moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Lublinie o patronie LITPOLUKRBRIG

Trzeba mówić o rzeczach, które nas łączą, ale nie można zaniedbywać rozmów w kwestiach, które nas dzieliły – podkreślali uczestnicy sympozjum naukowego w Lublinie. Dyskusję z udziałem naukowców i oficerów zorganizowały LITPOLUKRBRIG i KUL. W ramach „Dnia Konstantego Ostrogskiego”, patrona brygady, odsłonięta została również pamiątkowa tablica. 

Wielki Hetman Konstanty Ostrogski został patronem brygady w październiku ubiegłego roku. Już wtedy pojawiła się inicjatywa, by poprzez rozmaite działania przybliżać postać bohatera wielu pól bitewnych i osoby, która doskonale łączy historię trzech państw-założycieli LITPOLUKRBRIG. – Brygada jest stosunkowo młodą jednostką i właśnie poprzez takie działania chcemy budować naszą tożsamość – podkreśla gen. bryg. Zenon Brzuszko. – Możemy ją tworzyć dzięki temu, że nasz patron to bohater trzech państw. Wielki Hetman Konstanty Ostrogski, jest bez wątpienia przykładem osoby, którą jako żołnierze trzech nacji powinniśmy naśladować – dodaje dowódca LITPOLUKRBRIG.

Wielonarodowa Brygada postanowiła przybliżyć postać patrona poprzez „Dzień Konstantego Ostrogskiego”. W ramach obchodów, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zorganizowane zostało sympozjum pod tytułem: „Litewsko-Polsko-Ukraińska współpraca militarna: wspólna historia, wspólne wyzwania” z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych i naukowców z Polski, Litwy i Ukrainy. – Postać Konstantego Ostrogskiego łączy tradycje polskie, ukraińskie, litewskie, a nawet ruskie. Inicjatywa, by spojrzeć na nią w kontekście szerokich przemian militarnych, politycznych, ustrojowych, a także kulturowych to znakomity pomysł – mówi dr hab. Paweł Kras z Instytutu Historii KUL. Z kolei prof. dr Valdas Rakutis, doradca dowódcy wojsk litewskich i historyk wojskowy zaznacza: – Trzeba mówić o rzeczach, które nas łączą, ale nie można zaniedbywać rozmów w kwestiach, które nas dzieliły. Litwini są bardzo zainteresowani współpracą z Polską. Mocno popieramy ideę tej brygady. Takie sympozjum jest ważne, by rozmawiać o tym, jak nasze kraje postrzegają wspólne koleje historii.

Podczas lubelskiego sympozjum dyskutowano również o kierunkach rozwoju LITPOLUKRBRIG i zacieśnianiu militarnej współpracy Litwy, Polski i Ukrainy. – Pamiętajmy, że na początku był batalion litewsko-polsko-ukraiński. Teraz mamy brygadę, więc to jest kolejny poziom integracji – wskazuje gen. dyw. pil. Jan Śliwka i dodaje: – Brygada ma za sobą pierwszą misję i zapewniam, że jej działalność będzie na tym polu permanentna. Będziemy również rozwijać tę jednostkę w kierunku wymiany informacji nie tylko pod kątem wojsk lądowych, ale również współpracy wojsk inżynieryjnych, dalszego szkolenia dowództw batalionów z procedur obowiązujących w NATO i przygotowania Sił Zbrojnych Ukrainy do nowych wyzwań – zdradza zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Nie mniej ważna jest również współpraca żołnierzy trzech narodowości wewnątrz samej jednostki. – Ta układa się doskonale – zapewnia kpt. Piotr Skrzypczak. – Wszystkie nasze szkolenia organizowane są zgodnie ze standardami NATO i w języku angielskim. Dzięki temu uczymy tych procedur oficerów ukraińskich. Ci z kolei, w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy, mają duże doświadczenie bojowe, z którego my możemy skorzystać – dodaje oficer szkoleniowy LITPOLUKRBRIG.

Wyrazem dobrej współpracy trzech państw jest również otwarcie pierwszej w historii sali tradycji Wielonarodowej Brygady i odsłonięcie na fasadzie budynku jednostki popiersia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. – Poprzez takie inicjatywy budujemy swoją świadomość historyczną. Pokazujemy również, że więcej zdarzeń z historii nas łączy niż dzieli – zwraca uwagę gen. bryg. Zenon Brzuszko. – Powinniśmy znać naszą wspólną historię. Tym bardziej, że wyrastamy z tych samych korzeni, a jako Wielonarodowa Brygada jesteśmy jednym wielkim organizmem – podkreśla dowódca LITPOLUKRBRIG.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Odstraszanie i obrona
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO