moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON

Od grudnia 2015 roku do chwili obecnej podpisaliśmy 424 umowy na kwotę ponad 52 mld zł. Zwiększamy nakłady na armię i umacniamy sojusze – mówił posłom wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Posiedzenie sejmowej komisji na temat „Trzy lata działalności PiS w obszarze obrona narodowa” zostało zwołane na wniosek Platformy Obywatelskiej. 

Zdaniem posłów opozycji, rząd w niewystarczający sposób prowadzi politykę obronną. – Obecne kierownictwo MON dokonało niesłychanego spustoszenia kadrowego. Z wojska musieli odejść niemal wszyscy dowódcy wyższego szczebla, począwszy od szefa Sztabu Generalnego WP, przez inspektorów rodzajów sił zbrojnych, aż po dowódców związków taktycznych – mówił Czesław Mroczek, były wiceszef MON, a obecnie wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Według posła, za rządów PiS doszło do „zaciągu ludzi niedoświadczonych, których symbolem jest Bartłomiej M.” – Nastąpiły też ogromne opóźnienia w przyjmowaniu dokumentów planistycznych. Nie ma szczegółowych kierunków rozwoju sił zbrojnych, nie wydano również aktualnych planów dotyczących modernizacji armii, do dziś nie ma dokumentu dotyczącego przygotowań pozamilitarnych w przypadku kryzysu – zarzucał poseł Mroczek.

Były wiceminister obrony uważa, że część programów realizowana jest z opóźnieniem lub została zawieszona. Poseł podkreślał, że zrezygnowano m.in. z kupna 50 śmigłowców Caracal, systemu zarządzania polem walki dla Rosomaków, powietrznych systemów bezzałogowych, pozyskania okrętów nawodnych oraz podwodnych. Czesław Mroczek skrytykował też podpisanie umowy na dostawę dla wojsk specjalnych czterech maszyn Black Hawk. – Te śmigłowce mogą być używane do transportu, ale na pewno nie na potrzeby wojsk specjalnych, bo nie spełniają wymogów operacyjnych. Ten zakup ma się nijak do potrzeb sił zbrojnych. Mamy do czynienia z działaniami pozornymi, gdyż wojsko potrzebuje kilkudziesięciu śmigłowców, a nie kilku – przekonywał poseł opozycji. Dodał, że nie rozumie, dlaczego strona rządowa jednocześnie nie wynegocjowała korzystnego dla polskiego przemysłu obronnego offsetu. Brak oferty skierowanej do rodzimych zakładów zbrojeniowych poseł Mroczek wytknął także w przypadku umowy na dostawę systemu HIMARS, którą w ubiegłym tygodniu przedstawiciele MON podpisali z Amerykanami.

Posłowie PO zwrócili też uwagę na zbyt wysokie – ich zdaniem – koszty zakupu samolotów dla VIP-ów. – Na ten cel zarezerwowano 1 mld 700 tys. zł, tymczasem maszyny kupiono za ponad 3 mld 200 tys. zł – mówili politycy Platformy. 

Na zarzuty opozycji odpowiadał wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Zapewniał posłów, że rząd od trzech lat konsekwentnie zwiększa nakłady na obronność, zawiera umowy mające na celu modernizację armii oraz wzmacnia potencjał sił zbrojnych chociażby przez tworzenie wojsk obrony terytorialnej. – Docelowo w 17 brygadach WOT będzie służyć 53 tys. żołnierzy – mówił wiceminister. Dodał, że MON odbudowuje potencjał militarny na ścianie wschodniej, m.in. tworząc nową dywizję. – Za rządów PO–PSL dowódcy dostawali nagrody, gdy likwidowali poligony – wypominał Wojciech Skurkiewicz. Podkreślił, że trwa kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest zachęcenie do rozpoczęcia służby w wojsku. – Od początku tej akcji aż 7 tys. osób złożyło wnioski o przyjęcie do armii – mówił.

Wiceminister poinformował, że resort obrony nie tylko dąży do zwiększenia liczebności armii, lecz także przeznacza większe kwoty niż rząd PO–PSL na wynagrodzenia dla żołnierzy i pracowników wojska. – Wynagrodzenia wzrosły o średnio 200 zł, a kolejne planowane podwyżki wyniosą około 300 zł – mówił Wojciech Skurkiewicz.

Jakie najważniejsze umowy zostały podpisane przez MON w ciągu ostatnich trzech lat? – Od grudnia 2015 roku do chwili obecnej podpisaliśmy 424 umowy na kwotę ponad 52 mld zł – mówił wiceszef MON. – Tylko w ciągu pierwszych dwóch lat zostało podpisanych 250 umów na modernizację polskiego wojska, z czego aż 160 zostało skierowanych do polskich zakładów – dodał. Do najważniejszych umów wiceminister Skurkiewicz zaliczył: kontrakt na dostawę systemu obrony powietrznej Patriot oraz dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS, zakup czterech śmigłowców S-70i Black Hawk. – Kupiliśmy także armatohaubice Kraby, samobieżne moździerze Rak, Orliki, zestawy przeciwlotnicze Poprad, radary średniego zasięgu oraz 900 ciężarówek na podwoziu Jelcza i 20 tysięcy pistoletów Vis. Podjęliśmy też decyzję o przyspieszeniu programu „Harpia”, który zakłada kupno nowego myśliwca wielozadaniowego – wymieniał.  

Bartosz Kownacki, który był wiceministrem obrony, gdy resortem kierował Antoni Macierewicz, zarzucił posłom PO, że nie prowadzą dyskusji merytorycznej. – Krytykujecie, że samoloty dla VIP-ów kosztowały więcej niż zakładaliśmy, ale uważam, iż partia, która anulowała przetarg na zakup maszyn dla najważniejszych osób w państwie, nie ma moralnego prawa wypowiadać się na ten temat. Nie po tym, co się stało w kwietniu 2010 roku – przekonywał Bartosz Kownacki. Dodał, że według sondaży badających nastroje w wojsku, obecnie żołnierze lepiej oceniają stan sił zbrojnych niż za poprzedniego rządu. 

Joanna Tańska

autor zdjęć: ppor. Maciej Wrotniak / 15BZ

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO