moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Akcja antynarkotykowa żandarmów

We wrocławskim centrum  szkolenia żandarmi przeprowadzili prewencyjną akcję antynarkotykową. Elewi dowiedzieli się o prawnych konsekwencjach posiadania i używania substancji psychotropowych. Mieli też okazję założyć alkogogle, dzięki którym przekonali się, jak alkohol wpływa na funkcjonowanie. W akcji wziął udział owczarek wyszkolony do poszukiwania narkotyków.

Akcja przeprowadzona przez Żandarmerię Wojskową wOśrodku Szkolenia Podstawowego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu była podzielona na dwa etapy. Pierwszy polegał na sprawdzeniu, czy na terenie pododdziału któryś z elewów nie ukrywa zakazanych substancji. Tu do akcji wkroczył specjalnie szkolony pies – Ina oraz jej przewodnik plutonowy Łukasz Zaskórski. Jak wyglądało przeszukiwanie pomieszczeń? – Ina przechodziła szybko wśród łóżek, momentami zatrzymując się przy metalowych szafkach. Wiedziała, co robi – opowiada plutonowy Zaskórski. – Gdyby gdzieś wyczuła chociaż niewielką ilość narkotyku, usiadłaby w tym miejscu, dając mi znać, że powinienem przeszukać daną szufladę, półkę czy łóżko – dodaje przewodnik.

Ina w Żandarmerii służy od ponad czterech lat. Gdy miała 18 miesięcy, przeszła półroczny trening w ośrodku szkolenia psów do zadań specjalnych w Celestynowie. Teraz potrafi znaleźć każdy rodzaj narkotyków czy dopalaczy. – Ma na swoim koncie kilka sukcesów. Wykryła już między innymi amfetaminę, metaamfetaminę i dopalacze – wymienia plutonowy. Ina zajmowała także czołowe miejsca podczas różnych zawodów organizowanych przez Żandarmerię.

Przeszukanie z psem

We wrocławskim Centrum Szkolenia owczarek niemiecki szczegółowo sprawdził też szatnię, gdzie żołnierze trzymają cywilne ubrania. Tym razem Ina nie była prowadzona na smyczy. W żadnym miejscu nie przystanęła na dłużej, nie usiadła. Był to znak, że na znajdujących się w szatni przedmiotach nie było śladu zakazanych substancji.


Film: Bogusław Politowski / portal polska-zbrojna.pl

W czasie gdy przewodnik z psem przeprowadzał prewencyjne sprawdzenie pomieszczeń, st. chor. sztab. Beata Cierpiał z Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Żagania opowiadała elewom na temat wpływu narkotyków i środków psychoaktywnych na organizm człowieka. Mówiła też o konsekwencjach prawnych stosowania niedozwolonych substancji w wojsku.

Podoficer wyjaśniła także, że ze względu na zmianę przepisów żandarmi nie prowadzą obecnie wyrywkowych kontroli żołnierzy przy użyciu narkotestów. – Takie kontrole są wykonywane, ale tylko w przypadkach, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że żołnierz jest pod wpływem niedozwolonych substancji – mówiła st. chor. sztab. Cierpiał. Dodała, że wyszkolony pies nie może już obwąchiwać ludzi. Może sprawdzać jedynie pomieszczenia służbowe, a gdy działa na lotniskach, także bagaże pasażerów w mundurach.

– O przeprowadzenie akcji profilaktycznych prosimy Żandarmerię na początku każdego turnusu szkolenia podstawowego – mówi mjr Robert Wątroba, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego wrocławskiego centrum. – Podobna akcja odbyła się już kilka tygodni temu. To przestroga, aby nawet podczas przepustek unikać kontaktu z zakazanymi substancjami – przyznaje szer. elew Klaudia Wojnarowska.

Alkogogle i trenażer

By dowiedzieć się jak substancje psychotropowe mogą zakłócać funkcjonowanie, elewi dostali tzw. alkogogle i zadanie, by przejść się w nich między plastikowymi słupkami. Wyzwaniem okazało się także pokonywanie odcinka drogi za kierownicą specjalnego symulatora, w którym ćwiczący mogli się poczuć, jakby prowadzili pod wpływem alkoholu lub narkotyków. – Trenujący nie mogą uwierzyć, że prawidłowe wykonanie najprostszych manewrów w stanie symulującym upicie jest tak trudne – mówi st. kpr. Piotr Sumara.

 

Wizyta żandarmów w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu trwała cztery godziny. Uczestniczyło w niej sześciu przedstawicieli wojskowej policji. Jak zapewnia ppłk Artur Karpienko, rzecznik komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej, podobne akcje odbędą się w tym roku w innych jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Święto wojskowego sportu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ogień w podziemiu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO