moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent zapowiedział reformę systemu dowodzenia

Szef Sztabu Generalnego WP będzie pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej, a bezpośrednio podlegać mu będą dowódcy generalny i operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia SZ. WOT pozostaną na razie pod bezpośrednim nadzorem ministra obrony narodowej – ogłosili na konferencji w Nowej Dębie prezydent Andrzej Duda i szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

– Od dłuższego czasu trwały prace nad nowym Systemem Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Zaraz po objęciu stanowiska intensywnie przystąpił do nich także minister Mariusz Błaszczak. Efektem kilkumiesięcznej pracy Kancelarii Prezydenta, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwa Obrony Narodowej jest właśnie reforma Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Udało nam się już przygotować dużą część tej koncepcji – ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Nowej Dębie. Jak zaznaczył, pierwszy etap reformy wejdzie w życie od początku 2019 roku. Zwierzchnik SZ na Podkarpacie pojechał, by obserwować szkolenie żołnierzy wojsk lądowych i obrony terytorialnej.

– Współpraca z ministrem Błaszczakiem układa się bardzo dobrze, wierzę więc, że przygotowana wspólnie reforma sprawdzi się w praktyce. Poprzedni projekt krytykowaliśmy i wskazywaliśmy mankamenty. Tym razem takich błędów nie ma – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych.

Szczegóły koncepcji SKiD przybliżył minister Błaszczak. – Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, dlatego oprócz zwiększania liczebności armii kupujemy także nowoczesny sprzęt m.in. baterie Patriot. Ale obok zakupów planujemy także zamiany w Systemie Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP – powiedział szef resortu obrony. – Mamy teraz chaos kompetencyjny, ale to się zmieni. Wprowadzimy w SKiD klarowne, przejrzyste reguły i określimy konkretne strefy odpowiedzialności – dodał.

Ogłoszona przez szefa MON-u koncepcja zakłada jednoosobowe dowodzenie całością sił zbrojnych RP. Oznacza to, że pierwszym żołnierzem polskiej armii będzie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a bezpośrednio podlegać mu będą dowódca generalny, dowódca operacyjny i szef Inspektoratu Wsparcia SZ. MON chce w ten sposób wzmocnić rolę i rozszerzyć kompetencje szefa SGWP i dostosować struktury dowodzenia SZ do modelu stosowanego w NATO. SKiD ma zapewnić także usprawnienie funkcjonowania systemu logistycznego Wojska Polskiego oraz rozwój WOT-u i ich integrację z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych. – Do czasu pełnego sformowania struktur WOT będą pod bezpośrednim nadzorem ministra obrony narodowej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Wojska lądowe i terytorialsi ramię w ramię

Prezydent Duda i minister Błaszczak podczas wizyty na poligonie w Nowej Dębie mieli także okazję obejrzeć wspólne szkolenie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej oraz wojsk lądowych. Taktyczne umiejętności zaprezentowali żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Zgodnie ze scenariuszem szkolenia, pododdział WOT-u został zmuszony do obrony zaatakowanego przez przeciwnika terytorium. – W pierwszej kolejności terytorialsi pomogli w ewakuacji ludności cywilnej zagrożonego obszaru. Doszło potem do kontaktu ogniowego żołnierzy WOT-u z siłami przeciwnika. Na miejsce wezwano następnie wojska operacyjne, które wspierane przez terytorialsów prowadziły działania obronne – informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u. W działaniach taktycznych użyto np. do rozpoznania bezzałogowy statek powietrzny oraz wykonano dwa bojowe uderzenia z wykorzystaniem dronów bojowych krótkiego zasięgu Warmate. Uderzenie przeprowadzili żołnierze terytorialnej służby wojskowej, którzy niedawno zakończyli szkolenie w Nowej Dębie. Kurs wówczas prowadzili instruktorzy z Grupy WB, czyli producenta zestawów Warmate.

Na podkarpackim poligonie poza żołnierzami 3 PBOT i 21 BSP byli także uczniowie klas mundurowych, które współpracują z jednostkami wojskowymi. Była to młodzież m.in. z Rzeszowa, Nowej Dęby, Miejsca Piastowego oraz ZS Strzelec. – Z ministrem Błaszczakiem zwróciliśmy uwagę na niezwykle wysokie morale żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i 21 Brygady. To ludzie oddani służbie i ojczyźnie. Świetnie wyposażeni i bardzo zaangażowani w swoją służbę – podkreślił prezydent Duda.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1527696900
Panie prezydecie, Polska potrzebuje misliwcuw, transporderuw C130J, czolguw, rakiet OP, okrentuw podwodnych I nadwodnych!
90-D6-38-8F

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Invictus w zimowym stylu
Air Show ’25 – do zobaczenia
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zielone światło dla Barbary
Bruksela przed szczytem
Abramsy pod dobrą opieką
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rakietowy szach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Cud w Trewirze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Śnieg może być groźną bronią
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwszy skok
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Liban uznany za strefę działań wojennych
Offset dla „Wisły”
Lekcje z frontu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
„Avenger” na Monte Cassino
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Tajna misja polskiej agentki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Dobrowolsi – czas start!
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szef MON-u w Brukseli
Skromny początek wielkiej wojny
Wojna o porządek świata
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO