moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef resortu obrony w Redzikowie

Baza w Redzikowie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski, Europy, ale i świata. To ważny element mechanizmu bezpieczeństwa NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w amerykańskiej bazie na Pomorzu. Szef MON spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami oraz obejrzał powstającą tu infrastrukturę.

Instalacja w Redzikowie będzie jednym z trzech stacjonarnych elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która ma chronić Europę przed pociskami balistycznymi. Mają się w niej znaleźć radary i kontenerowe wyrzutnie pocisków antyrakietowych.

Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania podkreślił, że jest zadowolony z tempa prac w Redzikowie. – Zmierzają one ku końcowi. Oczywiście przed nami jeszcze kilka miesięcy, ale ich tempo jest zadowalające – mówił szef MON. Według wstępnych założeń baza miała zostać zbudowana do końca tego roku, Amerykanie poinformowali jednak, że gotowość operacyjną osiągnie w 2020. – Jestem również pod wrażeniem współpracy między wojskiem amerykańskim i polskim. To współpraca modelowa – dodał minister. Podkreślał, że wspólne polsko-amerykańskie działanie jest gwarantem bezpieczeństwa nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata. – Wspólnie bronimy wolności, wolnego świata przed zagrożeniami, które płyną z tej części globu, które nie szanują wartości, jakimi kierujemy się w naszym życiu społecznym, w naszym życiu politycznym – mówił Mariusz Błaszczak. Przypomniał również o dobrych relacjach wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, które szczególnie wyraźnie było widać podczas wspólnych misji w Afganistanie i Iraku oraz dziś, gdy wojska amerykańskie współpracują z polskimi na wschodniej flance NATO.

Szef resortu zaznaczył, że baza, w której w przyszłości mają znajdować się m.in. rakiety SM-3 Block IIA, jest dowodem na to, że wojska US Army na stałe stacjonują w Polsce. – Tak jak Redzikowo jest bazą, w której stacjonują wojska amerykańskie, tak mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wojska Stanów Zjednoczonych będą stacjonowały w Polsce na trwałe – podsumował minister obrony.

Ideę objęcia Europy parasolem antyrakietowym ogłosił w 2007 roku ówczesny prezydent USA George W. Bush. Jego następca, Barack Obama, dwa lata później zmodyfikował plany USA i poinformował, że w ramach programu „European Phased Adaptive Approach” Stany Zjednoczone obejmą Europę „parasolem mobilnym”, którego sercem będą instalacje typu AEGIS BMD umieszczone na okrętach US Navy. Wcześniej zakładano, że system będzie stacjonarny. Zmieniono również koncepcję dotyczącą liczby baz. Zamiast kilku, ustalono, że powstaną trzy: w Turcji, Polsce i Rumunii. Od początku zakładano, że w Redzikowie, gdzie powstaje baza, mają być umieszczone radary AN/SPY-1(D) i Mk99 oraz kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych. Mają tam być również przechowywane rakiety SM-3 Block IIA.

Program „European Phased Adaptive Approach” podzielony jest na trzy fazy. Pierwsza zakładała uruchomienie radaru wczesnego ostrzegania w tureckiej bazie w Küreciku pod koniec 2011 roku. Druga faza to umieszczenie na wodach okalających Europę zespołu czterech niszczycieli rakietowych klasy Arleigh Burke. Okręty USS „Donald Cook”, USS „Ross”, USS „Porter” i USS „Carney”, stacjonujące w hiszpańskiej bazie Rota, dyżur bojowy rozpoczęły we wrześniu 2015 roku. Trzecia faza zakładała uruchomienie do końca 2018 roku dwóch baz – w Polsce i Rumunii. Rumuńska działa od grudnia 2015 roku. Przewiduje się, że baza w Redzikowie osiągnie gotowość operacyjną w 2020 roku, wcześniej mówiono, że stanie się to pod koniec 2018 roku. O opóźnieniach związanych z budową bazy poinformował szef amerykańskiej Missile Defence Agency (kierująca amerykańskim programem rozwoju systemu obrony antybalistycznej) gen. Samuel Greaves w Senacie USA w marcu tego roku. Jako przyczyny wskazał „problemy techniczne powstałe przy budowie instalacji w Polsce”. W budowę bazy zaangażowane są firmy amerykańskie.

KE

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ogień w podziemiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO