moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent i szef MON z wizytą w Orzyszu

Dziękuję, że razem ćwiczycie, bo dzięki wam w wojskowy sposób możemy uczcić 20-lecie obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Orzyszu. Zwierzchnik sił zbrojnych wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem był gościem 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO.


Trwa „NATO Week”, czyli cykl wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak przyjechali do Orzysza. – Spotykamy się w miejscu szczególnym, bo to właśnie tu stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa Sojuszu Północnoatlantyckiego, która razem z polskimi żołnierzami chroni Rzeczpospolitą, ale przede wszystkim wschodnią flankę NATO – mówił dziś prezydent. Przypomniał, że tworzą ją żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. – Mam nadzieję, że ta obecność będzie zwiększała się z biegiem lat i w Polsce będzie jeszcze więcej żołnierzy różnych armii NATO. Liczę także, że będą się tu odbywały międzynarodowe ćwiczenia. To niezwykle ważne, aby zgrywać działanie jednostek, aby żołnierze razem ćwiczyli i perfekcyjnie przeprowadzali różne działania taktyczne – podkreślił.

Natomiast Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaznaczył, że 20 lat temu Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a dziś żołnierze NATO służą razem, ramię w ramię. – To wymiar naszej solidarności i umiejętności, które wojska sojusznicze pogłębiają na poligonach podczas codziennych ćwiczeń, a także manewrów narodowych, takich jak „Anakonda’18” – mówił szef MON.

Przypomniał także, że podczas 20 lat obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim na terenie kraju powstało wiele natowskich jednostek, między innymi Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu czy jednostki NATO w Bydgoszczy. – Te instytucje są przygotowane do sprawowania swoich funkcji, również szkoleniowych. To sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, że możemy w ramach Sojuszu czuć się bezpiecznie – podkreślił.

Podczas spotkania prezydent wyróżnił flagą narodową płk. Norberta Iwanowskiego, dowódcę 15 Brygady Zmechanizowanej, a także dowódców poszczególnych kontyngentów wojskowych, które tworzą Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO.


Goście dzisiejszej uroczystości mogli obejrzeć pokaz wyszkolenia żołnierzy na co dzień stacjonujących w Orzyszu. Na poligon wyjechały amerykańskie czołgi Abrams, polskie Leopardy 2A5 i PT-91, chorwackie samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano, amerykańskie samobieżne haubice Paladin, a ich działania osłaniały śmigłowce Mi-17. Następnie żołnierze zaprezentowali, jak na co dzień trenują walkę w bliskim kontakcie. W 15 Brygadzie Zmechanizowanej został uruchomiony program szkoleniowy, dzięki któremu sojusznicze wojska wspólnie szlifują umiejętności walki wręcz, ochrony VIP-ów czy strzelania dynamicznego. Jego autorem jest kpt. Tomasz Dembiński. – Często nawet połowa uczestników naszych szkoleń to żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Wymieniamy się doświadczeniami, trenujemy i walczymy ramię w ramię – mówi oficer. – Działamy w naprawdę międzynarodowym zespole. To bardzo fajne – dodaje spec. Nicholas Williams z US Army.

„NATO Week” rozpoczął się w poniedziałek. Wówczas zwierzchnik sił zbrojnych i szef resortu obrony spotkali się z żołnierzami 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army, którzy służą razem w Żaganiu. Natomiast jutro wspólnie z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego, wezmą udział w odprawie kadry kierowniczej MON w Warszawie. Natomiast na poniedziałek zaplanowano ich wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie, a na wtorek – w Czechach, gdzie odbędą się uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO. Swój udział zapowiedzieli już prezydenci Republiki Czeskiej Miloš Zeman, Republiki Słowackiej Andrej Kiska oraz Republiki Węgier János Áderem.

Natomiast już w sobotę, 9 marca, w dwudziestu miastach odbędą się wojskowe pikniki. Każdy, kto zdecyduje się wziąć w nich udział będzie miał okazję obejrzeć nie tylko wojskowy sprzęt, ale także zobaczyć, jak wygląda szkolenie żołnierzy oraz skosztować legendarnej grochówki.

MM

autor zdjęć: MON, Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1551977040
Nasuwa mi się pytanie formalne . Czy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako konstutywny zwierzchnik sił zbrojnych możne używać munduru żołnierza.
EC-B4-95-43

Zmiany w dodatkach stażowych
 
Husarz na straży nieba
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sztuka ochrony zabytków
Uwaga, transformacja!
Układ nerwowy Mieczników
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Treningi z wojskiem wracają
„Wielka droga” dostępna online
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Pierwszy polski technik AH-64
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Skrzydła IT dla cyberwojsk
NATO na północnym szlaku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Wojskowe Oscary przyznane!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Zapraszamy na Festiwal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wiosenna burza nad Estonią
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO