moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Apel w stulecie wojskowego lotnictwa

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wzięli udział w uroczystym apelu w ramach centralnych obchodów stulecia lotnictwa wojskowego. – Właśnie  podpisałem decyzję, na mocy której od 1 października tego roku Szkoła Orląt stanie się Lotniczą Akademią Wojskową  – podkreślił w Dęblinie szef resortu obrony.

 – Spotykamy się w roku szczególnym i w miejscu szczególnym. Chciałbym ogłosić, że właśnie podpisałem decyzję, na mocy której od 1 października tego roku Szkoła Orląt stanie się Lotniczą Akademią Wojskową – powiedział w Dęblinie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu ogłosił tę wiadomość podczas uroczystego apelu pod pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt. – To nie jest przypadek, to nie jest zmiana nazwy. To są nowe wyzwania, ale także docenienie dotychczasowego dorobku, poziomu edukacyjnego i wysokiej, elitarnej marki dęblińskiej Szkoły Orląt – przekonywał minister.

Mariusz Błaszczak dodał, że polscy żołnierze piloci to pasjonaci. – Stanowią elitę, są naszą chlubą, bronią polskiego nieba, ale również z dumą reprezentują nasz kraj podczas ćwiczeń w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś polscy piloci są kształceni w Dęblinie, wyróżniają się swoimi umiejętnościami, a biało-czerwona szachownica stanowi znak najwyższej jakości – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił także, że znając przychylność prezydenta Andrzeja Dudy i zaangażowanie premiera Mateusza Morawieckiego, jest przekonany, że uda się zwiększyć tempo wzrostu nakładów na obronność. – Nadszedł już ten czas, żeby posowiecki sprzęt, którym jeszcze w części dysponuje Wojsko Polskie, został zastąpiony przez sprzęt nowoczesny, który będzie stanowił realny wartościowy oręż w rękach świetnych, najlepszych pilotów wykształconych właśnie w tym miejscu. To jest zadanie, które przed nami staje – dodał Mariusz Błaszczak w Dęblinie.

Prezydent RP i szef Rady Ministrów skierowali do uczestników dęblińskich uroczystości oficjalne listy. List Andrzeja Dudy odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. „Jest ogromnie wymowne, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy jednocześnie stulecie polskiego lotnictwa wojskowego” – napisał prezydent Andrzej Duda. „Odkąd odrodziła się suwerenna Rzeczpospolita, w jej służbie, broniąc naszej wolności i strzegąc bezpieczeństwa polskiego nieba, działają służby powietrzne. Już 5 listopada 1918 roku polscy lotnicy wzbili się do pierwszego w naszej historii lotu bojowego” – przypomniał prezydent RP, jednocześnie odnosząc się do czasów obecnych. „Dzisiaj siły powietrzne to jeden z najnowocześniejszych i drugi co do wielkości segment naszej armii. Lotnicy z wielkim profesjonalizmem wykonują szereg odpowiedzialnych zadań na straży polskiego nieba oraz w misjach zagranicznych. Lotnictwu wojskowemu należne jest troskliwe wsparcie ze strony państwa” – zwrócił uwagę zwierzchnik sił zbrojnych.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że stulecie polskiego lotnictwa wojskowego to wyjątkowy jubileusz. „Oddajemy hołd wszystkim, którzy w podniebnych bojach walczyli o niepodległą Rzeczpospolitą i przez lata budowali zasłużoną renomę żołnierzy biało-czerwonej szachownicy” – napisał szef rządu. Premier przypomniał również chlubne karty polskiego lotnictwa. „Pionierzy naszych sił powietrznych walczyli w powstaniu wielkopolskim, z bolszewikami i wszędzie tam, gdzie wykuwały się losy młodej Rzeczypospolitej. W międzywojniu, tak jak i dzisiaj, lotnicy byli podziwianą elitą. Legenda polskich dywizjonów z czasów drugiej wojny światowej, na czele ze słynnym Dywizjonem 303, trwa i po dziś dzień inspiruje” – podkreślił prezes Rady Ministrów. Mateusz Morawiecki podziękował również wszystkim, którzy służą nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi. „Dzisiejsze siły powietrzne nieustannie rozwijają się i doskonalą, by odpowiadać na pojawiające się wyzwania. Żołnierze w stalowych mundurach wypełniają różne zadania, służą w różnych jednostkach, jednak wszystkich ich łączy profesjonalizm i poczucie odpowiedzialności” – zakończył Mateusz Morawiecki.

Podczas apelu pod pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt złożone zostały wieńce, a minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef BBN-u Paweł Soloch wręczyli wyróżniającym się żołnierzom odznaczenia. W dęblińskich uroczystościach wzięli udział m.in. dowódcy i przedstawiciele sił powietrznych krajów sojuszniczych i partnerskich, władze samorządowe oraz przedstawiciele kilku pokoleń polskich lotników.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Orzeł dla bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO