltic 2019 (1618 sierpień).

Debiut w Finlandii i na Słowenii

Pilotów czeka też sporo wylotów za granicę. Pierwszy taki pokaz odbędzie się już w maju na Słowenii. Na Maribor Air Show podniebne ewolucje zaprezentuje solista zespołu (1819 maja), a niecały miesiąc później zespół po raz pierwszy wystąpi w Finlandii na Turku Airshow (1516 czerwca). – 30 czerwca będziemy występować w hiszpańskiej Granadzie na Festival Aéreo de Motril, a dwa tygodnie później czeka nas pierwszy wylot do Ämari na pokazy z okazji 100-lecia Sił Powietrznych Estonii – zapowiada ppłk Stachurski. W dniach 20-21 lipca radomskie „Orliki” planują wziąć udział w pokazach Wings over Baltic 2019 w Jurmala na Litwie.

Dynamiczne pokazy zespołu będzie też można oglądać we francuskim Albert Picardie podczas Meeting Aérien International De La Somme (24-25 sierpnia) oraz w Zeltweg w Austrii na Air Power 2019 (6-7 września).

Sezon pokazów lotniczych „Orlik” zakończy 22 września w greckiej bazie sił powietrznych w Tanagrze na Athens Flying Week 2019.

Zespół Akrobacyjny „Orlik” powstał w 1998 roku na mocy rozkazu ówczesnego komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. W ubiegłym roku zespół obchodził 20-lecie istnienia. W ciągu tych lat zostało wyszkolonych ponad 20 pilotów akrobacyjnych, a „Orlik” wziął udział w ponad 250 pokazach krajowych i zagranicznych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: www.orlik.wp.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Damian
1557146700
a Mazury AirShow? Pewnie.. za granice latać śmiało a w Polsce na takich pokazach to już można odpuścić :/
0D-C8-48-14

Zmiany w dodatkach stażowych
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO