moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ratownicy – zawsze na służbie

To było szczęście w nieszczęściu. Chociaż na drodze krajowej nr 21 doszło do karambolu, sytuacja mogła być znacznie gorsza, gdyby nie natychmiastowa interwencja jadących tą trasą wojskowych ratowników medycznych. Szer. Jakub Wróbel i szer. Monika Rant zabezpieczyli miejsce wypadku, udzielili pomocy poszkodowanym i odwieźli trójkę rannych dzieci do szpitala.

Ratownicy medyczni z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego zabezpieczają zgrupowanie, które odbywa się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Podczas ćwiczenia, jeden z żołnierzy źle się poczuł – odczuwał kłucie w klatce piersiowej, więc medycy zdecydowali, że powinien przejść specjalistyczne badania. Zawieźli go do szpitala w Słupsku. Kiedy wracali do obozowiska, zatrzymał ich karambol, do którego doszło niedaleko miejscowości Charnowo w województwie pomorskim. W zdarzeniu uczestniczyło sześć aut.

– To wyglądało strasznie. Pojazdy były rozbite, jeden z nich dachował, kolejny był w rowie. A między nimi cały czas przejeżdżały inne samochody, bo na miejscu nie było jeszcze służb ratowniczych ani porządkowych – opowiada szer. Jakub Wróbel, ratownik medyczny. – Od razu przystąpiliśmy do działania. Wstrzymaliśmy ruch, sprawdziliśmy też czy z pojazdów nie wydostaje się paliwo. Poprosiliśmy o wyłączenie silników. Na wszelki wypadek wyjęliśmy też kluczyki ze stacyjek. A co najważniejsze, udzieliliśmy pomocy poszkodowanym – relacjonuje.

Szer. Monika Rant przyznaje, że większość osób, które uczestniczyły w wypadku wydostała się z samochodów samodzielnie i nie wymagała specjalistycznej pomocy. – Najpoważniejszy był stan trójki dzieci. Miały stłuczenia klatki piersiowej, prawdopodobnie od pasów bezpieczeństwa, dodatkowo najmłodsza dziewczynka miała uraz czaszki, złamany nos i silny krwotok – mówi szer. Rant. Żołnierze udzieli poszkodowanym pomocy, a następnie, na prośbę funkcjonariuszy innych służb, zawieźli trójkę dzieci do szpitala.

Co dokładnie się wydarzyło? Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 21 w okolicach Charnowa. Jak poinformowała Komenda Miejska Policji ze Słupska, kierowca Opla Zafiry zjechał z niewiadomych przyczyn na lewy pas. Otarł się o trzy samochody i czołowo zderzył z czwartym. Auto obróciło się i uderzyło w kolejny pojazd, a samochód prowadzony przez sprawcę wypadku wpadł do rowu. – Dla każdego kto nosi mundur, bez względu jakiej służby, ratowanie ludzkiego życia jest najważniejsze. Żołnierze potwierdzili, że tak właśnie jest – ocenia nadkom. Robert Czerwiński, oficer prasowy słupskiej KMP.

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku trafiło dwoje dorosłych i trójka dzieci. – Cztery osoby zostały już wypisane, na oddziale chirurgii przebywa jeszcze dziewczynka, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – mówiła w czwartek wieczorem Monika Zacharzewska, rzecznik prasowy placówki.

Żołnierze, którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej służą w 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym. Szer. Jakub Wróbel jest ratownikiem medycznym od 2008 roku. Ten zawód wykonuje nie tylko w wojsku, ale także w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Szer. Monika Rant do armii wstąpiła pół roku temu. – Jesteśmy ratownikami i zrobiliśmy to, co do nas należało – mówi szer. Wróbel. – Po prostu znaleźliśmy się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie – dodaje szer. Rant.

Mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej, przekonuje, że ratownicy udowodnili, że żołnierzem jest się zawsze i wszędzie. – Ich zachowanie jest godne naśladowania, więc za swoją postawę zostaną wyróżnieni – podkreśla.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Policja Słupsk, 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Układ nerwowy Mieczników
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO