moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej

Ponad 20 okrętów weźmie udział w niedzielnej paradzie z okazji 100-lecia polskiej marynarki wojennej. Wśród nich będą jednostki z USA, Chin, Niemiec i Finlandii. Wszystkie pojawią się w Zatoce Gdańskiej na wysokości Gdyni, więc najlepiej obserwować je z tamtejszego Bulwaru Nadmorskiego.

Jako pierwszy zameldował się w Gdyni belgijski żaglowiec szkolny BNS „Zenobe Gramme”. Do portu zawinął już w środę. On jednak nie weźmie udziału w paradzie. – Pozostałe okręty z zagranicy dotrą do Gdyni najpóźniej w piątek. Na ten dzień zaplanowana została bowiem konferencja, na której dowódcy otrzymają szczegółowe informacje na temat uroczystego przejścia Zatoką Gdańską – wyjaśnia kmdr por. Cezary Walczak z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 

W niedzielnej paradzie udział weźmie dziewięć jednostek z zagranicy. Największą z nich będzie amerykański okręt desantowy USS „Oak Hill”. Załoga długiej na blisko 190 metrów jednostki liczy 419 marynarzy. Poza nimi na pokładzie zmieści się przeszło 500 żołnierzy piechoty morskiej oraz pojazdy desantowe: poduszkowce LCAC i transportery pływające AAV.

USS „Oak Hill” wszedł do służby w połowie lat 90. ubiegłego wieku jako jeden z czterech okrętów typu Harpers Ferry, a w ostatnich tygodniach mocno zaakcentował swoją obecność na Bałtyku. Wziął bowiem udział w ćwiczeniach „Baltops ‘18”, których elementem były trzy operacje lądowania na plażach nieopodal Ustki i Kłajpedy. W Gdyni pojawi się też chińska fregata FFG „Binzhou”, która do służby weszła zaledwie dwa lata temu, a ostatnie miesiące spędziła na Zatoce Adeńskiej, gdzie brała udział w operacji wymierzonej w piratów. Publiczności zaprezentują się także niemiecka korweta FGS „Magdeburg”, dwa niszczyciele min z Francji: FS „L’Aigle” i FS „Cephee”, fiński kuter rakietowy FNS „Hanko” oraz okręty patrolowe z Łotwy (LVNS „Cesis”), Litwy (LNS „Dzukas”) i Danii (HDMS „Freja”). Do tego dojdą liczne okręty polskiej marynarki, m.in. fregata „Gen. K. Pułaski”, korweta „Kaszub”, okręty rakietowe „Grom” i „Piorun” oraz podwodne „Orzeł” i „Sęp”. W paradzie wezmą też udział samoloty i śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. – W niedzielę po południu idące Zatoką Gdańską okręty sformują szyk torowy i około 14.20 dotrą na wysokość Bulwaru Nadmorskiego w centrum Gdyni – mówi kpt. mar. Anna Sech z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Nieco z boku stanie szkolny ORP „Wodnik”, na pokładzie którego będzie między innymi prezydent Andrzej Duda. – Do okrętu zbliży się niszczyciel min ORP „Kormoran”. I to właśnie z niego zostanie złożony meldunek o rozpoczęciu parady – zapowiada kpt. mar. Sech. Uczyni to najpewniej nowo mianowany Inspektor MW, kadm. Jarosław Ziemiański.

Poza okrętami z innych państw 100-lecie polskiej marynarki uświetnią też swoją obecnością zagraniczne delegacje. – Łącznie będzie ich 18. Większość stanowią delegacje NATO, ale swoich przedstawicieli do Gdyni wyślą też Pakistan i Brazylia – informuje kmdr por. Walczak.

Tymczasem mieszkańcy Gdyni i turyści, którzy pojawią się na uroczystościach, będą mogli obejrzeć okręty nie tylko podczas parady. Już w piątek swoje pokłady dla zwiedzających otworzą: podwodny ORP „Bielik”, ratowniczy ORP „Zbyszko” i rakietowy ORP „Piorun”. Wszystkie zostaną zacumowane przy skwerze Kościuszki w centrum Gdyni. Dwa pierwsze będą dostępne aż do niedzieli (godz. 9–12 i 14–18), trzeci – o tej samej porze w piątek i sobotę. Natomiast w poniedziałek od 9 do 11 i od 15 do 17.30 zwiedzającym zostanie udostępniona chińska fregata FFG „Binzhou”. – Wszyscy zainteresowani jej obejrzeniem muszą jednak pamiętać, by mieć przy sobie ważny dowód tożsamości. Na pokład nie wniosą większych bagaży, nie będą też mogli robić na nim zdjęć – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli.

W piątek rozpoczną się też imprezy plenerowe zorganizowane z okazji jubileuszu. Ich kulminacją będzie niedzielny festyn, który rozpocznie się o godz. 10 w okolicach Akwarium Gdyńskiego i potrwa do godz. 18. Zwiedzający będą mogli obejrzeć sprzęt rakietowy, saperski, hydrograficzny, przeciwlotniczy i ratowniczy, a także dynamiczny pokaz ratownictwa morskiego z udziałem nurków minerów i śmigłowca. Przez weekend będzie też można zwiedzić za darmo okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. Szczegółowy program obchodów i towarzyszących im imprez został zamieszczony na stronie 3 Flotylli Okrętów w Gdyni – www.3fo.wp.mil.pl.

Marynarka Wojenna RP została utworzona w listopadzie 1918 roku, zanim jeszcze Rzeczpospolita odzyskała dostęp do Bałtyku. Najpierw jej trzon stanowiły flotylle rzeczne. Święto marynarki początkowo było obchodzone 10 lutego, na pamiątkę daty zaślubin Polski z morzem. Po wojnie zostało ono przeniesione na ostatnią niedzielę czerwca. Obchody tradycyjnie już stanowią zwieńczenie Dni Morza.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~gosc
1529924040
Ale zwiedzanie chinskiej fregaty FFG Binzhou w Gdyni tylko górny pokład 5 min i po zwiedzaniu
A4-81-9B-32
~Marek
1529732940
Niestety nasza Marynarka Wojenna, od lat lekceważona przez zastępy krótkowzrocznych polityków nie miała się czym pochwalić. Myślę, że dla marynarzy, podobnie jak dla mnie jest to jest smutny jubileusz. I pomyśleć, że przed wojną mieliśmy flotę, która, choć niejeden uzn to za nieprawdopodobne, uniemożliwiłby Rosjanom dostęp do naszego wybrzeża.
45-D5-2B-3C
~bud
1529566560
Dobrze ze na parade zalezlismy zagrnicznych gosci, bez nich bylo by malo i staro
1C-98-42-0B

Włoskie Eurofightery na polskim niebie
 
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Jaki będzie czołg przyszłości?
Polsko-litewskie konsultacje
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Partyzanci z republiki
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Posłowie o efektach szczytu NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Wschodnia zorza”
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Formoza. Za kulisami
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Wracajcie z medalami!
Spadochroniarze na warcie w UE
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Pancerniacy trenują cywilów
Lato pod wodą
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Olimp gotowy na igrzyska!
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Nie wierzę panu, mister Karski!
Na ratunek… komandos
International Test
Z parlamentu do wojska
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Szpital u „Troski”
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Silniejsza obecność sojuszników z USA
The Suwałki Gap in the Game
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
RBN przed szczytem NATO
„Operacja borelioza”
„Armia mistrzów” – sporty walki
Feniks – następca Mangusty?
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Roczny dyżur spadochroniarzy
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Oczy na Kijów
Za zdrowie utracone na służbie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO