moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG

Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG i nadanie sztandaru batalionowi dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Tak wyglądały obchody trzeciej rocznicy powstania międzynarodowej jednostki z siedzibą w Lublinie. Dotychczasowego dowódcę, gen. bryg. Zenona Brzuszkę, zastąpił dziś oficjalnie ukraiński oficer płk Dmitrij Bratiszko.

– Brygada od początku swojego istnienia przyczynia się do jednoczenia naszych trzech narodów wobec jednej idei – pokoju i stabilizacji w Europie – powiedział gen. bryg. Zenon Brzuszko, który dziś oficjalnie przekazał dowodzenie międzynarodową jednostką oficerowi ukraińskiemu, płk. Dmitrijowi Bratiszce. – Przyszedłem do Wielonarodowej Brygady podczas osiągania przez tę jednostkę zdolności operacyjnej. W bardzo krótkim czasie podjęliśmy się złożonych zadań i zbudowaliśmy zespół, który przyczynił się nie tylko do podniesienia naszych umiejętności, ale też realnego wzmocnienia naszych sił zbrojnych – podkreślił ustępujący dowódca i zwrócił się do swojego następcy. – Dima, jestem przekonany, że to będzie dla Ciebie czas wyzwań, ale również dużej satysfakcji – kontynuował gen. Brzuszko. Zmiana dowodzenia wynika z zapisów porozumień, w których stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. Obecnie dowódcą został oficer ukraiński, jego zastępcą jest Litwin – Arturas Jasinskas, a szefem sztabu został Polak – dotąd na stanowisku starszy narodowy – płk Michał Małyska.

Z kolei płk Dmitrij Bratiszko powiedział: – Dla mnie to ogromny zaszczyt objąć takie stanowisko. Uważam, że naszym najważniejszym zadaniem będzie kontynuacja drogi, którą obrali nasi poprzednicy, ale będziemy chcieli również ulepszać to, co jeszcze można ulepszyć – podkreślił ukraiński oficer. – Musimy ponadto pamiętać o dewizie naszej brygady, która brzmi: „Zjednoczeni dla Pokoju”, bo właśnie pokój pomiędzy naszymi krajami i w całej Europie jest najważniejszy – zaznaczył płk Bratiszko.

Obecny na uroczystości gen. broni Jarosław Mika podkreślił z kolei niezwykle ważną rolę, jaką pełni LITPOLUKRBRIG w strukturze polskich sił zbrojnych. – Ta brygada pomaga umacniać wzajemne więzi między trzema narodami, ale nie zapominajmy, że została poddana też certyfikacji, więc jest jednostką zdolną do dowodzenia podległymi pododdziałami – zauważył dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Trzecia rocznica powstania LITPOLUKRBRIG była również okazją do wręczenia sztandaru nadanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej batalionowi dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Wręczył go gen. bryg. Jarosław Kraszewski. – Sztandar w tradycji wojskowej oznacza gotowość jednostki do podjęcia działań wojennych. Batalion dowodzenia, nie tylko w mojej opinii, zalicza się w tej chwili do elity pododdziałów dowodzenia w siłach zbrojnych – powiedział dyr. Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei gen. broni Jarosław Mika dodał: – Sztandar wojskowy to symbol chwały, tradycji, wierności, honoru i męstwa, których ojczyzna wymaga od nas, żołnierzy. Potwierdzają to wspaniałe karty oręża polskiego. Sam akt nadania sztandaru jest również ugruntowaniem ważnej roli tej jednostki w regionie lubelskim – podkreślił dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy 4 tys. żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w swoich jednostkach macierzystych. Dowództwo brygady tworzy 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich. Stanowiska dowódcy brygady, zastępcy dowódcy brygady i szefa sztabu objęte są trzyletnią rotacją. W myśl porozumień, jako pierwszy dowodzenie LITPOLUKRBRIG objął oficer polski – przed gen. bryg. Zenonem Brzuszką funkcję tę pełnił gen. dyw. Adam Joks. Przez kolejne trzy lata jednostką będzie dowodził Ukrainiec, następnie tę funkcję obejmie Litwin. Rotacji podlegają też oficerowie służący w Wielonarodowej Brygadzie. W sierpniu zmienił się personel litewski, a we wrześniu część ukraińskiego. Pozostali wyjadą z Lublina w listopadzie.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejne FlyEle dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Charge of Dragon
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto stołecznego garnizonu
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO