moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podoficerskie szlify w CSLog

W Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, w ramach pilotażowego kursu Szkoły Podoficerskiej Logistyki, rozpoczęło się szkolenie specjalistyczne szeregowych zawodowych.  Egzaminy po etapie podstawowym zdało 97 proc. uczestników – komentuje ppłk Jarosław Kłos, pełniący obowiązki komendanta CSLog w Grudziądzu.

Obecnie jedynie trzy szkoły w Wojsku Polskim mają prawo kształcić szeregowych zawodowych na podoficerów. Jest to Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych z Poznania, Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce. Do wspomnianych placówek młodzi żołnierze trafiają na trzy miesiące szkolenia ogólnego. Po jego zaliczeniu kierowani są następnie na trzymiesięczne kształcenie specjalistyczne do jednej z kilku placówek. Dla logistyków jest to Centrum Szkolenia Logistyki (CSLog) w Grudziądzu.

Jak podkreśla ppłk Jarosław Kłos, pełniący obowiązki komendanta CSLog, taki system kształcenia logistyków nie jest optymalny. – Jednym z głównych powodów uruchomienia kursu pilotażowego było ujednolicenie terminów rozpoczęcia kształcenia specjalistycznego kandydatów na podoficerów i zdobycie przez nich, na jego zakończenie, wymaganej na nowym stanowisku specjalności wojskowej. Ponieważ szkoły podoficerskie kończą swoje kursy trzymiesięczne w różnych terminach, kandydaci na podoficerów trafiają do nas na szkolenie specjalistyczne w odstępach tygodniowych, dwutygodniowych, a czasem miesięcznych. W praktyce uniemożliwia to tworzenie wspólnych grup, szkolących się w określonej specjalności wojskowej i wymusza uruchamianie nowych kursów, co znacząco podnosi koszty kształcenia – komentuje.

Jest i inna niekorzystna konsekwencja podziału szkolenia podoficerów logistyków na trzymiesięczne kształcenie ogólne w szkołach podoficerskich i trzymiesięczne kształcenie specjalistyczne w CSLog. Wszyscy absolwenci kursów podoficerskich w korpusie osobowym logistyki uzyskują tylko ogólną specjalność logistyczną. – Problemu nie ma z logistykami, którzy mają mieć w jednostkach właśnie taką specjalność. Jednak żołnierze wyznaczeni na stanowiska z pozostałych grup osobowych, czyli materiałowej, technicznej, infrastruktury oraz transportu i ruchu wojsk, muszą po zaliczeniu egzaminów podoficerskich wrócić do nas na dodatkowe, specjalistyczne kursy – wyjaśnia ppłk Kłos.

Rozwiązaniem wspomnianych problemów jest uruchomienie w Grudziądzu Szkoły Podoficerskiej Logistyki (SPL), która zajęłaby się nie tylko całym, sześciomiesięcznym szkoleniem młodych żołnierzy, lecz również gwarantowała kończenie jej ze wszystkimi pięcioma specjalnościami. Sztab Generalny Wojska Polskiego zdecydował, że zanim zapadnie ostateczna decyzja w sprawie utworzenia SPL, zostanie zorganizowany kurs pilotażowy. – Pod jego kątem przygotowaliśmy strukturę organizacyjną oraz nowe programy kształcenia specjalistycznego dla kandydatów na podoficerów. Kurs rozpoczął się w styczniu i jego pierwszy etap zakończył się egzaminami na początku kwietnia. Z 98 uczestniczących w nich żołnierzy zdało 95. To świetny wynik – podkreśla ppłk Kłos. Oficer liczy, że podobnie zakończy się druga część nauki, czyli szkolenie specjalistyczne.

Wiedzę młodych żołnierzy sprawdzali doświadczeni instruktorzy z poznańskiej placówki. – Zależało nam, aby nikt nie miał taryfy ulgowej – ani kursanci, ani my, organizatorzy szkolenia. Jeśli bowiem ma być ono dla nas sprawdzianem przed uruchomieniem szkoły podoficerskiej, to miejsce na poprawki cyklu kształcenia, przyjętych programów i metod szkoleniowych jest właśnie teraz – podkreśla ppłk Kłos.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. CSLog

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Strażacy ruszają do akcji
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO on Northern Track
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Charge of Dragon
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO