moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwierzchnik sił zbrojnych z wizytą u komandosów

Dzięki waszemu zaangażowaniu i służbie poza granicami kraju jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem. Podkreślam to podczas rozmów z prezydentami państw natowskich – powiedział Andrzej Duda na spotkaniu w Jednostce Wojskowej Komandosów. Prezydent obejrzał pokaz wyszkolenia specjalsów i wręczył żołnierzom odznaczenia państwowe.

Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy odwiedził Jednostkę Wojskową Komandosów. Wizyta zwierzchnika sił zbrojnych w jednostce specjalnej w Lublińcu rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem poświęconym żołnierzom JWK, którzy zginęli na służbie. Prezydent spotkał się następnie z dowództwem i kadrą jednostki. Poznał specyfikę działania specjalsów, dowiedział się też, jakie zadania wykonują podczas misji „Resolute Support” w Afganistanie.

Komandosi przygotowali również prezentację wyposażenia i uzbrojenia jednostki. Prezydent zobaczył m.in. sprzęt nurkowy i łączności oraz różnego rodzaju broń, m.in. karabiny snajperskie Barrett M-82 i M-110, karabin maszynowy M2 Browning, moździerz Antos i granatnik Carl Gustav. Żołnierze zaprezentowali także bezzałogowy statek powietrzny FlyEye i różnego rodzaju spadochrony.

Następnie Andrzej Duda obejrzał pokaz wyszkolenia komandosów. Scenariusz zakładał, że żołnierze podczas patrolu zatrzymali uzbrojonego napastnika. W czasie działania specjalsom towarzyszył pies bojowy. Jednostka Wojskowa Komandosów wprowadziła do służby owczarki belgijskie, które mogą uczestniczyć w niemal każdej operacji specjalnej. Są gotowe m.in. do skoków spadochronowych, desantowania ze śmigłowców i działania w wodzie. Psy bojowe z JWK potwierdziły już swoją skuteczność na misji w Afganistanie, gdzie pomogły wykryć składy materiałów wybuchowych.

Po pokazie dynamicznym prezydent obserwował na wideostrzelnicy umiejętności ogniowe żołnierzy. – Dzięki waszemu zaangażowaniu i służbie poza granicami kraju jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem. Podkreślam to podczas rozmów z prezydentami państw natowskich, między innymi z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Dziękuję za waszą służbę – powiedział Andrzej Duda.

W czasie wizyty w JWK prezydent wręczył żołnierzom odznaczenia, które otrzymują wojskowi i cywile za zasługi w działaniach przeciw terroryzmowi lub podczas operacji pokojowych i stabilizacyjnych. Dwóch komandosów otrzymało Krzyż Wojskowy, trzech Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami, a dwóch kordziki honorowe.

Komandosi z Lublińca należą do elity Wojska Polskiego. Operatorzy JWK są przygotowani do wykonywania pełnego spectrum operacji specjalnych, które mogą prowadzić na lądzie oraz na wodach śródlądowych w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Wśród ich głównych zadań jest prowadzenie akcji bezpośrednich, rozpoznanie specjalne oraz wsparcie wojskowe (m.in. szkolenie i doradztwo).

Swoje umiejętności i perfekcyjne wyszkolenie udowodnili podczas misji zagranicznych. Ich szlak bojowy zaczął się w 2001 roku i wiedzie przez Macedonię, Irak, Pakistan, Syrię, Czad, Kongo i Afganistan. Pod Hindukuszem, w czasie misji ISAF, żołnierze JWK wykonywali najtrudniejsze zadania, m.in. rozbijali siatki terrorystyczne i zatrzymywali najgroźniejszych przestępców, likwidowali składy broni i materiałów wybuchowych.

W sierpniu 2015 roku komandosi wrócili do Afganistanu w ramach natowskiej misji „Resolute Support”. Operatorzy działają m.in. w prowincji Kandahar, gdzie zajmują się głównie szkoleniem Narodowej Jednostki Antyterrorystycznej Policji Afganistanu ATF444.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zmiany w dodatkach stażowych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
I zdobyliśmy!
Pierwsi na oceanie
NATO on Northern Track
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO