moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bezpieczne niebo nad krajem

Pozyskanie systemu „Wisła” to nowa jakość. Dzięki niemu siły zbrojne uzyskają zdolność do ochrony i obrony ugrupowań wojsk oraz osłony infrastruktury krytycznej państwa i centrów administracyjno-gospodarczych – mówi płk Michał Marciniak,  pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia do sił zbrojnych systemu „Wisła”.

Minister Mariusz Błaszczak podpisał dzisiaj umowę na dostawę I etapu tarczy antyrakietowej. Co Polska kupiła w ramach tej umowy?

Kontrakt dotyczy pozyskania dwóch baterii Patriot w konfiguracji 3+ z systemem IBCS. Zasadnicze elementy systemu pozyskiwane w pierwszej fazie to cztery radary AN/MPQ-65, cztery stacje ECS (Engagement Control Station), 16 wyrzutni M903, 208 rakiet PAC-3MSE, sześć jednostek EOC (Engagement Operation Center), 12 jednostek systemu IFCN Relay (Integrated Fire Control Network Relay), a także wyposażenie techniczne, logistyczne i szkoleniowe.

Podkreślić należy, że ta umowa jest jedną z kilku planowanych do zawarcia w ramach realizacji I fazy programu „Wisła”. W ramach kolejnych mamy zamiar pozyskać poprzez FMS (Zagraniczna Sprzedaż Wojskowa – Foreign Military Sales) sprzęt kryptograficzny oraz szkolenie. Z polskim przemysłem planujemy zawrzeć umowy na dostawę pojazdów, w tym pojazdów transportowo-załadowczych oraz szeroko pojętych elementów systemu kierowania i dowodzenia, w tym łączności. Optymistycznie zakładam, że wszystkie te umowy uda nam się podpisać jeszcze w tym roku.

Jak wygląda harmonogram realizacji dostaw oraz przygotowania docelowej jednostki, do której trafi nowe uzbrojenie?

Zgodnie z załączonym do umowy LOA harmonogramem, dostawa obu baterii planowana jest do końca 2022 roku. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (IOC – Initial Operational Capability) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

Wprowadzenie systemu IBCS/PATRIOT to całkiem nowa jakość w wojskach obrony powietrznej. Wdrożenie systemu „Wisła” wiąże się z przyjęciem nowej filozofii funkcjonowania systemu obrony powietrznej opartej na sieciocentryczności, a co za tym idzie ze zmianami w sposobie działania oraz strukturze jednostek poziomu dywizjonu.

Proces przygotowania sił zbrojnych praktycznie już się rozpoczął. Aktualnie trwa szkolenie językowe personelu typowanego do szkolenia specjalistycznego w USA. Ponadto od 2020 roku planowane jest kierowanie personelu na kursy i szkolenia w USA, w tym specjalistyczne i językowe.

Jakie będą następne etapy realizacji programu „Wisła”?

Podpisana dzisiaj umowa to dopiero początek długiej drogi zmierzającej do wdrożenia systemu „Wisła” do sił zbrojnych. Podkreślić należy, że zamiarem MON jest pozyskanie całości systemu, czyli przejście przez obie fazy programu. Najbliższa przyszłość dla mnie i dla mojego zespołu to kontraktowanie kolejnych umów na I fazę, tym razem z polskim przemysłem obronnym. W tym samym czasie czeka nas udział w negocjacjach pomiędzy rządem USA a przemysłem amerykańskim, nadzór nad realizacją umów, rozpoczęcie negocjacji II fazy programu, inicjacja procesu szkolenia. Jeżeli dodamy do tego bieżącą działalność służbową, okazać się może, że kilkunastogodzinne negocjacje prowadzone przez ostatnie kilka miesięcy okazać się mogą najłatwiejszą częścią realizacji programu.

Jakie zdolności bojowe uzyska Wojsko Polskie dzięki wdrożeniu tego systemu?

Pozyskanie systemu „Wisła” to nowa jakość. Dzięki niemu siły zbrojne uzyskają zdolność do ochrony i obrony ugrupowań wojsk oraz osłony infrastruktury krytycznej państwa i centrów administracyjno-gospodarczych. System „Wisła” będzie elementem systemu obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej, przewidzianym również do współdziałania z innymi zestawami i stanowiskami dowodzenia systemu obrony powietrznej NATO i państw sojuszniczych.

Budowa wielowarstwowej obrony powietrznej obejmuje szereg elementów, w tym elementy dowodzenia, rozpoznania oraz aktywne środki walki. Z uwagi na swoje możliwości system „Wisła” jest rozwiązaniem optymalnym w sytuacji braku zdolności zwalczania taktycznych pocisków rakietowych (rakiet balistycznych krótkiego zasięgu) oraz zagrożeń ze strony statków powietrznych operujących na dużych wysokościach, tj. poza zasięgiem zestawów krótkiego zasięgu. System „Wisła” będzie przeznaczony do zwalczania: rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, rakiet samosterujących, pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne oraz bezzałogowych statków powietrznych.

Czy zakup w ramach programu „Wisła” amerykańskiego systemu Patriot umożliwi integrację krajowego systemu z instalacją amerykańską, która powstaje w Redzikowie?

Nie zakłada się bezpośredniej integracji naszych zestawów z systemem powstającym w Redzikowie. Głównym powodem jest to, że oba systemy przeznaczone są do zwalczania różnej klasy rakiet balistycznych. Zadaniem systemu w Redzikowie będzie zwalczanie rakiet balistycznych średniego i pośredniego zasięgu, czyli takich wystrzelonych z bardzo dużych odległości, nawet do 5500 km i zwalczanych na bardzo dużych wysokościach. „Wisła” zwalczać będzie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, wystrzeliwane z odległości mniejszej niż 1000 km. Ważne jest jednak, że oba systemy stanowić będą elementy architektury systemu obrony przeciwrakietowej NATO.

Sceptycy powątpiewają w skuteczność systemu Patriot, choćby w zakresie neutralizacji rosyjskich systemów Iskander, rozlokowanych m.in. w obwodzie kaliningradzkim. Czy to prawda?

Nowatorska koncepcja systemu kierowania i dowodzenia wprowadzająca zdolność do budowy sieciocentrycznego ugrupowania bojowego (jedno z kluczowych wymagań operacyjnych dla systemu „Wisła”) pozwala w pełni wykorzystać potencjał bojowy systemu. Na wyposażeniu systemu IBCS/PATRIOT, pozyskiwanego przez Polskę, znajdują się najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie rakiety PAC-3MSE, zdolne między innymi do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (SRBM), w tym manewrujących. Na podkreślenie zasługuje możliwość integracji z tym systemem dodatkowych radarów, które znacznie rozszerzą możliwość zwalczania celów niskolecących. Szczegółowe dane dotyczące zarówno zagrożeń, jak i zdolności systemu do ich zwalczania stanowi informację niejawną.

 

Płk Michał Marciniak jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej oraz studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej. W 2000 roku rozpoczął służbę jako inżynier w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Od 2008 roku związany z zaopatrywaniem sił zbrojnych, początkowo w Departamencie Zaopatrywania, a następnie w Inspektoracie Uzbrojenia. W tym czasie prowadził programy pozyskania i wdrożenia samolotów M-28B/PT Bryza oraz C-130 Hercules, pocisków JASSM, wsparcia eksploatacji samolotów F-16, a ostatnio samolotów VIP. Obecnie jest pełnomocnikiem MON ds. pozyskania i wdrożenia do sił zbrojnych systemu „Wisła”.

rozmawiał Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppłk Robert Wincencik

dodaj komentarz

komentarze

~dawid810909
1522653480
Do szanownej Redakcji "PZ": kiedy wreszcie w zaprzestanie się w publikacjach wojskowych, publikacji zdjęć powodujących wrażenie zaskoczenia osoby fotografowanej. W powyższym artykule wygląda to tak, że Pan Pułkownik trzyma otwarty skoroszyt, prawą ręką "przygotowuje się" do przewrócenia następnej strony, spojrzał na chwilę przed siebie zamyślony, aż tu nagle z niespodzianki ktoś mu robi zdjęcie. Albo inny przykład, najczęstszy zresztą : fotografowany oficer siedzi przed jakimś dokumentem z długopisem opartym na nim jakby właśnie coś pisał, ale wzrok skierowany ma na fotografa. A zupełnym bezsensem jest wersja z fotografowanym, który "udaje" że pisze na klawiaturze ale patrzy na fotografa (zupełnie jakby ten mu coś dyktował). Nie mógłby na potrzeby fotografii po prostu siedzieć wyprostowany z rękami "swobodnie nie trzymającymi niczego"??
AE-3B-2E-E4

Ocalały z transportu do Katynia
 
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jak wyszkolić pilota F-16?
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Animus Fortis, czyli mężny duch
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ogień w podziemiu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Święto wojskowego sportu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Hiszpański palimpsest
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Psiakrew, harmata!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Cena wolności
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO