Mamy przyjemność poinformować, że Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Militaria.pl, właśnie wydało nową, wyjątkową publikację monograficzną pt. Pułkownik Józef Hartman, autorstwa archiwistów z NAC, Katarzyny Brąkowskiej i Łukasza Karolewskiego.
Pułkownik Józef Hartman to postać wyjątkowa, ucieleśnienie cnót oficerskich, wszystkiego, co najpiękniejsze w pokoleniu odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej, ale niestety postać stosunkowo mało znana.
Był synem leśniczego. Jako żołnierz wojska polskiego wyróżniał się pracowitością i oddaniem służbie, co nie uchodziło uwadze zwierzchników, w tym Marszałka Józefa Piłsudskiego. Za swoje zasługi w wojsku polskim został rekomendowany przez Marszałka na adiutanta przybocznego prezydenta Ignacego Mościckiego. Pełnił te służbę do końca, po wybuchu II wojny światowej towarzyszył prezydentowi odwożąc go bezpiecznie do Szwajcarii. Następnie po krótkich walkach we Francji dotarł do Wielkiej Brytanii i właśnie tutaj odegrał swoją wyjątkową rolę, stając się „ikoną Cichociemnych”. Choć przeszedł pełne szkolenie dywersyjne i został zaprzysiężony na żołnierza ZWZ przyjmując ps. „Sławek” to jednak przełożeni nie zgodzili się na jego zrzut do Polski ze względu na jego przedwojenną sławę. Ryzyko dekonspiracji w jego wypadku było zbyt duże. Pozostał więc w Anglii i czuwał nad całym procesem szkoleniowym. Był głównym instruktorem skoczków oraz pełnił różne funkcje dowódcze. Cenili go nie tylko przełożeni, ale przede wszystkim podkomendni. Zaskarbił sobie ich dozgonną sympatię i uznanie, bo roztaczał nad nimi prawdziwie ojcowską opiekę, służąc im dobrą radą, dobrym słowem, pogodą ducha, wielką życzliwością. Był powszechnie lubiany. Z czasem sami podkomendni nadali mu tytuł zaszczytny tytuł „Ojca”.
Jednak najwymowniejszym obrazem tej ojcowskiej pamięci pułkownika Hartmana o podkomendnych było sadzenie krzaka róży w przydomowym ogródku po śmierci któregoś z Cichociemnych. Według relacji rodziny pielęgnował te róże z wielką miłością, a było ich z czasem ponad 100.
Album Pułkownik Józef Hartman został bogato ilustrowany zdjęciami z archiwów w kraju i zagranicą a także ze zbiorów prywatnych rodziny Hartmanów. Do rąk czytelnika trafia książka wydana w wersji polskiej i angielskiej. Dodatkowo, każdy egzemplarz został wzbogacony o płytę z archiwalnymi nagraniami z Radia Wolna Europa z udziałem pułkownika Hartmana. Publikacja w formie elektronicznej jest już dostępna bezpłatnie do pobrania ze strony nac.gov.pl.
autor zdjęć: NAC
komentarze