moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych

Dwa dni, trzy koncerty, cztery wojskowe orkiestry, siedem godzin muzyki i około 160 muzyków w mundurach zaprezentuje się podczas V Festiwalu Orkiestr Wojskowych. Można będzie posłuchać pieśni patriotycznych, wojskowych marszy, ale też rockowych ballad, jazzowej klasyki i filmowych szlagierów. Wydarzenie organizuje Dowództwo Garnizonu Warszawa.

W festiwalu wezmą udział wojskowe orkiestry z całej Polski, które wielokrotnie brały udział w festiwalach muzycznych w kraju i na świecie. Jedną z atrakcji będzie występ Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która zaprezentuje się w pokazach musztry paradnej. – Siłą naszego festiwalu są wspaniałe wojskowe orkiestry, ich profesjonalni muzycy i bogaty repertuar: od utworów marszowych i patriotyczno-historycznych, przez przeboje rockowe, popowe, swing, aż po muzykę filmową i poważną – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa, organizatora V Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Warszawie. – W tym roku stawiamy na koncerty plenerowe, aby mogło je obejrzeć jak najwięcej osób – podkreśla ppłk Klejszmit.

 

Muzyka w plenerze

Na piątek i sobotę zaplanowano trzy występy plenerowe. Show rozpocznie się 22 czerwca w Amfiteatrze w parku Sowińskiego na Woli. O godzinie 19.00 wystąpi tam Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego z kapelmistrzem ppłk. Arturem Czereszewskim na czele. Jej tradycje sięgają czasów Legionów Polskich i 1918 roku. Na co dzień orkiestra bierze udział m.in. w oficjalnych uroczystościach, powitaniach głów państw i uroczystych odprawach wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas festiwalu muzycy zagrają m.in. „Poloneza Niepodległości" Grzegorza Duchnowskiego, Etiudę c-moll Fryderyka Chopina i „Kapitana Amerykę" Alana Silvestri. Orkiestrze będą towarzyszyć soliści: Edyta Krzemień i Damian Aleksander.

Film: Dowództwo Garnizonu Warszawa

Zaraz po nich wystąpi Orkiestra Wojskowa w Toruniu. Została ona sformowana 6 czerwca 1945 roku jako Orkiestra Oficerskiej Szkoły Artylerii. Jej muzycy brali udział w licznych festiwalach, w których zdobyli m.in. puchar ministra obrony narodowej. Zostali też wyróżnieni przez prezydenta Torunia Medalem Thorunium za zasługi dla miasta. Podczas festiwalu, muzycy pod wodzą kapelmistrza kpt. Krzysztofa Żeleśkiewicza, wykonają m.in. „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego oraz „Don’t stop me now” z repertuaru Queen. W przerwie między koncertami będzie można podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu drużyny Kompanii Reprezentacyjnej WP.

Od Rocky’ego po „Serce w plecaku”

Na sobotę zaplanowano dwa koncerty. Odbędą się one w dwóch miejscach, ale o tej samej porze. I tak, od 18.00 do 19.00 toruńska orkiestra bawić będzie publiczność na Scenie Letniej w podwarszawskich Starych Babicach. Również o 18.00 rozpocznie się trzygodzinny występ w Amfiteatrze Bemowo.
Tu jako pierwsi zagrają żołnierze z Orkiestry Wojskowej w Krakowie z kapelmistrzem mjr. Dariuszem Byliną. To jedna z najstarszych orkiestr w Polsce, początek jej działalności datuje się na 14 lutego 1919 roku. Jej muzycy dwukrotnie zdobyli pierwszą nagrodę na Konkursie Orkiestr Wojskowych w kategorii musztra paradna i dwa razy wywalczyli pierwsze miejsce podczas konkursu na Najlepszego Muzyka w Wojsku Polskim.

Jako ostatnia na tegorocznym festiwalu wystąpi Orkiestra Wojskowa w Koszalinie powstała w 1949 roku przy Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej. Zespół składa się z trzydziestu muzyków, a kapelmistrzem jest kpt. Krzysztof Więch.

Podczas koncertu na Bemowie wojskowi muzycy zagrają m.in. piosenkę z filmu „Rocky” – „Gonna fly now” Billa Conti, rockową balladę „Against all odds” Phila Collinsa oraz „Serce w plecaku” z muzyką Michała Zielińskiego, piosenkę napisaną w 1933 roku z okazji Dnia Żołnierza. Podobnie jak pierwszego dnia, także tutaj będzie można obejrzeć pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej WP.

Dowództwo Garnizonu Warszawa organizuje festiwal po raz piąty. Ubiegłoroczna edycja zgromadziła kilka tysięcy widzów, grało dla nich 250 muzyków. W tym roku współorganizatorem jest Dzielnica Wola, Dzielnica Bemowo oraz Stare Babice. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

W polskiej armii jest 19 orkiestr wojskowych, podlegają one dowódcy Garnizonu Warszawa. Muzycy wykonują utwory związane z ceremoniałem wojskowym, zapewniają muzyczną asystę honorową podczas oficjalnych uroczystości, uczestniczą w pokazach musztry paradnej i konkursach orkiestr wojskowych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze

~Asia
1570709280
Chodziło oczywiście o festiwal orkiestr w mundurach z tego roku (2019) pod innym artykulem zrobilam wpis. Pozdrawiam wszystkich fanów takiej muzyki.
0E-29-53-28
~Asia
1570705980
Bardzo Fajnie , że w tym roku Festiwal Orkiestr był w telewizji i został tak nagłośniony przez media. Szkoda, że relacja była okrojona, ale lepsze coś niż nic. Mam nadzieję, że w przyszlym roku rownież będzie można zobaczyć w telewizji. WIELKIE BRAWA DLA WSZYSTKICH WYSTĘPUJĄCYCH ORKIESTR.
0E-29-53-28

Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ryś” z laserem
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Piedimonte – samobójcza misja
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Na straży nieba
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO