moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperska robota

Wojskowi z Głogowa budują w Prudniku na Opolszczyźnie tymczasowy most. Będzie on służył mieszkańcom w czasie remontu stałej przeprawy. Konstrukcja wznoszona przez saperów ma mieć 51 metrów długości i jezdnię o szerokości ponad 4 metrów. Prace zakończą się 20 kwietnia. Prowadzi je 22 żołnierzy z 4 Batalionu Inżynieryjnego.

Pododdział skierowany do Prudnika wchodzi w skład Wojskowych Jednostek Odbudowy podlegających 2 Pułkowi Inżynieryjnemu z Inowrocławia.

Budowa mostu, która rozpoczęła się 19 marca, została podzielona na dwa etapy. W pierwszym, siedmioosobowa grupa transportowa z 4 batalionu przewiozła elementy konstrukcji mostu DMS-65 ze składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w miejscowości Barnkowo – Chojna (województwo zachodniopomorskie) do Prudnika na Opolszczyźnie. Aby przewieźć wszystkie stalowe elementy, głogowscy saperzy musieli wykonać kilka kursów. Mieli do dyspozycji 7 dużych samochodów ciężarowych – dwa Jelcze 862D-Hiab oraz 5 ciężarówek Iveco Stralis o ładowności do 40 t. Kolumny transportujące musiały pokonać ponad 450 km w jedną stronę. 22 marca żołnierze dostarczyli do Prudnika ostatnie fragmenty konstrukcji. Pierwszy etap prac został zakończony.

26 marca do akcji włączyła się grupa mostowa głogowskiego batalionu, rozpoczynając tym samym drugi etap budowy. 15 saperów z kompanii drogowo-mostowej pod dowództwem kpt. Artura Korytowskiego przystąpiła do montażu poszczególnych elementów. – W pierwszej kolejności, w osi mostu musimy przygotować plac montażowy – opisuje kpt. Korytowski. Wyjaśnia, że na tym placu będą następnie montowane poszczególne elementy, które za pomocą specjalnych rolek mają być nasuwane na podporę nośną.

Przeprawa, którą saperzy budują nad górską rzeką Prudnik będzie miała 51 m długości i jezdnie o szerokości 4,2 m. Z mostu będą z niej mogły korzystać pojazdy o ciężarze całkowitym do 3,5 t.

Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika, zauważa, że zadanie żołnierzy nie jest łatwe, bo przeprawa ma znajdować się nad górską rzeką. – Zazwyczaj jej szerokość wynosi około 7 m, jednak podczas wiosennych roztopów lub silnych opadów, woda znacznie przybiera. Nurt jest wówczas niezwykle silny – wyjaśnia burmistrz. Dodaje, że zaangażowanie wojska przy budowie mostu gwarantuje, że prace zostaną wykonane przez doświadczonych specjalistów a termin oddania przeprawy do użytku zostanie dotrzymany.

– Do wykonywania takich zadań jesteśmy wyszkoleni i przygotowani – zapewnia ppłk Grzegorz Wincek, dowódca 4 Batalionu Inżynieryjnego. Oficer i jego podwładni zdają sobie sprawę, że budowa nowej przeprawy ma ogromne znaczenie dla miejscowej ludności. Bez nowego mostu nie byłby możliwy remont dotychczas używanej konstrukcji.

Żołnierze wchodzący w skład struktur Wojskowych Jednostek Odbudowy często wykonują tego typu zadania. W lutym, w ramach szkolenia specjalistycznego, wybudowali 36-metrowy most na Bobrze, w miejscowości Dąbrowica w Kotlinie Jeleniogórskiej. Żołnierze 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa realizują też zadania na rzecz innych jednostek wojskowych. Na przykład w 2017 roku pracowali przy budowie polowych składów środków bojowych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań. Prowadzili też prace przy rekultywacji terenu w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Lesznie. Saperzy z Głogowa poprawiali tam przejezdność dróg dla pojazdów kołowych i gąsienicowych, odtwarzali dojazdy przeciwpożarowe oraz udrażniali rowy odwadniające przy jezdniach.

Zgodnie z planem i podpisanymi z wojskiem umowami, budowa tymczasowego mostu w centrum Prudnika zakończy się 20 kwietnia.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor. Michał Kopertowski

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rakiety dla Jastrzębi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
Odstraszanie i obrona
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
SOR w Legionowie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO