moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niższa mundurówka

Przyszłoroczna mundurówka będzie nieco niższa od wypłaconej w tym roku. Powodem są korekty w należnościach mundurowych dla żołnierzy, w tym m.in. likwidacja munduru wyjściowego letniego. Wojskowi, którzy w latach 2016–2018 nie otrzymali np. mundurów polowych wzoru 2010 czy ubrania ochronnego, będą mogli też liczyć na jednorazowe świadczenie rekompensujące. Na wypłaty MON przeznaczy niemal 330 mln zł.

Tzw. mundurówka wypłacana jest wszystkim żołnierzom każdego roku. Wysokość świadczenia zależy m.in. od stopnia, rodzaju wojsk czy miejsca pełnienia służby. Otrzymane pieniądze żołnierze powinni przeznaczyć na zakup mundurów galowych i wyjściowych oraz ewentualne czyszczenie elementów umundurowania.

Zgodnie z przygotowanym przez ministerstwo obrony projektem rozporządzenia w sprawie równoważników pieniężnych szacuje się, że w 2019 roku MON przeznaczy na wypłatę mundurówek ok. 240 mln zł. Ale kwota świadczenia, którą otrzymają żołnierze, będzie niższa od tegorocznej o około 5–20 proc. – Dlatego że zlikwidowane zostały niektóre elementy umundurowania, np. mundury wyjściowe letnie, czapki i rękawiczki zimowe dla szeregowych i marynarzy do 24 miesiąca służby. Niższa kwota mundurówki związana jest też ze spadkiem cen czyszczenia i prania przedmiotów umundurowania – wyjaśnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W praktyce finansowe różnice nie będą jednak wielkie. Szeregowi wojsk lądowych ze stażem dłuższym niż dwa lata pracujący w jednostce otrzymają 2228 zł (w tym roku – 2332 zł), a podoficerowie sztabowcy sił powietrznych – 2583 zł (2673 zł). Pracujący w sztabie pułkownik wojsk lądowych dostanie 2574 zł (2618 zł), kapitan – 2529 zł (2567 zł), a żołnierze tych samych stopni w jednostkach liniowych dostaną odpowiednio – 2397 zł (2519 zł,) i 2351 zł (2468 zł).

Jednorazowe świadczenie

Ale to nie wszystkie świadczenia mundurowe, na jakie mogą liczyć żołnierze w przyszłym roku. Dodatkowe pieniądze – w sumie 90 mln zł – MON zamierza przeznaczyć na wypłatę jednorazowych świadczeń dla tych wojskowych, którzy w latach 2016–2018 w wyniku ograniczonych zakupów nie otrzymali różnych elementów umundurowania i wyekwipowania polowego. Chodzi szczególnie o mundur polowy wzór 2010, mundur polowy letni wzór 2010, ubranie ochronne, czapkę zimową, rękawice zimowe pięciopalcowe, śpiwór, zasobnik piechoty górskiej i szelki do przenoszenia oporządzenia. – Wielu żołnierzy kupowało elementy umundurowania i wyekwipowania za własne środki finansowe. Równoważnik będzie więc stanowił rekompensatę. Po otrzymaniu pieniędzy żołnierze nie będą jednak zobowiązani do kupna niewydanych przedmiotów. Zakłada się bowiem, że już w 2019 roku otrzymają je z wojska – tłumaczy ppłk Chmiel i dodaje, że nie jest możliwe określenie średniej wysokości kwoty, jaką na ten cel otrzymają żołnierze. – Świadczenie będzie zależało od liczby niewydanych przedmiotów oraz norm należności mundurowych określonych dla poszczególnych żołnierzy – tłumaczy oficer.

Przygotowany projekt rozporządzenia wprowadza też kilka innych zmian. Jedna z nich reguluje wypłatę równoważnika w sytuacji, gdy żołnierz zawodowy zmienia miejsce pełnienia służby. Obecnie jeżeli przechodzi on do innej jednostki przed wypłatą mundurówki, to świadczenie otrzymuje już w nowej jednostce. Po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia równoważniki będą wypłacane przez dotychczasową jednostkę, przed zmianą miejsca pełnienia służby wojskowej.

Projekt doprecyzowuje też przepisy dotyczące wypłat równoważników pieniężnych żołnierzom, którzy zostają skierowani do pełnienia służby poza granicami państwa w składzie PKW, jednostek międzynarodowych NATO i UE, „Partnerstwa dla pokoju” i ONZ. Propozycja przepisów zakłada, że pieniądze w zamian za należne a niewydane w naturze przedmioty umundurowania i wyekwipowania, wypłacane będą w kraju przed skierowaniem żołnierza do służby poza granice. Dotychczas zasady takich wypłat nie były określone wprost.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pokazali bojowego ducha
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WAM wraca po latach
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mobilne dowodzenie
Nie szpital, a instytut
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przysięga w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO