moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bieg Konstytucji

Ponad pięć tysięcy miłośników sportu zawładnęło dzisiaj ulicami stolicy. Na trasie o długości 5 kilometrów rywalizowali o zwycięstwo w Biegu Konstytucji. W otoczeniu biało-czerwonych flag na sportowo upamiętnili uchwalenie drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Była to 28. edycja imprezy.

Pięciokilometrowa trasa tegorocznej edycji Biegu Konstytucji wiodła wokół Łazienek Królewskich, w pobliżu miejsc związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją 3 maja. Biegacze wystartowali o godzinie 11 z parku Agrykola, następnie pobiegli ul. Łazienkowską, Czerniakowską, Alejami Ujazdowskimi, ul. Górnośląską, Hoene-Wrońskiego i Rozbrat, gdzie zlokalizowana została meta. W sumie do rywalizacji przystąpiło 5281 osób, a bieg ukończyło 5275 zawodników.

Jako pierwszy na mecie pojawił się Kuba Nowak z Warszawy, osiągając czas 15 minut i 28 sekund. – Ten wynik jest daleki od mojego rekordu. Moja życiówka na 5 kilometrów to 14 minut i 4 sekundy, ale wracam do biegania po kontuzji i cieszy mnie to, że mimo takich warunków pogodowych udało mi się wygrać – relacjonował po biegu portalowi polska-zbrojna.pl. – Wiedziałem, że stać mnie na wiele, więc postanowiłem zacząć mocno. Zawodnicy, którzy ze mną rywalizowali, odpuścili już po pierwszym kilometrze – żartował. Drugie miejsce z czasem 15 minut 57 sekund zajął natomiast Florian Pyszel, a trzecie – Wojciech Kopeć, który ukończył rywalizację z czasem 16 minut i 1 sekunda.

Natomiast podium kobiet zdominowały warszawianki. Najszybszą okazała się Paulina Lipska-Mazurek, która pokonała trasę w 18 minut i 38 sekund. Druga była Diana Dawidziuk-Gosk z czasem 19 minut i 32 sekundy, a trzecia Katarzyna Dziwosz, która osiągnęła wynik 20 minut i 15 sekund. – Biegło się ciężko, ale Bieg Konstytucji to wyjątkowe wydarzenie, więc pozytywne emocje dominowały – mówiła zwyciężczyni po przekroczeniu mety. – To świetny sposób na majówkę. Naprawdę nie trzeba wyjeżdżać z Warszawy, aby fajnie spędzić ten czas – zachęcała.

I rzeczywiście, wielu uczestników imprezy podkreślało, że to nie wynik jest najważniejszy. – Dziś upamiętniamy bardzo ważną rocznicę – uchwalenie drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. Jestem patriotą, więc nie mogło mnie tu zabraknąć – zdradził czterdziestoletni Piotr. Jeszcze inną motywacją kierowała się Monika, która przyjechała na bieg z całą rodziną. – Zaczęłam biegać niedawno i pomyślałam, że to świetna okazja, aby sprawdzić swoje możliwości. Wynik może nie jest najlepszy, ale i tak jestem z siebie dumna, bo mimo upału przebiegłam te pięć kilometrów. To pewnie dlatego, że kibicował mi mąż i dzieci – relacjonowała.

Nie tylko biegacze

Imprezą towarzysząca Biegowi Konstytucji był marsz nordic walking. Jego trasa również mierzyła pięć kilometrów. Na pokonanie tego dystansu zdecydowało się 125 osób. Wszystkie dotarły do mety. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych miłośnikach sportu. Specjalnie dla nich przygotowali Bieg z maskotką. Wzięło w nim udział aż 808 małych zawodników. Każdy z nich musiał przebiec dystans 700 metrów.

Bieg Konstytucji odbył się już po raz 28. Impreza razem z Biegiem Powstania Warszawskiego i Biegiem Niepodległości tworzy tzw. Triadę Biegową. Organizatorem wydarzeń jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, a „Polska Zbrojna” – patronem medialnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Armia Andersa w operacji „Honker”
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
I zdobyliśmy!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
„Pierwsza Drużyna” na start
Zmiany w dodatkach stażowych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO