moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawody zwiadowców Czarnej Dywizji

Na poligonie w Wędrzynie zakończyły się zawody użyteczno-bojowe pododdziałów rozpoznawczych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Przez dwa dni pancerniacy wykrywali zamaskowane cele, rozpoznawali sylwetki broni przeciwnika oraz rozkładali na czas karabinki. Najlepszą okazała się drużyna st. sierż. Dariusza Idczaka z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Głównym celem rywalizacji było sprawdzenie poziomu wyszkolenia pododdziałów rozpoznawczych 11 Dywizji. Oprócz drużyny z cyfrowej brygady, gospodarza zawodów, w specjalistycznych zmaganiach wzięły udział także trzy zespoły z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz drużyna z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Zawodnicy stawili się na starcie z etatowym uzbrojeniem i z pełnym ekwipunkiem bojowym, czyli z wyposażeniem, jakie powinni mieć na polu walki. Byli więc w hełmach, kamizelkach taktycznych, mieli przy sobie maski przeciwgazowe, ładownice z magazynkami, środki opatrunkowe i środki łączności.

Sześcioosobowe drużyny rywalizowały w pięciu konkurencjach. Trzy z nich rozegrano na strzelnicy. Uczestnicy zawodów brali udział w dwóch strzelaniach. Pierwsze zespołowe polegało na kierowaniu ogniem drużyny. Żołnierze uzbrojeni w karabinki Beryl oraz w jeden (w każdej drużynie) karabin maszynowy PK mieli trafić w 20 statycznych celów, które ukazywały się w odległości od 100 do 500 m od stanowisk ogniowych. Zadanie było trudne, bo każda drużyna miała do dyspozycji jedynie 80 nabojów do Beryla i 30 sztuk amunicji do PK.

Cel, pal!

W czasie drugiego, tym razem indywidualnego strzelania o wynikach decydowała suma uzyskanych punktów oraz skupienie pocisków na tarczy. – Jest to konkurencja trochę loteryjna, bo wyniki, jak w wielu dyscyplinach sportowych, zależą często od dyspozycji w danym dniu – zauważył st. sierż. Dariusz Idczak, dowódca drużyny rozpoznawczej z 17 WBZ. Dodał, że takie strzelanie wymaga dużego doświadczenia strzeleckiego i ogromnej precyzji. – Nawet najlepszemu strzelcowi zdarzają się czasem gorsze dni i zamiast samych dziesiątek czy dziewiątek uzyskuje mniejszą liczbę punktów. Nam na szczęście poszło dobrze – ocenił podoficer.

Trzecia konkurencja na strzelnicy miała zweryfikować wiedzę żołnierzy na temat budowy używanej przez nich broni. Przede wszystkim jednak, czy potrafią sprawnie rozłożyć i złożyć karabinek. O liczbie uzyskanych punktów decydowała szybkość, z jaką zawodnik wykonał to zadanie. Najlepsi potrafili rozłożyć karabinek w czasie siedmiu sekund.

Z kolei w terenie przeprowadzono konkurencję typowo specjalistyczną dla zwiadowców. Polegała ona na obserwacji terenu i wykrywaniu oraz wskazywaniu pojawiających się celów. Każda z drużyn w czasie 60 minut miała namierzyć 20 zamaskowanych celów (znajdowały się one w odległości od 400 do 1000 metrów od stanowiska obserwacyjnego). Nie liczyło się jednak samo zauważenie obiektów imitujących stanowiska ogniowe czy sprzęt bojowy przeciwnika. Zwiadowcy musieli dokładnie określić ich położenie oraz odległość do nich. Sporządzali także szkic rozmieszczenia celów w terenie oraz nanosili na dokument parametry wykrytych obiektów. Szkic ten był podstawą do sprawdzenia ich umiejętności oraz naliczenia drużynie przez sędziów odpowiedniej liczby punktów.

Ostatnie zadanie polegało na identyfikowaniu sylwetek sprzętu bojowego armii innych państw. Żołnierzom pokazano 20 zdjęć. Każde z nich mogli oglądać tylko przez 10 sekund. Po tym czasie musieli podać, jaki czołg, transporter opancerzony czy pojazd został przedstawiony na fotografii.

Miejsca na podium

Pierwsze miejsce i tytuł najlepszej drużyny rozpoznawczej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej wywalczył pododdział z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej dowodzony przez st. sierż. Dariusz Idczaka. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna por. Zenona Małychy, która reprezentowała 10 Brygadę Kawalerii Pancernej, natomiast trzecie miejsce wywalczył pododdział z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którym dowodził kpr. Piotr Rzeszutek.

– Zwycięska drużyna będzie reprezentowała naszą Dywizję podczas centralnych zawodów użyteczno-bojowych, które odbędą się w maju – poinformował mjr Radosław Wujda, kierownik zawodów. Odbędą się one na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie podczas corocznego zgrupowania pododdziałów rozpoznawczych podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas zawodów w Wędrzynie wyłoniono również najlepszego strzelca wśród dywizyjnych zwiadowców oraz zespół, który poradził sobie najlepiej podczas specjalistycznej konkurencji wskazywania celów. Okazało się, że najcelniej strzelał por. Zenon Małycha, który uzyskał 98 punktów na 100 możliwych. Natomiast najlepsi w wykrywaniu celów byli zwiadowcy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~Jarek
1521790500
Na szkoleniu strzeleckim uczono mnie, że podczas strzelania statycznego nie należy opierać lufy karabinka na przedmiotach ani trzymać broni za magazynek. Często na zdjęciach z zajęć na strzelnicach wojskowych widzę jednak takie obrazki. Co na to instruktorzy?
90-F2-F7-08

Ocalały z transportu do Katynia
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Odstraszanie i obrona
Sandhurst: końcowe odliczanie
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO