moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto terytorialsów

Jesteście chlubą Wojska Polskiego – mówił premier Mateusz Morawiecki do żołnierzy wojsk obrony terytorialnej podczas uroczystości w Warszawie.  Data obchodów święta piątego rodzaju sił zbrojnych nawiązuje do powstania Polskiego Państwa Podziemnego.  Terytorialsi otrzymali dziś nową odznakę rozpoznawczą – w jej centralnym miejscu jest symbol Polski Walczącej.

Uroczystości związane ze świętem wojsk obrony terytorialnej odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W obchodach wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, żołnierze i funkcjonariusze innych służb.

Szef rządu przypomniał, że święto WOT-u przypada 27 września, kiedy obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. – Naszym przodkom zawdzięczamy wiarę w sens budowy niepodległej Rzeczypospolitej – zaznaczał Mateusz Morawiecki. – Dziś budujemy Polskę mocną swoimi siłami zbrojnymi, ale też silną swoimi sojuszami – podkreślał. Zwracając się do żołnierzy WOT-u, premier mówił: – Widzę, że idziecie drogą naszych wielkich bohaterów. Wiem, jak głęboki jest wasz patriotyzm. Wiem, że jesteście coraz liczniejsi, sprawniejsi i coraz bliżej ludzi. Dziękuję wam za to – podkreślił.

O tym, że wojska obrony terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej i żołnierzy niezłomnych, mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – To właśnie przykład postaw żołnierzy AK w czasie II wojny światowej i później, po formalnym jej zakończeniu, stanowi wzór do naśladowania dla żołnierzy WOT-u i buduje etos ich służby – zauważył minister Błaszczak. Dodał, że wojska obrony terytorialnej to „formacja najbliższa narodowi i społeczeństwu”.


Film: MON

Szef MON-u przypomniał, że piąty rodzaj sił zbrojnych jest tworzony od niespełna dwóch lat. Jednak przez ten czas powstało już 13 brygad. Docelowo będzie ich 17, a w ich szeregach ma służyć 53 tysiące żołnierzy. – Dziękuję za wasze zaangażowanie i patriotyzm, a także za to, że poświęcacie swój wolny czas, żeby służyć Polsce. Jestem przekonany, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie – mówił szef resortu obrony.

Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, podziękował za wsparcie, które przyczynia się do wzmacniania tego rodzaju sił zbrojnych. – Obiecuję, że młodszy brat, jak o WOT mówi szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak, wkrótce stanie w jednym szyku z żołnierzami wojsk operacyjnych, by bronić Polski – mówił.
Generał zwrócił się do żołnierzy WOT-u. – Pamiętajcie, że nasi ojcowie 79 lat temu zapoczątkowali budowę organizacji, która w ciągu czterech lat, pod lufami niemieckich i sowieckich karabinów, osiągnęła liczebność niemal 400 tysięcy żołnierzy. Wyrazem hołdu dla nich będzie nie tylko szacunek do weteranów, troska o mogiły i pamięć poległych, ale także dopełnienie misji, którą jest budowanie naszej formacji – zaznaczył.

Na placu Piłsudskiego razem z terytorialsami świętowali również kombatanci – weterani walk o niepodległość. – Pamięć o historii decyduje o naszej tożsamości. Naród, który ją traci, przestaje istnieć. Dobrze, że ją kultywujecie – mówił płk Jerzy Majkowski, uczestnik powstania warszawskiego.


Film: WOT

Od dziś, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, dowództwo wojsk obrony terytorialnej będzie miało oznakę rozpoznawczą. W jej centralnym miejscu znajdują się symbol Polski Walczącej, a także wieniec liści laurowych i dębowych, które symbolizują męstwo, odwagę i zwycięstwo.

Podczas dzisiejszej uroczystości gen. Kukuła i gen. bryg. Tomasz Praga, komendant Straży Granicznej, podpisali porozumienie o współpracy obu formacji. Ma ona dotyczyć wspólnych ćwiczeń, ale przede wszystkim współdziałania w sytuacjach kryzysowych. Chodzi m.in. o wymianę informacji, udzielanie wsparcia technicznego, logistycznego. To pierwsze, ale nie ostatnie porozumienie zawarte przez WOT z podmiotem spoza resortu obrony, który realizuje zadania z zakresu bezpieczeństwa.

Wojska obrony terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP. Został utworzony 1 stycznia 2017 roku. Jego głównym zadaniem jest wspieranie lokalnych społeczności podczas przeciwdziałania klęskom żywiołowym, ich zwalczania oraz prowadzenia akcji ratowniczych, a także wsparcie wojsk operacyjnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~prastarzec
1538071020
Uważam że ten WOT jako galowe nakrycie głowy powinien mieć rogatywkę. Ze swoim orzełkiem i otokami wojsk i służb lub ze swoim orzełkiem i otokiem w kolorze beretu. Rogatywka dla WOT! Bo kto jak nie oni?
FF-BB-A2-05

Kolejne FlyEle dla wojska
 
Odstraszanie i obrona
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Szarża „Dragona”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Charge of Dragon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO