moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstanie centrum szkolenia dla komandosów

W strukturze wojsk specjalnych powstanie kolejna jednostka – Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Koncepcję utworzenia placówki szkoleniowej dla specjalsów zaakceptował już szef resortu obrony. Centrum ma powstać w Lublińcu. Będą tam prowadzone kursy specjalistyczne dla żołnierzy, a w przyszłości możliwe jest uruchomienie także szkoły podoficerskiej wojsk specjalnych.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ma powstać z wykorzystaniem  infrastruktury Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Ale placówka będzie korzystać także z innych obiektów szkoleniowych, które są w zasobach wojsk specjalnych, np. ośrodka szkolenia spadochronowego w Krakowie oraz ośrodka szkolenia poligonowego w północnej Polsce.

O konieczności stworzenia centrum szkolenia dla wojsk specjalnych mówi się już od wielu lat. Żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych nie mają bowiem w kraju żadnej placówki, gdzie mogliby podnosić swoje kwalifikacje. – Aktualnie proces szkolenia i kształcenia zawodowego żołnierzy wojsk specjalnych jest rozproszony i opiera się na potencjale jednostek specjalnych oraz centrów szkolenia wojsk konwencjonalnych: wojsk lądowych w Poznaniu i marynarki wojennej w Ustce. Ponadto żołnierze szkolą się na kursach specjalistycznych w kraju i za granicą – informuje ministerstwo obrony narodowej. 

Nad koncepcją utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych pochylali się już poprzedni dowódcy tego rodzaju sił zbrojnych, m.in. dowódca gen. bryg. Wojciech Marchwica. – Po analizie przeprowadzonej w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych postanowiono usprawnić system kształcenia i szkolenia żołnierzy wojsk specjalnych tak, by racjonalniej wykorzystać zasoby ludzkie i finansowe – dodaje przedstawiciel resortu obrony.

Nowo powstałe centrum szkolenia ma przejąć rolę lidera w zakresie szkolenia i kształcenia żołnierzy. W placówce mają być prowadzone kursy specjalistyczne, podnoszące kwalifikacje zawodowe żołnierzy. Być może w przyszłości w ramach centrum powstanie także szkoła podoficerska WS. – Bardzo na to czekamy. Teraz, aby zostać podoficerem, szeregowi z JWK, GROM-u, Agatu, Nila muszą się szkolić w Poznaniu, żołnierze Formozy trafiają na kurs do Ustki. A tam instruktorzy nie znają się przecież na taktyce działania wojsk specjalnych. Dlatego potrzebujemy osobnego kursu i swojej szkoły – mówi jeden z oficerów wojsk specjalnych.

Wykładowcami w lublinieckim centrum zostaną obecnie służący specjalsi oraz ekskomandosi. – Pozwoli nam to na efektywne szkolenie żołnierzy oraz wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy, którzy zakończyli już służbę wojskową. W dalszym ciągu będziemy korzystać z ich bezcennych doświadczeń bojowych i szkoleniowych – informuje kpt. Dorota Suszczenia z Wydziału Prasowego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. W ubiegłym roku kadra DKWS mówiła także, że pomoc szkoleniową zadeklarowali też Amerykanie, m.in. wykładowcy z Joint Special Operations University na Florydzie (JSOU).

Na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów działa już Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych, który w czasie półrocznych kursów Jata szkoli ludzi z cywila. Absolwenci tych kursów otrzymują propozycję służby w jednostkach wojsk specjalnych. Mogą z czasem ubiegać się o miejsce w pododdziałach bojowych jednostek, ale wcześniej muszą jeszcze przejść selekcję.

Jak informuje MON, nowa placówka, czyli Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, nadal będzie umożliwiała pozyskiwanie kandydatów do służby ze środowiska cywilnego. Oznacza to, że działający dotychczas w Lublińcu Ośrodek Szkolenia WS wejdzie w strukturę Centrum.

Na razie nie wiadomo, kiedy placówka zostanie uruchomiona. Poprzedni dowódca wojsk specjalnych w jednym z wywiadów dla polski-zbrojnej.pl mówił, że otwarcie Centrum zaplanowano na 2019 rok. Prawdopodobnie termin ten zostanie przesunięty.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. JWK

dodaj komentarz

komentarze

~Frty
1548870000
Wykładowcami będą ekskomandosi? Bardzo dobry pomysł by nie zmarnować potencjału. Dobrze, że Wojska Specialne biorą przykład z Wojsk Obrony Terytorialnej. W WOT bardzo dobrze sprawdza się to rozwiązanie.
98-65-E3-DA

Flota Bayraktarów w komplecie
 
Śladami ojca
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Nowe zadania szefa SKW
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO