moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kwalifikacja do WOT

Trwa kwalifikacja kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Trzynaście brygad zaprasza do wstępowania w ich szeregi, w tym siedem nowo formowanych jednostek w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim. Wnioski o przyjęcie do WOT można składać w WKU w całym kraju.

„Chcę być żołnierzem zawodowym, a służba ta da mi przedsmak tego, czym jest wojsko”. „To świetne połączenie moich zainteresowań militarnych z pracą i szkołą”. „Służba w WOT z niczym nie będzie kolidować, a pasję warto rozwijać”. „Jestem patriotą i chcę być gotowy do obrony ojczyzny”. Takie powody podają najczęściej kandydaci do terytorialnej służby wojskowej, którzy uczestniczą obecnie w całym kraju w rozmowach kwalifikacyjnych. Po ich odbyciu mogą otrzymać powołanie do sześciu już funkcjonujących brygad OT lub do siedmiu nowo tworzonych w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim.

Wiosenna tura kwalifikacji to część czteroetapowego procesu tworzenia wojsk obrony terytorialnej. W ramach pierwszego etapu (2016–2018) sformowano Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady OT w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim. W ramach drugiego etapu (2017–2019) powstały trzy jednostki w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim. W trzecim (2018–2020) rozpoczęto formowanie siedmiu brygad w Polsce centralnej. W ostatnim, czwartym etapie, który zaplanowany jest na lata 2019–2021, mają powstać cztery brygady w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim.

Najbardziej zaawansowane pod względem organizacyjnym są brygady powstałe w 1. etapie (wschód kraju), w których utworzono już wszystkie bataliony. W jednostkach z etapu drugiego powstały już dowództwa i sztaby brygad oraz po jednym batalionie. Łącznie w WOT służy obecnie ponad 9,5 tys. żołnierzy, z tego 7,6 tysiąca to żołnierze OT, a reszta to kadra zawodowa. Wkrótce liczba terytorialsów ma się znacząco zwiększyć. – Do końca 2018 roku wojska OT będą liczyć około 20 tys. żołnierzy, z czego 17 tys. będą stanowić żołnierze terytorialnej służby wojskowej, a około 3 tys. kadra zawodowa – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kogo szuka WOT? – Ludzi zmotywowanych, z pasją, takich, którzy z zapałem i energią przystąpią do szkolenia – mówi płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której formowanie rozpoczęło się 15 stycznia br.

W pierwszym etapie powstawania 8 BOT wyznaczani są żołnierze do sztabu Brygady, 81 Batalionu Lekkiej Piechoty oraz samodzielnych kompanii (kompania dowodzenia, logistyczna i saperów). Płk Krzysztof Stańczyk podkreśla, że do tej pory koncentrował się na pozyskiwaniu kadry zawodowej oraz pracowników cywilnych. – Źródeł, z których są powoływani żołnierze zawodowi, jest kilka. Część na pewno stanowią osoby z jednostek operacyjnych, ale mniej więcej połowę kadry chcemy pozyskać z cywila, a dokładniej z grona żołnierzy, którzy zdjęli mundury w ostatnich latach, a chcieliby wrócić do służby. Poza tym chętnie do swoich struktur przyjmujemy żołnierzy NSR z odpowiednimi kwalifikacjami oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych, m.in. policji, straży granicznej, służby więziennej – wyjaśnia.

Kolejnym etapem tworzenia 8 BOT jest nabór kandydatów na żołnierzy OT w ramach terytorialnej służby wojskowej. Rozmowy z zainteresowanymi osobami ruszyły na początku kwietnia i potrwają do końca czerwca. Kolejna ich tura jest zaplanowana na sierpień. Zainteresowanie jest spore. – Aktualnie mamy ponad tysiąc wniosków ochotników o przyjęcie do terytorialnej służby wojskowej. Około 9% stanowią kobiety, czyli dwa razy więcej niż w wojskach operacyjnych – mówi płk Stańczyk. – W tym roku w ramach szkolenia podstawowego i wyrównawczego planujemy przeszkolić około 400 żołnierzy. Cykl szkoleń rozpocznie się w połowie września i zakończy uroczystą przysięgą wojskową – dodaje oficer.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: terytorialsi.wp.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Kandydat do OT
1524679260
A jaki stopień i jakie wykształcenie posiadasz? Ja ppor i wykształcenie nietechniczne. Ciekaw jestem co mi zaproponują.
91-AB-ED-3F
~anton_2006
1524504120
''Ludzi zmotywowanych, z pasją, takich, którzy z zapałem i energią przystąpią do szkolenia''Byłem zmotywowany ,pasje zawsze miałem związane z wojskiem ALE . Przyjeli do służby ok ale za 4 miesiące zwolnili . Powód brak wymaganego wykształcenia do posiadanego stopnia . Pytałem podczas rekrutacji czy nie koliduje -mówili że nie ale po 4 miesiącach jednak tak .........i podziękowali informacją telefoniczną " ZOSTAŁ PAN ZWOLNIONY Z OT"
89-F0-E7-03

NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
SOR w Legionowie
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO