moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko podsumowało miniony rok

Konsekwentnie budujemy nowoczesne wojsko – mówił minister Mariusz Błaszczak na odprawie kierownictwa resortu obrony i dowódców. Podczas spotkania podsumowano realizację zadań zaplanowanych na 2017 rok i wskazano priorytety na rok bieżący. Szef MON-u zapowiedział utworzenie dywizji na wschodzie kraju oraz usprawnienie zakupów dla wojska.

Coroczna odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP odbyła się dziś w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie. Celem spotkania było podsumowanie realizacji zadań w 2017 roku oraz określenie planów resortu i wojska na ten rok. W rozmowach wzięli udział członkowie kierownictwa MON-u, najważniejsi dowódcy i dyrektorzy komórek organizacyjnych ministerstwa, a także przedstawiciele rządu i parlamentu. Gospodarzem odprawy był generał Leszek Surawski, szef Sztabu Generalnego WP.

– Silne wojsko to bezpieczna Polska. Dzięki dobrze wyposażonym, godnie wynagradzanym i sprawnie kierowanym siłom zbrojnym Polacy mogą ze spokojem patrzeć w przyszłość – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Rozumiejąc trudną sytuację bezpieczeństwa w naszym bezpośrednim otoczeniu geostrategicznym, konsekwentnie budujemy nowoczesne polskie wojsko. Wojsko, które będzie w stanie obronić suwerenność naszego kraju, aktywnie uczestniczyć w działaniach sojuszniczych oraz być gotowe do niesienia pomocy w sytuacjach kryzowych – podkreślał minister.

Szef resortu przyznał, że ubiegły rok był przełomowy ze względu na wzrost pozycji Polski w Sojuszu. Było to wynikiem konsekwentnej i szybkiej realizacji ustaleń szczytu NATO z 2016 roku. Decyzje te dotyczyły m.in. pojawienia się wojsk sojuszniczych w Polsce. – To wielki sukces polskiej obronności. Zapewniam, że dalsze wzmocnienie potencjału obronnego naszego kraju jest i pozostanie naszym priorytetem. Zabiegamy o liczniejszą obecność wojsk sojuszniczych w Polsce – przyznał. Minister Błaszczak nawiązał do rozmów ministrów obrony dziewięciu państw tzw. formatu B9, które miały miejsce kilka dni temu w Bukareszcie. Podczas spotkania przedstawiciele Polski usłyszeli deklarację poparcia polskich starań o utworzenie w naszym kraju kolejnego dowództwa NATO.


Film: MON

Na wzmocnienie pozycji Polski w Sojuszu miało także wpływ przyjęcie przez parlament ustawy zwiększającej nakłady na obronę. Dokument zakłada, że do 2030 roku na wydatki na obronność wzrosną do poziomu co najmniej 2,5% PKB. – Polska trafiła do ścisłej czołówki państw NATO. Dajemy przykład innym, stając się siłą napędową Sojuszu – przekonywał minister Błaszczak. Zapewniał też, że nie jesteśmy jedynie „biorcą bezpieczeństwa”, ale angażujemy się w działania sojuszników w innych regionach. Świadczą o tym polskie kontyngenty wojskowe na Łotwie, w Rumunii czy Afganistanie.

Jakie zadania czekają teraz MON?

Minister Błaszczak mówił też o planach kierowanego przez niego resortu na najbliższe miesiące. – Wczoraj powołałem pełnomocnika ds. utworzenia Agencji Uzbrojenia, która ma całościowo zajmować się zakupami sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego. Agencja będzie skoncentrowana głównie na gospodarnym wdawaniu funduszy przewidzianych na modernizację oraz na skutecznym wydawaniu pieniędzy. Zakupy dla armii będą przebiegały szybciej i sprawniej, dzięki czemu wojsko będzie dysponować nowoczesnym sprzętem – zapewniał.

Priorytetem dla kierownictwa MON-u jest także zwiększenie liczebności wojska. – W ramach kluczowego dla bezpieczeństwa militarnego Polski wzmocnienia ściany wschodniej planujemy dyslokację części sił zbrojnych z zachodu na wschód. Moim celem jest utworzenie we wschodniej Polsce nowej dywizji zawodowego wojska – powiedział minister. W ciągu kilku dni – jak zapowiedział minister obrony – zostanie też powołany zespół, którego zadaniem będzie „wypracowanie koncepcji konsolidacji zadań dotyczących infrastruktury informatycznej i cyberbezpieczeństwa”.

Obecny na odprawie prezydent Andrzej Duda przyznał, że ma ona wymiar szczególny, bo odbywa się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Dla nas to okazja do postawienia sobie pytania: co jeszcze w sprawach bezpieczeństwa powinniśmy zrobić, aby zabezpieczyć obecne oraz przyszłe pokolenia obywateli? Tak aby w imię wolnej i niepodległej Polski nigdy już nie musieli podejmować heroicznej walki ani siłą przywracać niepodległości – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Wśród sukcesów osiągniętych w ubiegłym roku Andrzej Duda wymienił m.in. zwiększenie obecności wojsk NATO na wschodniej flance czy budowę nowego rodzaju sił zbrojnych – wojsk obrony terytorialnej.

Prezydent odniósł się także do prac nad reformą kierowania i dowodzenia armią. – Cieszę się z bardzo dobrej współpracy z ministrem Mariuszem Błaszczakiem. Wyrazem tego jest chociażby powołanie niedawno wspólnego zespołu Ministerstwa Obrony Narodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Dziś mogę mówić o wspólnej wizji ośrodka prezydenckiego i resortu obrony narodowej, jeśli chodzi o kształt nowego systemu – mówił Andrzej Duda. Poinformował również, że szef BBN-u opracowuje rekomendacje dla nowej strategii bezpieczeństwa narodowego. Wkrótce zostaną one przekazane Ministerstwu Obrony Narodowej.

Główna część odprawy miała charakter niejawny. Wiadomo jednak, że jednym z poruszonych tematów była kwestia przygotowywanej przez MON reformy systemu dowodzenia. Wojskowi rozmawiali też o modernizacji technicznej, dostosowaniu polityki kadrowej do obecnych zadań oraz podjęciu działań „wzmacniających bezpieczeństwo żołnierzy, zarówno w czasie misji zagranicznych, jak i ćwiczeń w kraju”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON, Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1521197280
O tak? A niby czym jak nie kupujecie sprzetu nowoczesnego, sam zolniez z karabinkiem tej granicy nie obroni!
89-B5-6E-3D

Będzie można zostać snajperem lądowym
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Odstraszanie i obrona
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Cena wolności
Kurs z dzwonem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Weterani i bokser „Master”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ogień w podziemiu
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Hiszpański palimpsest
NATO na północnym szlaku
Animus Fortis, czyli mężny duch
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Psiakrew, harmata!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto wojskowego sportu
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojskowi medycy ratują i leczą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO