moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obrady NATO w Brukseli

Ministrowie obrony państw NATO rozmawiali w Brukseli o inicjatywie 4x30 i układzie INF. – Traktat, który jest respektowany tylko przez jedną stronę, nie może nas ochronić – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. To było pierwsze posiedzenie z udziałem przedstawiciela Macedonii Północnej, państwa które ma zostać kolejnym członkiem Paktu.

Tematem, który zdominował dzisiejsze spotkanie ministrów obrony NATO była kwestia traktatu INF (Inter-Mediate Range Nuclaer Forces), który w 1987 roku został podpisany przez Rosję i Stany Zjednoczone. Wówczas obie strony zadeklarowały likwidację rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Jednak od kilku lat pojawiają się opinie, że Rosja nie wywiązuje się z warunków układu rozwijając prace nad tego rodzaju bronią. Chodzi m.in. o zarzuty dotyczące testów rakiet Novator 9M729 (NATO określa ją jako SSC-8). – To broń mobilna, trudna do wykrycia i może zostać wyposażona w głowicę konwencjonalną lub nuklearną. To zagrożenie dla wielu miast Europy – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Szef Sojuszu przypomniał, że wielokrotnie podejmowano próby nakłonienia Rosji do zaprzestania łamania postanowień traktatu. Dyskutowano o tym między innymi podczas posiedzenia komisji NATO-Rosja, która odbyła się w zeszłym miesiącu. Rozmowy nie przyniosły jednak efektu, dlatego – jak mówił Stoltenberg – Stany Zjednoczone postanowiły wycofać się z porozumienia. – Decyzja ta spotkała się z akceptacją pozostałych członków Sojuszu. Traktat, który jest respektowany tylko przez jedną stronę, nie może nas ochronić – wyjaśnił. Cały proces ma potrwać sześć miesięcy. – Nic nie stoi na przeszkodzie, aby go przerwać, jeśli tylko Rosja uwzględni postanowienia traktatu INF. Wzywamy Rosję, aby skorzystała z tej okazji – apelował Stoltenberg. Zapewnił, że wszelkie działania, które są podejmowane będą miały charakter defensywny, i że „NATO nie zamierza umieszczać nowych rakietowych pocisków w Europie”. – Nie chcemy kolejnego wyścigu zbrojeń – podkreślił sekretarz generalny Sojuszu.

Ministrowie poruszyli też kwestię inicjatywy 4x30. Chodzi o utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni, co ma zwiększyć szybkość reakcji wojsk Sojuszu. – Dziś wiele państw złożyło deklaracje związane ze swoim zaangażowaniem w to przedsięwzięcie. Bardzo się z tego cieszę, bo to nie tylko wpłynie na nasza gotowość, ale pozwoli także sprawiedliwie dzielić ciężar utrzymania naszego bezpieczeństwa – podkreślił Stoltenberg.

Natomiast w czwartek szefowie obrony państw NATO zajmą się sprawami związanymi ze współpracą z Unią Europejską, a także omówią przyszłość sojuszniczych misji zagranicznych, między innymi tych w Afganistanie, Iraku i Kosowie.

W środowych obradach wzięli udział przedstawiciele 29 państw NATO. Polskę reprezentował wiceminister Tomasz Szatkowski. Były to także pierwsze obrady szefów resortów obrony, w których – jako obserwator – uczestniczyła Radmila Szekerinska, minister obrony Macedonii Północnej. Było to możliwe dzięki podpisaniu na początku lutego traktatu akcesyjnego, który otworzył Macedonii drogę do NATO. Jeśli dokument zatwierdzą wszyscy członkowie Paktu Północnoatlantyckiego, stanie się ona pełnoprawnym członkiem Sojuszu. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Strażacy ruszają do akcji
 
V Korpus z nowym dowódcą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO