W najbliższy weekend w Warszawie będą obradować przedstawiciele Komitetu Wojskowego NATO, najwyższego organu Sojuszu Północnoatlantyckiego. W związku z tym od 27 września do 1 października nad stolicą ma obowiązywać ograniczony ruch lotniczy. Na ziemi będą musiały pozostać m.in. drony, motolotnie, awionetki czy szybowce.
Wniosek o ograniczenie ruchu lotniczego do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej złożyło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. – To standardowa procedura, która jest wdrażana, kiedy w Polsce odbywają się duże imprezy masowe lub, jak w tym przypadku, obradują przedstawiciele najwyższych władz – mówi ppłk Piotr Walatek. Rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego wyjaśnia, że chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa. Podobne obostrzenia obowiązywały m.in. podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, szczytu NATO w Warszawie czy Światowych Dni Młodzieży.
– Informacje o sytuacji w przestrzeni powietrznej zawsze są podawane do publicznej wiadomości, jednak wiemy, że nie wszyscy się z nimi zapoznają – mówi ppłk Piotr Walatek. Taka sytuacja miała miejsce na przykład podczas Światowych Dni Młodzieży, kiedy w zamkniętej przestrzeni znalazł się rosyjski samolot. – Wówczas musiała interweniować dyżurna para myśliwców F-16, teraz chcielibyśmy uniknąć podobnej sytuacji – zaznacza podpułkownik.
Tym razem ograniczenia ruchu w przestrzeni powietrznej zostaną wprowadzone ze względu na obrady w stolicy Komitetu Wojskowego NATO, najwyższego organu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaostrzone przepisy będą obowiązywały od czwartku (27 września od godziny 5.00 rano) do poniedziałku (1 października do godziny 12.00). Zakaz lotów obejmie rejon w promieniu 55 km od hotelu Double Tree by Hilton, gdzie odbędzie się spotkanie przedstawicieli NATO.
Jak zaznacza ppłk Walatek, ograniczenia nie dotyczą maszyn pasażerskich, które będą kursowały zgodnie z harmonogramem, oraz lotów służb: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej czy pogotowia ratunkowego. Na ziemi będą musiały pozostać inne statki powietrzne m.in. maszyny sportowe, motolotnie, drony, szybowce czy balony. W szczególnych przypadkach mogą zostać dopuszczone do lotu, ale jedynie za zgodą dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego i na określonych przez niego zasadach.
Ppłk Walatek przypomina, że podczas obrad Komitetu Wojskowego NATO zostanie wzmocniony także system obrony powietrznej. Oficer podkreśla, że naruszenie przepisów będzie surowo karane. – Na szczęście ograniczenia zostają wprowadzone na krótki czas, pogoda także nie jest zbyt dobra, mamy więc nadzieję, że nasza decyzja spotka się ze zrozumieniem lotników – mówi rzecznik DORSZ.
Szczegółowe informacje dotyczące ograniczeń w przestrzeni powietrznej oraz uzyskania zgody na lot można znaleźć na stronie internetowej Dowództwa Operacyjnego RSZ.
autor zdjęć: Bartosz Bera
komentarze