moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto biało-czerwonej

Niech żyje wolna, niepodległa Rzeczpospolita. Niech żyje biało-czerwona! – mówił prezydent Andrzej Duda na obchodach Dnia Flagi. Decyzją rządu, biało-czerwone flagi nie znikną z fasad budynków administracji publicznej i będą je ozdabiały aż do końca roku. Wszystko z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.

Centralne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się dzisiaj w Warszawie. O godzinie 11.15 żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego podnieśli flagę państwową na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a także przedstawiciele władz państwowych, dowódcy Wojska Polskiego, funkcjonariusze służb mundurowych oraz mieszkańcy stolicy.

Następnie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczył flagi narodowe, wyraz uznania dla propaństwowej działalności instytucji i organizacji. To wyróżnienie stało się udziałem między innymi Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Natomiast osoby zasłużone w działalności na rzecz środowisk polonijnych zostały odznaczone przez prezydenta Orderami Odrodzenia Polski i Orderami Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja jest bowiem także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

– Chcę pogratulować wszystkim Państwu odznaczonym, wszystkim tym, którzy otrzymali dzisiaj polskie flagi za tę działalność, którą od lat, od dziesięcioleci, czasem od prawie stu lat prowadzą dla bliźnich, dla rodaków – mówił prezydent. – Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, waszym podwładnym, waszym kolegom, koleżankom, będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza jego granicami – dodał.

Prezydent zwrócił się także z apelem do rodaków o wywieszanie biało-czerwonych flag „wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i wszędzie tam, gdzie można to zrobić”. – Chciałbym, żeby wszyscy do końca tego roku, roku stulecia odzyskania niepodległości, widzieli, że Polska jest biało-czerwona – mówił. Przypomniał także, że zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, z okazji niepodległościowej rocznicy polskie flagi będą ozdabiać fasady budynków administracji publicznej i rządowej aż do końca roku. – Mam nadzieję, że pod tą biało-czerwoną do końca 2018 roku i później uda nam się osiągnąć wiele sukcesów – podkreślił.

Szanuj, Kochaj, Chroń

Natomiast po południu w Łazienkach Królewskich odbyła się inauguracja zorganizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej akcji „Szanuj, Kochaj, Chroń”. Od dziś nieopodal tarasu przed Pałacem na Wyspie można oglądać wystawę dotyczącą symboli narodowych i znaków Sił Zbrojnych RP. Jej współautorem jest Wojskowy Instytut Wydawniczy, wydawca m.in. portalu polska-zbrojna.pl i miesięcznika „Polska Zbrojna”. Wszyscy, którzy uczestniczyli w uroczystości mogli zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Siedlec, a także posłuchać koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Podczas inauguracji akcji każdy kto stawił się w Łazienkach mógł także otrzymać przygotowane przez resort obrony broszury informacyjne, które rozdawali podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej. – W tych materiałach znajdują się informacje o tym, jak należy poprawnie prezentować biało-czerwoną flagę, czym różni się herb od godła, a także jak należy śpiewać hymn narodowy – wyjaśnia ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Materiały te zostały także udostępnione on line, tak aby mogły trafić do jak największej liczby osób.

Obchody Święta Flagi zakończą się mszą w intencji ojczyzny, która o godzinie 18 odprawiona zostanie w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, st. szer. Wojciech Król (CO MON)

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO