moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Po raz szósty uczcili pamięć generała Potasińskiego

W Krakowie odbył się VI Memoriał imienia gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. W klasyfikacji zespołów wojskowych wygrała drużyna z Akademii Wojsk Lądowych. W rywalizacji zespołowej ekip szkolnych triumfowała reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie. Natomiast w kategorii weteranów najlepszy był mjr rez. Dariusz Truszczyński.

Na sportowo pamięć dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej, uczciło 75 zawodników. Reprezentanci drużyn wojskowych i szkolnych rywalizowali o zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej. Natomiast weterani zdobywali punkty do klasyfikacji indywidualnej. Trzyosobowe drużyny oraz rezerwiści i żołnierze, którzy ukończyli 50 lat, walczyli o jak najwyższe lokaty w trzech konkurencjach – w pływaniu, strzelaniu i biegu przełajowym.

Po raz drugi z rzędu w rywalizacji zespołów wojskowych triumfowała ekipa z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Tym razem mjr Marek Kociuba, oficer odpowiedzialny za przygotowanie drużyny i jej lider, do składu powołał kpr. pchor. Michała Perkę i kpr. pchor. Pawła Hermana. – Zawodników wytypowałem już pół roku temu. Musiałem dokonać roszad w składzie, gdyż jeden z ubiegłorocznych zwycięzców ukończył uczelnię i tym razem startował w tych zawodach w jednej z drużyn reprezentujących wojska specjalne. Natomiast drugi ze sportowców przygotowywał się do startu w zupełnie innej imprezie – mówi mjr Kociuba.

Major do reprezentowania uczelni na tegorocznym memoriale wybrał świetnego pływaka oraz biegacza. – Kapral Perka na pływalni uzyskał najlepszy czas ze wszystkich zawodników. 200 m stylem dowolnym pokonał w 2 minuty 5 sekund. Wiedziałem, że nie jest dobrym biegaczem, ale na trasie biegu przełajowego wcale nie spisał się źle – informuje oficer. – Major mobilizował mnie do jak najlepszego biegu. Najważniejsza jest praca zespołowa i cieszę się, że dzięki dobrej współpracy na trasie wygraliśmy ostatnią konkurencję i klasyfikację generalną – przyznaje pchor. Perka.

Drużyna z wrocławskiej AWL po dwóch pierwszych konkurencjach miała dwupunktową przewagę nad ekipą z Formozy. Trzecie miejsce, ze stratą 10 punktów do podchorążych i mjr. Kociuby, zajmowali zawodnicy z Agatu i 6 Batalionu Powietrznodesantowego. Ponieważ za pierwsze miejsce w każdej konkurencji przyznawano 40 punktów, za drugie – 38, trzecie – 36 i za każde kolejne o dwa oczka mniej, a w przypadku jednakowej liczby o wyższej lokacie w klasyfikacji generalnej decydowały wyniki ze strzelania, mjr Kociuba przed biegiem na 5 km był spokojny. – Nawet jeśli przegramy ze specjalsami z Formozy i zajmiemy miejsce tuż za nimi wygramy zawody, gdyż osiągnęliśmy lepszy od nich wynik na strzelnicy – mówił przed startem do trzeciej konkurencji major.

Reprezentanci Akademii Wojsk Lądowych w sztafecie 3x200 m, rozegranej na pływalni Ośrodka Sportu i Rekreacji „Kolna”, zajęli drugie miejsce. Tę samą lokatę wywalczyli na krakowskiej strzelnicy „Cobra”, na której drużyny wojskowe i weterani sprawdzili się w strzelaniu dynamicznym – strzelali z pistoletu bojowego ze zmianą stojącej postawy strzeleckiej na klęczącą (młodzież szkolna strzelała natomiast z karabinu kbks z leżącej postawy strzeleckiej). Sztafetę pływacką wygrali zawodnicy z Formozy, zaś na strzelnicy najlepiej spisali się reprezentanci Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. 5-kilometrową trasę biegu przełajowego, wytyczoną w Lesie Tynieckim, najszybciej pokonała drużyna mjr. Kociuby. Reprezentanci AWL-u wyprzedzili zawodników z 6 Batalionu Powietrznodesantowego i Jednostki Wojskowej Nil.

89-latek po raz piąty ukończył memoriał

W kategorii zespołów szkolnych o zwycięstwo rywalizowało dziewięć drużyn z siedmiu szkół mundurowych z Jaworzna, Trzebini, Skały, Krakowa, Olkusza i Kłobucka. W klasyfikacji generalnej triumfowali reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie, którzy wygrali dwie konkurencje – pływanie i bieg przełajowy. Natomiast w strzelaniu wywalczyli drugą lokatę. Drugie miejsce w „generalce” zajęła drużyna z Publicznego Społecznego Liceum Ogólnokształcące w Trzebini, a trzecie reprezentacja Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Młodzież z Trzebini uzyskała najlepsze wyniki na strzelnicy oraz była trzecia w sztafecie pływackiej 3x200 m stylem dowolnym i na trasie biegu przełajowego na 5 km. Natomiast zawodnicy ze Skały zajęli drugą pozycję na pływalni, piątą na strzelnicy i czwartą w crossie.

Gratulacje dla najstarszego uczestnika zawodów.

O zwycięstwo w kategorii weteranów walczyło siedmiu zawodników, z których najstarszym był 89-letni mjr w st. spocz. Jan Stachow. Najwięcej punktów w trzech konkurencjach uzyskał mjr rez. Dariusz Truszczyński. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął st. chor. sztab. rez. Krzysztof Koselski, a trzecie kpt. rez. Eugeniusz Wycichowski. Po dwóch konkurencjach na czele rywalizacji było trzech zawodników – Truszczyński, Koselski i Wycichowski mieli po 74 pkt. O zwycięstwie w „generalce” rozstrzygnął więc bieg przełajowy. 5 km najszybciej pokonał Truszczyński, drugi był Koselski, a trzeci Wycichowski.

Najstarszy z uczestników zawodów mjr Stachow na pływalni oraz na trasie crossu był siódmy. Jednak w klasyfikacji generalnej wcale nie był ostatni, gdyż dzięki piątemu miejscu zajętemu na strzelnicy zapewnił sobie szóstą lokatę w „generalce”. W zawodach startował po raz piąty – nie brał udziału tylko w pierwszej edycji memoriału. Major przed laty uprawiał kilka dyscyplin sportu, m.in. gimnastykę i narciarstwo. Ostatnio najwięcej czasu poświęca bieganiu. Ukończył już 37 maratonów, choć dopiero w 2000 roku wystartował po raz pierwszy w biegu na 42 km 195 m. – Debiutowałem w maratonie w Nowym Jorku. W pierwszym starcie uzyskałem czas 4 godz. 50 min. W kolejnych biegach wielokrotnie poprawiłem ten wynik. Najlepszy uzyskałem we Frankfurcie, gdzie uzyskałem czas 4 godz. 11 min – mówi 89-letni major.

Organizatorem Memoriału im. gen. Włodzimierza Potasińskiego jest od pierwszej edycji Wojskowe Stowarzyszenie „Kultura, Turystyka, Obronność”. Współorganizatorami imprezy byli: Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, Jednostka Wojskowa Nil i Klub Wojsk Specjalnych. Honorowy patronat nad memoriałem objęła Marta Murzańska-Potasińska, żona śp. generała Włodzimierza Potasińskiego. Patronem medialnym zawodów była „Polska Zbrojna”.

Zwycięzcy w kwalifikacji wojskowej.

Wyniki

zespoły wojskowe

1. Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu – 116 punktów (38 – pływanie, 38 – strzelanie, 40 – cross na 5 km)
2. 6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice – 104 (36, 30, 38)
3. Jednostka Wojskowa Formoza Gdynia – 98 (40, 34, 24)
4. Jednostka Wojskowa Agat Gliwice – 96 (34, 32, 30)
5. Jednostka Wojskowa Nil Kraków – 94 (32, 26, 36)
6. 16 Batalion Powietrznodesantowy I Kraków – 90 (30, 28, 32)

zespoły szkolne

1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie – 116 (40, 36, 40)
2. Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Trzebini – 112 (36, 40, 36)
3. Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale – 104 (38, 32, 34)
4. Zespół Szkół Zawodowych Huty Tadeusza Sendzimira II w Krakowie – 94 (26, 38, 30)
5. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące II w Olkuszu – 94 (32, 30, 32)
6. Zespół Szkół nr 2 w Kłobucku – 90 (34, 28, 28)

weterani, indywidualnie

1. mjr rez. Dariusz Truszczyński – 114 (36, 38, 40)
2. st. chor. sztab. rez. Krzysztof Koselski – 112 (34, 40, 38)
3. kpt. rez. Eugeniusz Wycichowski – 110 (38, 36, 36)
4. mjr rez. Krzysztof Drozd – 102 (40, 30, 32)
5. st. chor. sztab. Wacław Strasiński – 100 (32, 34, 34)
6. mjr w st. spocz. Jan Stachow – 88 (28, 32, 28).

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
 
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Uwaga, transformacja!
Orzeł dla bohaterów
Armia Andersa w operacji „Honker”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
I zdobyliśmy!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Rajd ku czci saperów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO