moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oficer JWK odznaczony przez Amerykanów

„Wronek”, oficer z Jednostki Wojskowej Komandosów otrzymał prestiżowe amerykańskie odznaczenie – medal Brązowej Gwiazdy. Gwiazdę dostał za służbę w Dowództwie Sił Specjalnych NATO w Afganistanie. – To wyróżnienie nie tylko dla niego, ale i dla JWK oraz całych wojsk specjalnych – mówi operator z Lublińca. 

Brązowa Gwiazda – Bronze Star Medal – to jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń. W hierarchii znajduje się powyżej Purpurowego Serca oraz Medalu za Chwalebną Służbę. Jest przyznawane za odwagę w obliczu nieprzyjaciela, bohaterstwo lub przykładną służbę w strefie działań bojowych. Jednocześnie jest najwyższym odznaczeniem za czyny niezwiązane bezpośrednio z walką z przeciwnikiem. O przyznaniu wyróżnienia decyduje prezydent Stanów Zjednoczonych.

„Wronek” jest pierwszym żołnierzem Jednostki Wojskowej Komandosów, który otrzymał to wyróżnienie i jednocześnie jednym z niewielu Polaków. Amerykanie nie dają medali bez powodu. Tak wysokie odznaczenie to wynik ciężkiej pracy. To wyróżnienie nie tylko dla „Wronka”, ale i dla naszej jednostki oraz całych wojsk specjalnych – mówi jeden z operatorów JWK w Lublińcu.

„Wronek” do Afganistanu wyjechał w czerwcu 2017 roku. To była jego piąta misja, wcześniej już trzykrotnie służył pod Hindukuszem i raz walczył w Iraku. Zająłem stanowisko w sekcji szkolenia w Dowództwie Sił Specjalnych NATO w Bagram. Wydział, w którym służyłem zajmuje się szkoleniem i rozwojem afgańskich sił specjalnych – opowiada oficer.

W Afganistanie oficer spędził osiem miesięcy. Odpowiadał za nadzorowanie specjalistów do spraw szkolenia pracujących na rzecz afgańskiego ministerstwa obrony i ministerstwa spraw wewnętrznych. Moim obowiązkiem było sprawdzanie mentorów amerykańskich i korygowanie przygotowanych przez nich raportów. Pozyskiwałem także informacje ważne dla rozwoju afgańskich sił specjalnych – wyjaśnia. To nie wszystko. „Wronek” podróżował po całym Afganistanie i sprawdzał, jak przebiega szkolenie afgańskich specjalsów w różnych jednostkach i bazach. Zjeździłem Afganistan wzdłuż i wszerz. Nadzorowałem pracę amerykańskiego konsorcjum zatrudniającego byłych żołnierzy sił specjalnych USA, którzy trenowali lokalne siły specjalne – opisuje. Sam w Jednostce Wojskowej Komandosów zajmuję się szkoleniem, więc to zadanie było dla mnie szczególnie ciekawe. Obserwowałem, w jaki sposób szkoli się żołnierzy, którzy dopiero przyjmowani są do oddziałów specjalnych oraz tych, którzy mają już doświadczenie w służbie. Muszę przyznać, że poziom, jaki reprezentują jednostki jest budujący. Specjalsi z Afganistanu wykonują zadania, które jeszcze kilka lat temu były poza ich zasięgiem, np. latają śmigłowcami z użyciem noktowizji, lądują w terenie przypadkowym, koordynują działanie lotnictwa i bez problemu desantują się z pokładu śmigłowców – wymienia „Wronek”.

Dekoracja oficera odbyła się w lutym w bazie Bagram. W imieniu prezydenta USA medal Polakowi wręczył oficer z Dowództwa Sił Specjalnych NATO. Zupełnie się nie spodziewałem takiego zaszczytu. To była dla mnie bardzo wzruszająca chwila – przyznaje nagrodzony.

„Wronek” z armią związany jest od 21 lat. Niemal całą służbę spędził w Jednostce Wojskowej Komandosów, trzy lata służył także w JW GROM. Znam go jeszcze z czasów, kiedy służyłem w zasadniczej służbie wojskowej. Od początku dał się poznać jako bardzo zaangażowany w pracę i zmotywowany oficer. Jego największą zaletą jest to, że myśli nieszablonowo i że jest bardzo inteligentny – mówi operator z JWK.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kurs z dzwonem
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
Jeśli nie Jastrząb, to…
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojsko inwestuje w Limanowej
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Ogień w podziemiu
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO