Było oczekiwanie, aby wojsko znowu pojawiło się w Nowym Mieście nad Pilicą, po 18 latach zostało ono spełnione – mówił minister Mariusz Błaszczak na spotkaniu z żołnierzami i lokalną społecznością. Na wyremontowanym tu lotnisku ćwiczą już podchorążowie z Dęblina, w przyszłości nad Pilicą powstanie także ośrodek szkolenia wojsk obrony terytorialnej.
Minister obrony Mariusz Błaszczak wziął udział w pokazie współdziałania WOT z wojskami operacyjnymi, który zorganizowano na terenach byłego 47 Szkolnego Pułku Śmigłowców. Szef MON przedstawił plany reaktywacji powojskowego obszaru i zapowiedział, że w Nowym Mieście nad Pilicą powstanie Ośrodek Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. – To będzie jeden z kilku ośrodków służących WOT do ćwiczeń z siłami powietrznymi i wojskami specjalnymi – mówił minister. – Ośrodek ma być przeznaczony do ćwiczeń podstawowych i specjalistycznych. Szkolić się tu będą m.in. operatorzy dronów rozpoznawczych i uderzeniowych, czyli nowoczesnej broni, w którą wyposażone jest Wojsko Polskie – precyzował Mariusz Błaszczak.
Infrastruktura obiektu umożliwi również prowadzenie kursów z przygotowania i zabezpieczenia lądowisk dla desantu czy zrzutowisk wojskowego zaopatrzenia. – Będziemy tu uczyć naszych żołnierzy integracji działań z siłami powietrznymi już od poziomu najniższego, czyli drużyny, plutonu i kompanii – dodał gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej.
Ośrodek będzie działał w ramach Centrum Szkolenia WOT. Dowództwo najmłodszego rodzaju wojsk zakłada, że zostanie on uruchomiony najwcześniej w 2021 roku. – Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach. Docelowo w ośrodku będzie służyć około 300 żołnierzy zawodowych i pracowników resortu obrony narodowej. Zakładamy, że w ciągu roku będziemy w stanie przeszkolić tu ponad 6 tys. żołnierzy – zdradził gen. Kukuła. Dowódca zaznaczył, że w ramach inwestycji powstanie m.in. centrum, które będzie przygotowywać do walki w terenie zurbanizowanym, kryta strzelnica, tory przeszkód, hala sportowa i budynki koszarowe. – Myślę że to będzie jeden z najnowocześniejszych ośrodków w Europie – zaznaczył generał.
Film: MON
W Nowym Mieście nad Pilicą będzie również stacjonował 61 Batalion Lekkiej Piechoty WOT. Obecnie jednostka ma siedzibę w Grójcu, ale zaraz po zakończeniu remontów infrastruktury koszarowej zostanie przeniesiona. – Batalion już ćwiczy, ma swoich żołnierzy i jest gotowy do przeniesienia – zapewnił płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Są tu budynki, dzięki którym będziemy mogli szkolić się z taktyki miejskiej, ochrony lotniska czy prowadzenia patroli. Dla nas to idealne miejsce – dodał płk Kaliciak.
Z niemal pięciusethektarowego terenu lotniska korzysta już Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Działające w strukturach szkoły Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego rozpoczęło tu w połowie maja pierwsze treningi. Przy płycie lotniska powstało miasteczko kontenerowe, w którym znajduje się stanowisko dowodzenia i wieża kontroli lotów, a jako pierwsi szkolenie rozpoczęli podchorążowie studiujący na specjalności bezzałogowe statki powietrzne. – Chcemy tu przenieść połowę szkoleń, które odbywają się w ramach Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego – wyjaśnia gen. pil. Piotr Krawczyk, rektor WSOSP w Dęblinie. – Do końca września planujemy w Nowym Mieście wykonanie 7,6 tys. godzin lotów. Zakładamy, że przeszkolimy tu ponad 200 studentów i 160 kandydatów do naszej uczelni – wylicza rektor Szkoły Orląt.
Z powrotu wojska i nowych inwestycji zadowoleni są mieszkańcy miasta i politycy. – Zlikwidowana jednostka była przez wiele lat bijącym sercem tego miasta – podkreślił Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, który również wizytował teren po dawnej jednostce. – Wiele fabryk i przedsiębiorstw istniało w tym rejonie głównie dlatego, że działało tu wojsko. Jestem przekonany, że teraz rejon Nowego Miasta też będzie się szybciej rozwijał – dodał marszałek Senatu RP.
autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON, Piotr Raszewski
komentarze