moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsza misja Wielonarodowej

Grupa oficerów Wielonarodowej Brygady udała się na Ukrainę, by szkolić sztabowców na temat podejmowania decyzji zgodnie ze standardami NATO. – Tworzenie platformy szkoleniowej między NATO a siłami zbrojnymi Ukrainy było od początku istnienia Brygady jednym z jej głównych celów – podkreśla gen. bryg. Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG.

W szkoleniu z Military Decision Making Process (MDMP), czyli poświęconemu planowaniu działań oraz podejmowaniu decyzji, biorą udział sztabowcy z 1 Batalionu Desantowo-Szturmowego. Zajęcia są prowadzone we Lwowie w 80 Samodzielnej Brygadzie Desantowo-Szturmowej, z której pochodzi afiliowany do LITPOLUKRBRIG pododdział. – Jest to nasza pierwsza misja po certyfikacji Brygady w grudniu 2016 roku. Choć aktualnie szkolimy pododdział do nas afiliowany, kurs jest otwarty dla wszystkich jednostek wojsk lądowych oraz desantowo-szturmowych Ukrainy – zaznacza gen. bryg. Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Z kolei jego zastępca płk Volodymyr Yudanov dodaje: – Brygada najpierw sama musiała dogłębnie poznać MDMP i nauczyć się planować według założeń tego procesu. Dopiero potem mogliśmy przystąpić do nauczania innych. Ukraiński oficer jest dowódcą grupy szkoleniowej, która wyruszyła do Lwowa na początku marca.

Czterotygodniowe szkolenie prowadzi siedmiu ukraińskich, pięciu polskich i trzech litewskich oficerów. Zostało ono podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Głównym celem pierwszej części szkolenia było zapoznanie ukraińskich oficerów ze strukturą sztabów opartych na sekcjach. – Podstawą ukraińskiego systemu jest wciąż wiodąca rola dowódcy, który dysponuje kilkoma zastępami. Rola sztabu w procesie planowania jest bardzo ograniczona. To rozwiązanie podobne do funkcjonującego w Polsce do początku lat dziewięćdziesiątych – przyznaje ppłk Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych LITPOLUKRBRIG. Oficer zaznacza, że w procesie MDMP sztab jest organem typowo doradczym, wskazującym dowódcy różne opcje działania, co wcale nie umniejsza pozycji przełożonego. – Zmienia się nie tyle rola dowódcy, ile sposób myślenia. W przypadku natowskiego rozwiązania sztab w zdecydowanie większym stopniu wspiera dowódcę w procesie podejmowania decyzji. Wciąż jednak ostateczna decyzja i odpowiedzialność spoczywają właśnie na nim – przekonuje ppłk Czekaj.

 Po zapoznaniu ukraińskich sztabowców z podziałem sztabu na sekcje oraz rolą każdego żołnierza instruktorzy przeszli do zajęć praktycznych. Podczas nich uczą, jak wykorzystywać amerykański system planowania działań na szczeblu batalionu. – Tłumaczymy, jak wykorzystać narzędzia tego systemu, oraz uczymy posługiwania się językiem angielskim podczas wykonywania wszelkich czynności, aby osiągnąć kompatybilność we współdziałaniu z innymi jednostkami w środowisku międzynarodowym – mówi oficer LITPOLUKRBRIG. W praktyce dowódca batalionu otrzymuje zadanie i wspólnie ze sztabem musi zrealizować pod okiem instruktorów czynności związane z procesem MDMP, który to proces obejmuje siedem kroków. Ukraińscy oficerowie oceniają możliwości własnych wojsk i przeciwnika oraz konstruują i analizują warianty działania. Następnie muszą wybrać najskuteczniejszy z nich i zarekomendować go przełożonemu. Ten z kolei decyduje o wyborze odpowiedniego sposobu wykonania zadania i na tej podstawie formułuje swój zamiar. – Dzięki tym zajęciom możemy jeszcze lepiej poznać natowskie procedury, które jako jednostka afiliowana do Wielonarodowej Brygady ćwiczymy od kilku lat. To ważne, bo obecnie siły zbrojne Ukrainy przechodzą na planowanie zgodne ze standardami Sojuszu – przyznaje ppłk Oleh Balas, dowódca 1 Batalionu Desantowo-Szturmowego 80 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej.

Proces MDMP wymaga nie tylko zmiany mentalności dowódcy, lecz także opanowania praktycznych umiejętności. – Im więcej ćwiczeń, tym planowanie jest krótsze. Dlatego na część praktyczną składają się aż trzy treningi sztabowe – wyjaśnia ppłk Czekaj. W pierwszym, najdłuższym, oficerowie LITPOLUKRBRIG sami prezentują sposób planowania działań w ramach MDMP. Później ich rolę przejmą sztabowcy z batalionu, którzy będą działali pod okiem instruktorów z Wielonarodowej Brygady. W ostatniej fazie warsztatów Ukraińcy sami wykonają postawione zadanie. – Na potrzeby szkolenia przyjęliśmy scenariusz, z którego wynika, że jeden z krajów zostaje zaatakowany przez inne państwo. Żołnierze ukraińskiego batalionu będą musieli podjąć odpowiednie decyzje, by zaplanować operację obrony wyznaczonego terytorium i odeprzeć przeciwnika – zapowiada kpt. Maciej Płonka, p.o. szef sekcji inżynieryjnej i jednocześnie jeden z instruktorów.

 Prowadzone obecnie szkolenie jest pierwszym z cyklu. Oficerowie LITPOLUKRBRIG są gotowi do rozpoczęcia kolejnego szkolenia po podjęciu stosownych decyzji przez stronę ukraińską.

– Jednym z głównych celów Brygady, od początku jej istnienia, było tworzenie platformy szkoleniowej między Sojuszem Północnoatlantyckim a siłami zbrojnymi Ukrainy. Cały czas pozostajemy więc w gotowości do takiego działania i wspierania procesów szkolenia dowództw i sztabów nie tylko Ukrainy, lecz także pozostałych dwóch naszych państw – podkreśla gen. bryg. Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: kpt. Oleksandr Gain

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kurs z dzwonem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Święto wojskowego sportu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO