moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza „Saber Strike ’18”. Uwaga na drogach

Dwa tysiące pojazdów US Army w ramach ćwiczenia „Saber Strike ’18” przemieszcza się po Polsce. W związku z tym na wielu drogach należy spodziewać się utrudnień w ruchu. – Apelujemy do wszystkich kierowców, zachowajcie szczególną ostrożność – mówi kpt. Krzysztof Płatek z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

18 tys. żołnierzy z 19 państw będzie współdziałało na poligonach Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski podczas tegorocznej edycji ćwiczenia „Saber Strike”. To jedne z największych manewrów organizowanych w tej części Starego Kontynentu przez Dowództwo Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie. Ćwiczenie rozpocznie się w niedzielę, jednak żołnierze już opuścili koszary i są w drodze na poligon. W związku z tym, jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, na polskich drogach pojawi się dwa tysiące pojazdów US Army.

Do Polski dotarli już żołnierze amerykańskiego 2 Pułku Kawalerii. Wojskowi wyruszyli z niemieckiego Vilsec, gdzie stacjonuje jednostka i we wtorek w Jędrzychowicach oraz Kudowie Słonem przekroczyli granicę. Teraz kierują się na Litwę, gdzie ma rozegrać się główna część ćwiczeń. Ale zanim to nastąpi (wojsko ma dotrzeć do celu między 6 a 9 czerwca), między innymi kołowe transportery opancerzone Stryker oraz pojazdy Humvee przejadą przez Polskę. Będą poruszały się w kolumnach składających się z 20 pojazdów. W związku z tym, że każda z nich przemieszcza się z prędkością 40 km na godzinę, należy się spodziewać utrudnień w ruchu. Dotyczy to przede wszystkim dwóch tras:

Jędrzychowice – Wrocław – Oleśnica – Leszno – Poznań – Powidz – Chełmno – Grudziądz – Ostróda – Olsztyn – Olecko – Budzisko (główne trasy: autostrada A4, DK nr 5, 16 i 61).

Kudowa Słone – Kłodzko – Wrocław – Oleśnica – Leszno – Poznań – Powidz – Sochaczew – Mszczonów – Góra Kalwaria – Łochów – Łomża – Olecko – Budzisko (główne trasy DK nr 8, S8, autostrada A1 i A2, DK 50, S8, 63, 16 i 61).

Oprócz tego, zwiększony ruch pojazdów wojskowych będzie można zaobserwować na drogach nr 3, 10, 22 oraz na autostradzie A1 w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. Tą trasą, oprócz wojsk US Army, będą się także przemieszczali żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej, którzy w ramach „Saber Strike ’18” będą ćwiczyć przerzut wojsk. Realizację zadania rozpoczną na poligonie w Drawsku Pomorskim, a zakończą w Bemowie Piskim.

Jak podkreśla Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, wszystkie wojskowe kolumny są pilotowane przez pojazdy Żandarmerii Wojskowej, w związku z tym mają status „uprzywilejowane”. Dlatego, zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, zabronione jest wjeżdżanie między jadące w kolumnie pojazdy, a każda próba złamania tego zakazu, będzie traktowana jak wykroczenie.

– Apelujemy do użytkowników dróg, aby wystrzegali się tego typu manewrów, przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo. Kierowca kołowego transportowego pojazdu opancerzonego ma ograniczone pole widzenia, w związku z tym czas jego reakcji jest wydłużony – mówi kpt. Krzysztof Płatek z DGRSZ. – W przypadku ewentualnej kolizji, wielotonowy pojazd wojskowy będzie stanowił ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów pojazdów cywilnych – podkreśla.

Oficer dodaje, że informacje o utrudnieniach w ruchu będą wyświetlane na tablicach informacyjnych znajdujących się na drogach.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: US Army Europe

dodaj komentarz

komentarze

~nick
1528192020
I na co to? Po co to komu?
A4-83-E7-45

Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
Dobrowolsi – czas start!
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Palmiry – miejsce kaźni
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Wojenny bohater na szubienicy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesna łączność dla armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Tajna misja polskiej agentki
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zamiana po włosku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwszy skok
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO