O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Weteranów działań poza granicami państwa – projekt edukacyjny Żywa historia – spotkanie z Weteranem
Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych (WIIS) ma przyjemność poinformować o nadchodzącym rozpoczęciu już drugiej edycji programu edukacyjnego Żywa historia – spotkanie z Weteranem. Projekt składa się z dwóch etapów: warsztatów dla nauczycieli oraz cyklu lekcji organizowanych w liceach na temat doświadczeń Weteranów działań poza granicami kraju oraz historii polskiego zaangażowania w zagraniczne misje wojskowe po zakończeniu II wojny światowej.
Cele programu:
• podniesienie świadomości uczniów w obszarze konfliktów zbrojnych na świecie;
• zapoznanie z doświadczeniami Weteranów i ich działań poza granicami kraju;
• ukazanie systemu przygotowania żołnierzy do wyjazdów;
• przedstawienie możliwych ścieżek kariery w Wojsku.
Jednodniowe warsztaty dla nauczycieli mają na celu zapoznanie nauczycieli z działalnością WIIS i Centrum Weterana oraz grami planszowymi jako pomocą w prowadzeniu lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Podczas spotkania, oprócz zapoznania się z zaletami edukacyjnych gier planszowych i ich wartości dodanej w kształtowaniu kreatywnego myślenia, nauczyciele będą mieli szansę dowiedzieć się jaką wiedzę przekazać mogą żołnierze mający doświadczenie z misji poza granicami kraju i omówić dalsze możliwości współpracy w tym zakresie. Informacje nt. terminu warsztatu, który otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli, dostęny będzie na stronie WIIS w zakładce Edukacja:
https://www.wiis.org.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=21&Itemid=164&lang=pl.
Kolejną fazą programu będzie seria lekcji w szkołach średnich. Zajęcia te pozwolą uczniom na zapoznanie się z tematyką zaangażowania Wojska Polskiego w działania poza granicami kraju po II wojnie światowej oraz poznają te zagadnienia z perspektywy Weterana działań poza granicami kraju.
W ramach poprzedniej edycji programu WIIS wraz z wydawnictwem Taktyka i Strategia wydał także grę edukacyjną, która dedykowana jest programowi i będzie mogła być wykorzystywana przez szkoły biorące udział w projekcie. Celem gry jest przybliżenie graczom historii, geografii i danych liczbowych dotyczących misji zagranicznych, w których brało udział Wojsko Polskie od momentu zakończenia II wojny światowej. Jej zadaniem jest zaprezentowanie grającym jak znaczące było polskie zaangażowanie w działania pokojowe na świecie oraz jak dużego poświęcenia wymagało to od uczestniczących w tych działaniach Polaków – czasem za zaangażowanie to płacili oni najwyższą możliwą cenę, cenę własnego życia i zdrowia. Dlatego też gra ta, tak jak cały projekt, stanowi również hołd dla wszystkich polskich weteranów, którzy brali udział w działaniach poza granicami kraju.
Zainteresowanych programem nauczycieli i szkoły zapraszamy do kontaktu mailowego (biuro@wiis.org.pl, w tytule wiadomości prosimy zamieścić nazwę programu: Żywa historia – spotkanie z Weteranem) lub telefonicznego (+48 601 894 644).
Zachęcamy także do kontaktu z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, zapoznania się z jego ofertą edukacyjną, księgozbiorem biblioteki specjalistycznej oraz odwiedzin Centrum. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: http://centrum-weterana.mon.gov.pl/pl/8.html.
autor zdjęć: WIIS
komentarze