moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nagroda dla medyka GROM-u

Po raz pierwszy w historii operator polskiej jednostki specjalnej otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez międzynarodową organizację medyków sił specjalnych. „Maniek”, operator  z Jednostki Wojskowej GROM, został doceniony za odwagę na polu walki oraz wkład w szkolenie medyków jednostek specjalnych. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w USA.

„Maniek” w wojsku służy od 20 lat, a od 12 jest operatorem w zespole bojowym Jednostki Wojskowej GROM. Na koncie ma wiele zagranicznych operacji, m.in. w Afganistanie i Iraku. Sam o sobie mówi, że jest przede wszystkim operatorem wojsk specjalnych, a dopiero w drugiej kolejności medykiem. W Afganistanie szkolił polskich ratowników medycznych (również cywilnych, którzy przyjeżdżali do pracy w Polskim Kontyngencie Wojskowym) oraz lokalne jednostki specjalne. Wielokrotnie wykorzystywał swoje umiejętności medyczne na polu walki, choć kulisy jego działania, tak jak pozostałych operatorów, nie są znane. Za pomoc rannemu koledze podczas wykonywania operacji bojowej w 2013 roku został wyróżniony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim.  

„Maniek” jest pierwszym Polakiem, który otrzymał tytuł „Międzynarodowego Medyka Sił Specjalnych Roku 2019”. Wyróżnienie przyznawane jest co roku, niemal od 30 lat, czyli od początku istnienia Stowarzyszenia Medycyny Wojsk Specjalnych SOMA (Special Operations Medical Association), organizacji, która zrzesza medyków sił specjalnych z całego świata. W zeszłym roku nagrodę otrzymał żołnierz wojsk specjalnych z Włoch, dwa lata temu z Niemiec. – To prestiżowa nagroda i ogromne wyróżnienie dla polskiego żołnierza, nie tylko w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej – komentują medycy związani z SOMA. 

Żołnierz GROM-u nagrodę otrzymał za całokształt swojej pracy. SOMA doceniła przede wszystkim jego wysiłki na rzecz poprawy poziomu wyszkolenia operatorów-medyków wojsk specjalnych w Polsce i Europie. „Maniek” był jednym ze współorganizatorów konferencji SOFmed Poland, w której uczestniczyli operatorzy-medycy i lekarze sił specjalnych z całego świata. „Odwaga na polu bitwy oraz wysiłek w dbaniu o szkolenie medyczne swoich kolegów przyniosły »Mańkowi« ten zaszczytny tytuł. SOMA jest również pełna uznania dla jego dążeńdo zacieśniania partnerstwa pomiędzy medykami sił specjalnych na całym świecie” – czytamy w liście Harolda „Monty” Montgomery’ego, prezesa SOMA, który poinformował o przyznaniu nagrody Polakowi.


Film: SOF 687

Wiadomość o nagrodzie dla Polaka ucieszyła m.in. byłych żołnierzy GROM-u. Na fanpage'u Fundacji Sprzymierzeni z GROM gratulowali mu: „Maniek, wielki szacunek dla Ciebie Przyjacielu za to co robisz i jak działasz”. Byli gromowcy podkreślają, że są dumni z kolegi. – Jest skromny, uczciwy i bardzo szanowany. Nie lubi poklasku, wielu mogłoby się od niego uczyć, jak być skutecznym, a przy tym nie rzucać się nikomu w oczy. Jak go znam, to z jednej strony jest dumny z tej nagrody, a z drugiej wścieka się z powodu tego zamieszania – mówi jego dawny kolega z jednostki.

– „Maniek” to doskonały fachowiec i człowiek. Cały czas szuka rozwiązań, które mogłyby usprawnić nie tylko działania medyków wojsk specjalnych, ale operatorów w ogóle – mówi Kasia Hampton, lekarz medycyny ratunkowej i szkoleniowiec operatorów-medyków amerykańskich sił specjalnych. Razem z „Mańkiem” przygotowywała w 2018 roku konferencję SOFmed Poland. – To człowiek, który zawsze myśli o tym, co zostawi po sobie w wojskach specjalnych. Zależy mu na przekazaniu wiedzy i doświadczeń swoim następcom wśród polskich specjalsów. Stąd jego determinacja do tworzenia systemu szkoleniowego – dodaje Kasia.

Nagroda SOMA to przede wszystkim prestiżowy tytuł, ale także pamiątkowa tablica z repliką sztyletu – symbolu sił specjalnych. Uroczystość wręczenia nagrody polskiemu specjalsowi zaplanowano na 9 maja 2019 roku na bankiecie z okazji dorocznej konferencji SOMA w Charlotte w Stanach Zjednoczonych.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Psiakrew, harmata!
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jak wyszkolić pilota F-16?
V Korpus z nowym dowódcą
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Weterani i bokser „Master”
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Hiszpański palimpsest
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
Wojsko inwestuje w Limanowej
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
Cena wolności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO