moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO

Drugiego dnia obrad komisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO przed delegatami wystąpił minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony przedstawił polską perspektywę roli NATO w reagowaniu na zagrożenia systemu bezpieczeństwa. – Ryzyko wojny w Europie nie zniknęło całkowicie. Głównym powodem jest agresywna polityka Rosji – zaznaczył minister.

Na niedzielnym posiedzeniu Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, które od piątku obraduje w Warszawie, wystąpili przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego. W swoich wystąpieniach minister Mariusz Błaszczak oraz gen. dyw. Adam Joks, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP przedstawili kierunki rozwoju polskiej armii, poziom zaangażowania Wojska Polskiego w misje sojusznicze oraz podkreślili znaczenie solidarności dla skutecznego działania NATO.

Minister Błaszczak zaznaczył, że wbrew nadziejom żywionym w latach 90 groźba klasycznego konfliktu zbrojnego w Europie nie zniknęła. – Głównym powodem jest agresywna polityka Rosji. Tylko przez krótki czas można było mieć nadzieję, że podąży ona drogą demokratyzacji. Tymczasem okazało się, że jest ona w stanie samowolnie przesuwać granice – zauważył szef MON. Oznacza to, że NATO musi być cały czas gotowe do obrony swojego terytorium w klasycznym, wojskowym tego rozumieniu.

Szef MON przyznał, że pokojowa polityka państw Sojuszu sprawiła, że choć Rosja ustępuje pod względem potencjału sile całego Sojuszu jest lepiej przygotowana do działań agresywnych. – Kierunki rozwoju rosyjskiej armii, czyli strategiczny arsenał rakietowy, lotnictwo, wojska powietrznodesantowe i specjalne pokazują, że Moskwa rozwija swoje możliwości ofensywne i przygotowuje się do działań na różnych kierunkach – dodał gen. dyw. Adam Joks. – Dzięki decyzjom podjętym na szczytach Sojuszu w Walii i Polsce, NATO rozpoczęło proces odtwarzania swoich zdolności obronnych – stwierdził Mariusz Błaszczak.

Film: MON

Moskwa zdaje sobie sprawę, że nie może sobie pozwolić na otwarty konflikt z Sojuszem Północnoatlantyckim. Dlatego posługuje się metodami wojny hybrydowej, czyli działaniami poniżej progu wojny. Takie operacje nie powodują automatycznego uruchomienia art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, mówiącego o kolektywnej obronie wszystkich członków NATO. – Procedury uruchomienia art. 5 powinny być jak najbardziej efektywne, to podstawa działania NATO – apelował minister Błaszczak. Jednym z zaproponowanych przez niego rozwiązań jest ściślejsza współpraca krajowych parlamentów, jako gremiów, które w swoich krajach podejmują najważniejsze decyzje dotyczące zarówno rozwoju, jak i użycia sił zbrojnych.

Minister Błaszczak zaznaczył, że Polska opowiada się za silnym i aktywnym NATO oraz za właściwym rozumieniem zobowiązań sojuszniczych przez wszystkie państwa członkowskie. Przypomniał delegatom do Zgromadzenia Parlamentarnego, że jesteśmy nie tylko krajem-gospodarzem jednej z batalionowych grup bojowych NATO, ale wystawiamy kontyngenty na potrzeby takiego oddziału na Łotwie oraz w Rumunii. Polska nie ogranicza się wyłącznie do działań na wschodniej flance. Polscy żołnierze działają w ramach międzynarodowych koalicji w Afganistanie, Kosowie, Iraku czy w basenie Morza Śródziemnego. – Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w 2019 roku Polska będzie państwem ramowych Grupy Bojowej Unii Europejskiej, a w 2020 roku będzie odpowiedzialna za wystawienie poddziałów do tzw. szpicy NATO, to łącznie w operacje sojusznicze zaangażowanych będzie ok. 8 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego – wyliczał gen. Joks.

Zaplanowana na poniedziałek sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zakończy czterodniowe obrady tego gremium w Warszawie. Swoje wystąpienia zapowiedział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, epilog
Kadisz za bohaterów
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rakiety dla Jastrzębi
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO