moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej szeregowych z szansą na oficera

Kursy oficerskie na wojskowych uczelniach będzie mogło w przyszłym roku rozpocząć 475 osób. Ponad 330 miejsc jest przeznaczonych dla żołnierzy, z tego aż 41 dla szeregowych. To dużo więcej niż w poprzednich latach, gdy limit dla tego korpusu wynosił 15. Większość absolwentów będzie służyć w jednostkach Dowództwa Generalnego, 144 osoby trafią do WOT-u. Nabór na pierwszy kurs już trwa.

MON zdecydował, że szkolenie kandydatów na oficerów w 2019 roku będą prowadziły cztery uczelnie: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

Kursy oficerskie będą trwały od 3 do 12 miesięcy. Wezmą w nich udział podoficerowie, szeregowi zawodowi oraz osoby cywilne. Warunkiem obowiązującym wszystkich jest tytuł magistra. Podczas rekrutacji będzie się też liczył kierunek studiów lub – w przypadku żołnierzy – doświadczenie oraz kwalifikacje w określonych specjalnościach. Z kolei osoby ubiegające się o przyjęcie do korpusu medycznego w dniu rozpoczęcia szkolenia muszą się legitymować prawem wykonywania zawodu.

Kto na jaki kurs?

Najkrótsze kursy adresowane do cywili oraz podoficerów będą prowadzone w Akademii Wojsk Lądowych. Przygotowano tu w sumie 23 miejsca dla kandydatów na podporuczników w korpusach: medycznym (przyszli dentyści, weterynarze, farmaceuci, fizyko-biochemicy, ratownicy medyczni), sprawiedliwości i obsługi prawnej oraz duszpasterstwa.

W kursach półrocznych mogą wziąć udział wyłącznie podoficerowie zawodowi. Szkolenia dla 296 żołnierzy będą się odbywały we wszystkich czterech uczelniach. Najwięcej, bo aż 127 podoficerów przyjmie Akademia Wojsk Lądowych. Zajęcia będą prowadzone w grupach m.in.: pancerno- zmechanizowanej (53 osoby), kontrwywiadu wojskowego (7), rozpoznania i likwidacji skażeń (5). Po 10 podoficerów będzie się szkolić w grupie rakietowej i artylerii, rozpoznania ogólnego oraz saperskiej.

W Wojskowej Akademii Technicznej półroczne szkolenie przejdzie 72 podoficerów (36 osób będzie się szkolić z eksploatacji systemów łączności i tyle samo z eksploatacji systemów informatycznych). W dęblińskiej Szkole Orląt uczyć się będzie 55 podoficerów, w tym przyszli specjaliści radiotechniki (25), artylerii przeciwlotniczej (10) oraz obsługujący przeciwlotnicze zestawy rakietowe (20). Nieco mniej, bo 42 kandydatów na oficerów przyjmie Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Tu podoficerowie będą zdobywać wiedzę ogólną (10) oraz dotyczącą wojskowej logistyki (32).

Szansę na oficerskie gwiazdki mają też szeregowi zawodowi. Na przyszłorocznych kursach miejsc dla nich będzie znacznie więcej niż w latach ubiegłych, gdy na szkolenie przyjmowano zaledwie 15 osób. Na wszystkich będzie czekać Akademia Wojsk Lądowych. – W przyszłym roku szkolenie na podporucznika będzie mogło rozpocząć na naszej uczelni 41 szeregowych. Najwięcej, bo 20 z nich będzie się szkolić w grupie pancerno-zmechanizowanej, po 10 osób przyjmiemy na kurs w grupie rakietowej i artylerii oraz eksploatacji systemów łączności. Jedna osoba będzie się kształcić na potrzeby korpusu sprawiedliwości i obsługi prawnej – mówi mjr Marcin Jasnowski, rzecznik prasowy AWL.

O udział w kursach 12-miesięcznych będą też mogli starać się cywile. Przygotowano dla nich w sumie 115 miejsc. Większość, 99 ochotników, przejdzie szkolenie we wrocławskiej Akademii (86 utworzy grupę pancerno-zmechanizowaną, 3 – obsługi prawnej, 10 – ekonomiczno-finansową). Pozostałe 16 osób trafi na kurs w Akademii Marynarki Wojennej (ogólnologistyczny).

Nabór jeszcze w tym roku

Część kandydatów musi złożyć wniosek jeszcze w tym roku. Termin jednak jest uzależniony od rodzaju kursu. Najmniej czasu mają podoficerowie zainteresowani sześciomiesięcznym szkoleniem. Składać wnioski do dyrektora Departamentu Kadr MON można tylko do 28 września. Podoficerowie, którzy chcą wziąć udział w trzymiesięcznym szkoleniu, dokumenty powinni dostarczyć do 21 stycznia 2019 roku.

Cywile, którzy chcą wziąć udział w trzymiesięcznym kursie, muszą z kolei złożyć wniosek do dyrektora Departamentu Kadr za pośrednictwem WKU, termin upływa 31 stycznia 2019 roku, w przypadku rocznego szkolenia – 15 maja przyszłego roku. Taki sam termin obowiązuje szeregowych.

O przyjęciu na szkolenie będą decydować wyniki postępowania rekrutacyjnego, w tym test sprawności fizycznej i rozmowa kwalifikacyjna.

Absolwenci jako podporucznicy rozpoczną służbę w jednostkach w całym kraju. Najwięcej, bo 237, osób trafi do jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 144 – do wojsk obrony terytorialnej. Dziesięciu podporuczników obejmie stanowiska w Żandarmerii Wojskowej, 17 w jednostkach Dowództwa Garnizonu Warszawa. Pozostałych 67 rozpocznie służbę m.in. w Departamencie Kadr MON, Departamencie Wojskowej Służby Zdrowia, Prokuraturze Wojskowej i Wojskowej Akademii Technicznej.

W 2018 roku na kursach oficerskich na czterech uczelniach było 540 miejsc, w tym ponad 220 przeznaczonych dla cywili, ponad 290 dla podoficerów i 15 dla szeregowych.

W 2017 roku na szkolenie oficerskie zostały przyjęte 442 osoby, wśród nich ponad 300 podoficerów. Wtedy jednak kursy odbywały się tylko na dwóch uczelniach: wrocławskiej, wówczas jeszcze Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych (dziś AWL), oraz w dęblińskiej „Szkole Orląt”. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Magda
1561804980
Czy wiaodmo ile osob jest chetnych w tym roku na STUDIUM oficerskie dla WOT ?
F0-96-BF-DF
~Krzych
1556833020
Dobry tekst tylko brakuje mi kilku danych : 1. jaka jest górna granica wieku kandydata 2. jaki maksymalny okres pomiędzy zasadniczą służbą wojskową a czasem rekrutacji? 3. to pytanie musi paść czy kandydaci mogą pracować zawodowo czy raczej nie będą musieli się martwić o dochody gdyż będą mieli płacone za zdobywanie szlifów oficerskich? Proszę o odpowiedź na maila: kakrzycho@poczta.onet.pl
CB-11-97-18
~Teodor
1534934040
Brawo MON!
63-65-36-F5

„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Cień atomowej zagłady
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO