moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strona terytorialsów

Ruszyła oficjalna strona internetowa poświęcona wojskom obrony terytorialnej. Można na niej znaleźć informacje, jak wstąpić w szeregi WOT, jak wygląda proces wcielania i jakie idee przyświecają tej formacji. – Chcemy, by strona była intuicyjna, funkcjonalna, atrakcyjna wizualnie oraz by zawierała zrozumiałe treści – mówi Honorata Marcinów, szef Oddziału Komunikacji Strategicznej Dowództwa WOT.

Na stronę internetową kandydaci i żołnierze wojsk obrony terytorialnej musieli czekać dość długo. Dziś serwis terytorialsi.mil.pl pojawił się w Internecie. – Bardzo zależało nam na tym, by pokazać żywego bohatera, a nie anonimowe twarze na fotografiach zrobionych przez zewnętrzną agencję fotograficzną. Pierwszym krokiem było więc utworzenie dużej bazy zdjęć, dzięki której strona mogła powstać. Nie da się bowiem zbudować dobrej strony, nie mając własnego archiwum zdjęciowego. My już je mamy, dlatego mogliśmy uruchomić nasz serwis – wyjaśnia Honorata Marcinów, szef Oddziału Komunikacji Strategicznej Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nowa strona ma odgrywać podwójną rolę: rekrutacyjną i edukacyjną. Dlatego Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej postanowiło zapytać samych żołnierzy, jakich informacji brakowało im podczas podejmowania decyzji o wstąpieniu do WOT oraz w trakcie rekrutacji. – Na tej podstawie zaprojektowaliśmy cztery proste zakładki: „chcę wstąpić”, „jestem terytorialsem”, „jak szkolimy” i „wspaniała dwunastka”. Ta ostatnia podstrona nie jest jeszcze aktywna – mówi Honorata Marcinów.

Ci, którzy szukają tu informacji o naborze, znajdą nie tylko cały pakiet wiadomości oraz dokumenty, które należy wypełnić, by przejść rekrutację, lecz dowiedzą się także, jak odpowiednio przygotować się do wstąpienia w szeregi WOT i jak wyglądają pierwsze dni w jednostce. – To pełny zbiór praktycznych informacji między innymi o tym, co warto zabrać ze sobą na pierwsze szkolenie i jak wygląda proces wcielania. Na naszej stronie użytkownicy znajdą również przykładowo wypełniony wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej – zdradza Honorata Marcinów. – Są tu informacje zarówno dla kandydatów, którzy już składali przysięgę wojskową, jak i dla tych, którzy po raz pierwszy mają styczność z wojskiem, ponieważ ścieżka rekrutacyjna w obu przypadkach jest nieco inna.

W tej sekcji portalu ochotnicy dowiedzą się również, jakie muszą spełnić warunki, by wstąpić w szeregi WOT. Znajdą także porady, jak poprawić swoją sprawność fizyczną za pomocą aplikacji mobilnej #OTrening, którą można za darmo pobrać w sklepie Google Play.

W zakładkach „jestem terytorialsem” i „jak szkolimy” są zawarte z kolei wszelkie informacje, które pozwolą poznać bliżej ideę wojsk obrony terytorialnej także od strony nieco mniej formalnej. – Na tych podstronach użytkownik dowie się, jak programujemy szkolenie w WOT i w rytm jakich wartości bije serce terytorialsa – mówi Honorata Marcinów. – Prezentujemy tu również krótkie biogramy naszych żołnierzy. W założeniu strona nie promuje bowiem dowództwa ani żadnej z brygad, lecz właśnie idee WOT i samych terytorialsów – zaznacza jedna z autorek strony. Znajdzie się tu również interaktywna mapa obrazująca rozwój wojsk obrony terytorialnej w danym regionie. – Jesteśmy specyficznym rodzajem sił zbrojnych, który jest formowany etapowo, więc postanowiliśmy wskazać, w jakim tempie WOT będzie się rozwijać w poszczególnych częściach kraju. To ważna informacja dla tych, którzy kierują pytania do nas przez kanały w mediach społecznościowych oraz zgłaszają się do WKU szczególnie w tych województwach, gdzie jeszcze nie rozpoczęliśmy szkolenia ochotników. Na razie na mapie jest kilka punktów, czyli miasta, które są siedzibami brygad, ale docelowo cała powierzchnia Polski pokryje się odnośnikami do wszystkich siedzib brygad obrony terytorialnej – zapewnia administratorka witryny.

Co interesującego znajdzie na nowej stronie żołnierz obrony terytorialnej, który pełni już służbę od pewnego czasu? Na pewno zajrzy do bogatej galerii zdjęć, gdzie będzie mógł odnaleźć swoje fotografie, np. z przysięgi czy wykonane podczas szkolenia. Galeria będzie zresztą wciąż uzupełniana nowymi materiałami ze szkoleń czy ćwiczeń.

Autorzy strony zadbali, by w jej zasobach znalazł się słownik pojęć i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Podkreślają jednocześnie, że wszystkie publikowane teksty mają być krótkie i zrozumiałe dla każdego odwiedzającego, a sama witryna zbudowana zgodnie z obecnymi trendami projektowania stron internetowych. – Założyliśmy sobie cztery filary, na których oparliśmy tę stronę. Ma być ona intuicyjna, funkcjonalna, atrakcyjna wizualnie i informować w sposób zrozumiały cywilnego użytkownika. Czas i informacje zwrotne od użytkowników pokażą, czy udało nam się te założenia spełnić – mówi Honorata Marcinów, zwracając się jednocześnie do użytkowników. – Chcemy, by strona była również interaktywna. Zachęcamy więc wszystkich, by tworzyli ją razem z nami.

Nowa strona internetowa wojsk obrony terytorialnej znajduje się pod adresem: terytorialsi.mil.pl. Witryna jest responsywna, można więc korzystać z niej z użyciem wszelkich urządzeń mobilnych.

 

Piotr Raszewski

autor zdjęć: grafika WOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Optyka dla żołnierzy
Na straży wschodniej flanki NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kurs z dzwonem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO