moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Czernicki” w Sztokholmie

Pamięć polskich podwodniaków, których okręty podczas II wojny światowej zostały internowane w Szwecji, uczcili marynarze z ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” podczas wizyty w Sztokholmie. Był to trzeci, a zarazem ostatni przystanek jednostki w rejsie dla uczczenia stulecia Marynarki Wojennej RP oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Po wizytach w Tallinie i Helsinkach we wtorek rano ORP „Czernicki” zameldował się w Szwecji. Zanim jednak dotarł do Sztokholmu, musiał pokonać trudny nawigacyjnie akwen. Przez kilkadziesiąt kilometrów płynął pośród szkierów – niewielkich skalistych wysepek, które występują przy szwedzki wybrzeżu. Wreszcie rzucił cumy w samym sercu stolicy, niemal dokładnie naprzeciwko Zamku Królewskiego. – To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Sztokholmu, odwiedzane przez rzesze turystów. Postój okrętu w tym miejscu zasugerowała strona szwedzka – przyznaje Łukasz Zieliński, chargé d’affaires polskiej ambasady w Szwecji. Wspomina, że okręt pod biało-czerwoną banderą po raz ostatni pojawił się w Sztokholmie w 2013 roku. – Nasze jednostki zawijają do szwedzkich portów przede wszystkim przy okazji różnego rodzaju ćwiczeń. Ta wizyta ma jednak wyjątkowy charakter, bo wiąże się z setnymi rocznicami: odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia polskiej marynarki. Zapewne okręt stanie się atrakcją, szczególnie dla miejscowej Polonii. A Polaków w Szwecji jest ponad 100 tysięcy – podkreślał Zieliński i się nie pomylił. Kiedy załoga „Czernickiego” na kilka godzin otworzyła pokład, przewinęło się przez niego przeszło tysiąc zwiedzających.

Tymczasem oficerowie z dowództwa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, do której należy okręt, złożyli wizytę w polskiej ambasadzie, a podczas organizowanego na pokładzie przyjęcia dyplomatycznego mieli okazję rozmawiać między innymi z przedstawicielami szwedzkiej marynarki. – Choć Szwecja nie należy do NATO, nasze kontakty są bardzo bliskie – przypomina kmdr Zygmunt Białogłowski, zastępca dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Nasze marynarki współpracują w ramach „Partnerstwa dla pokoju”, a okręty biorą udział we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku – dodaje. Jednym z takich przedsięwzięć jest Baltops. Dwa lata temu elementem manewrów stał się desant w szwedzkim Utö, podobna operacja co roku przeprowadzana jest także w okolicach Ustki.

Marynarze i zaokrętowani na „Czernickim” żołnierze z innych rodzajów wojsk odwiedzili też miejscowość Mariefred. Znajduje się tam cmentarz, na którym zostali pochowani członkowie załóg polskich okrętów podwodnych. We wrześniu 1939 roku ORP „Sęp”, ORP „Żbik” i ORP „Ryś” wzięły udział w wojnie obronnej przeciwko Niemcom. Kiedy szala zwycięstwa ostatecznie przechyliła się na stronę nieprzyjaciela, zgodnie z wytycznymi dowództwa jeden po drugim zaczęły się kierować do neutralnej Szwecji. Tam, w myśl międzynarodowego prawa, zostały wraz z załogami internowane. Po wojnie wszystkie jednostki wróciły do kraju. – Nie wszyscy marynarze tego jednak doczekali – wyjaśnia kmdr Białogłowski. – Wielu zmagało się ze szkorbutem. Do tego u schyłku wojny w tym regionie panował głód. Pewna część naszych marynarzy zmarła. Na cmentarzu znajduje się sporo polskich grobów. Jest także pamiątkowa płyta, a przed wejściem na nekropolię tablica w językach polskim, szwedzkim i angielskim – dodaje.

Delegacja z „Czernickiego” złożyła na cmentarzu wieńce i kwiaty. Ale na tym polskie ślady w tym rejonie Szwecji się nie kończą. – W Mariefred mieliśmy okazję zobaczyć rezydencję szwedzkich królów, zamek Gripsholm. Tam właśnie urodził się przyszły władca Polski, Zygmunt III Waza – zauważa kmdr Białogłowski. ORP „Czernicki” opuści Sztokholm w środę po południu.

Rejs z okazji 100-lecia polskiej marynarki i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął się w ubiegły poniedziałek. Jest on połączony z kursem szkoleniowo-metodycznym dla przedstawicieli różnych jednostek marynarki wojennej oraz żołnierzy wojsk lądowych i sił powietrznych. Rejs powinien zakończyć się w sobotę.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MW

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kadisz za bohaterów
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Optyka dla żołnierzy
Kolejne FlyEle dla wojska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Strażacy ruszają do akcji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO