moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętowanie i szkolenie

Odwiedzą porty w Tallinie, Helsinkach i Sztokholmie, uczczą polskich marynarzy z czasów II wojny światowej, a także będą szkolić się na morzu – okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” pod koniec sierpnia wyruszy w kilkutygodniowy rejs z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej RP.

– Dla nas to przede wszystkim rejs szkoleniowy. Podobne organizujemy co roku z myślą o dowódcach jednostek, które wchodzą w skład naszej flotylli – zastrzega kadm. Krzysztof Zdonek, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Tym razem jednak przedsięwzięcie będzie miało wyjątkowy wymiar. – Rejs zbiegł się ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, a zarazem setną rocznicą powołania polskiej marynarki. Dlatego postanowiliśmy uczcić te wydarzenia, składając wizyty w kilku sojuszniczych portach – wyjaśnia kadm. Zdonek.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” macierzyste Świnoujście opuści 27 sierpnia o świcie. Kilka dni później zawinie do Tallina. Potem okręt pojawi się jeszcze w Helsinkach oraz Sztokholmie. Dobór portów jest nieprzypadkowy. – Po części ruszymy szlakiem polskich marynarzy z czasów II wojny światowej – tłumaczy dowódca 8 FOW. Tallin to miejsce internowania, a potem brawurowej ucieczki okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. W Sztokholmie z kolei schroniły się trzy inne okręty podwodne – OORP „Ryś”, „Żbik” i „Sęp”. Wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat w przypadku „Orła” upamiętnia okolicznościowa tablica, w drugim – polska kwatera na jednym z cmentarzy. Marynarze z „Czernickiego” złożą tam wieńce. – Rejs będzie okazją do zaprezentowania biało-czerwonej bandery także w miejscach kluczowych ze strategicznego punktu widzenia. A takim, ze względu na bliskie sąsiedztwo Rosji, na pewno jest Finlandia – tłumaczy kadm. Zdonek. – Ponadto zaplanowaliśmy spotkania z dowódcami estońskiej, fińskiej i szwedzkiej marynarki wojennej. Będę z nimi rozmawiał o możliwościach dalszej współpracy – dodaje. W każdym z miast zostanie zorganizowane przyjęcie dyplomatyczne dla lokalnych oficjeli. – Nasze zaproszenia spotkały się z szerokim odzewem – podkreśla dowódca świnoujskiej flotylli.

Jednocześnie podczas przejść między poszczególnymi portami obecni na pokładzie „Czernickiego” dowódcy innych okrętów czy dywizjonów, a także sama załoga będą doskonalili elementy marynarskiego rzemiosła. – Trasa rejsu wiedzie przez rejony trudne nawigacyjnie. Do takich trzeba zaliczyć na pewno podejście do portu w Tallinie czy Zatokę Fińską. Tamtejsze akweny są stosunkowo ciasne, panuje też na nich duży ruch. Oczywiście nasi marynarze pojawiają się w tamtych rejonach, ale nie czynią tego regularnie. Teraz zyskają doskonałą okazję, by na przykład potrenować metody nawigacji w tzw. rejonach ścieśnionych – zaznacza kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 FOW. Do tego dojdą jeszcze alarmy związane z obroną okrętu przed atakami z powietrza, pożarem czy przebiciem kadłuba. – Załoga musi być przygotowana na takie działania przez całą dobę – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski.

ORP „Czernicki” to jeden z najmłodszych okrętów polskiej marynarki wojennej. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, wspierał też sojusznicze uderzenie na Afganistan, czyli operację pod kryptonimem „Enduring Freedom”. Trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym. – To jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich okrętów. Dlatego też do dyplomatycznej misji, jaką jest rejs z okazji 100-lecia powstania naszej marynarki, nadaje się wręcz idealnie – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Gry wojenne w szkoleniu
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO