moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotniczy piknik w Dęblinie

Prezentacja samolotu AWACS i podniebne akrobacje zespołu Biało-Czerwone Iskry to największe atrakcje pierwszego dnia Centralnych Obchodów Stulecia Lotnictwa Wojskowego. Na dęblińskim lotnisku można było podziwiać również wystawę sprzętu, którym dysponuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.

Kilkukrotnie podszedł do lądowania, by za chwilę wzbić się w powietrze i wykonać kolejne kręgi. Już wtedy wzbudził niemałe emocje wśród obserwatorów. Gdy wreszcie wylądował, wokół natychmiast zgromadził się tłum. Natowski samolot wczesnego ostrzegania AWACS był jedną z największych atrakcji pierwszego dnia Centralnych Obchodów Stulecia Lotnictwa Wojskowego. – Nie ukrywam, że skorzystaliśmy z okazji. Załoga stacjonuje właśnie tutaj, szykując się do pokazów lotniczych w Radomiu. Bez wahania zgodziła się udostępnić tę maszynę, aby mogli ją obejrzeć wszyscy chętni – zdradza kpt. Magdalena Busz, rzecznik prasowy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. – Przyjechałem na lotnisko właśnie po to, by zobaczyć z bliska AWACS-a. Zależało mi, żeby zobaczyć jego lądowanie i obejrzeć go z bliska – mówi Jan z Ryk. – Lotnictwo jest moją pasją, aktualnie latam na motolotni, a że do Dęblina mam dość blisko, nie mogło mnie tu zabraknąć – dodaje.

Jednak nie tylko AWACS przykuwał dziś uwagę obserwatorów. Spore zainteresowanie wzbudzały również samoloty F-16, MiG-29 czy SU-22 z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego z Dęblina. – Te samoloty służą nam na co dzień do szkolenia naziemnego podchorążych, którzy będą później szkolili się w jednostkach. Jest to sprzęt, który nie będzie już wykorzystywany do użytku bojowego – wyjaśnia plut. Łukasz Ziętara z CSIL. Żołnierze z tej jednostki chętnie odpowiadali na liczne pytania gości pikniku. – Padały pytania m.in. o skos skrzydeł w Su-22, pozycję pilota za sterami czy uzbrojenie. Niemal każdy dziwił się, że w środku jest tak mało miejsca – uśmiecha się plut. Ziętara. – Chcieliśmy zobaczyć, czym latają nasi piloci. Mogłem nie tylko obejrzeć z bliska maszyny, ale również usiąść za ich sterami. Przeżycie jest spore – przyznaje Jakub, który przyjechał do Dęblina spod Radomia. – Mam licencję szybowcową i samolotową turystyczną oraz własny samolot, który stoi w Aeroklubie Ziemi Piotrkowskiej, dlatego na mnie największe wrażenie zrobił samolot szkolny Diamond DA20 – przyznaje jego ojciec Dariusz, który wraz z synem gościł dzisiaj w Dęblinie.

Sporo osób przyjechało na dęblińskie lotnisko obejrzeć samolot M-346 Master. Najnowsza szkolna maszyna została ustawiona tuż obok samolotu PZL TS-11 Iskra. – Pomiędzy Iskrą, na której do tej pory szkolili się podchorążowie, a M-346 jest 50 lat różnicy. W tej chwili na samolotach M-346 szkolą się instruktorzy, testując program szkolenia, stworzony przez 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego i 41 Bazę. Mamy nadzieje, że pierwsi podchorążowie za sterami Masterów usiądą w 2019 roku – wyjaśnia kpt. Magdalena Busz. Wyraźną różnicę zauważali też zwiedzający. – Kiedyś odbywałem tu służbę, więc dziś mogę porównać, jak zmieniła się nie tylko baza, ale też sprzęt. Postęp jest niesamowity – mówił Damian.

Oprócz wspomnianych samolotów, na dęblińskim lotnisku można było zobaczyć również samolot szkolno-treningowy PZL-130 Orlik, transportowiec M-28 Bryza oraz śmigłowce Mi-2 czy SW-4 Puszczyk. Goście pikniku mogli także obejrzeć w locie bezzałogowiec „Łoś”, którego producentem jest Grupa WB. – Nie ma tu tłumów, tak jak na pokazach, więc można dokładnie obejrzeć wszystkie maszyny i porozmawiać z lotnikami – podkreślał Konrad ze Stężycy. – Mieszkam kilka kilometrów od lotniska i niemal codziennie nad moim domem latają te samoloty. Oglądam je na niebie, a dziś wreszcie mogę zobaczyć z bliska – przyznaje miłośnik lotnictwa.

W ramach Centralnych Obchodów Stulecia Lotnictwa Wojskowego wszyscy chętni mogli dziś zwiedzić również Muzeum Sił Powietrznych i Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. Ukoronowaniem dnia był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Uwaga, transformacja!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Treningi z wojskiem wracają
W obronie wschodniej flanki NATO
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wielka droga” dostępna online
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowe Oscary przyznane!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Zmiany w dodatkach stażowych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Sztuka ochrony zabytków
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Husarz na straży nieba
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwszy polski technik AH-64
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Rajd ku czci saperów
Wiosenna burza nad Estonią
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Pierwsi na oceanie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Zapraszamy na Festiwal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO